HFM

artykulylista3

 

Divine Acoustics Electra Generation 3

news102015 05Katalog Divine Acoustics wzbogacił się o nowy model kolumn. Po czterech latach od premiery Electry 2 nadszedł czas na Electrę Generation 3.

Electra trzeciej generacji została zaprojektowana od podstaw. Nowe są przetworniki, zwrotnica, elementy obudowy oraz detale. Aktualny model z poprzednikiem łączy jedynie kształt obudowy oraz finezja detali. Electra 3 to podłogowa kolumna z systemem bas-refleks. Wylot tunelu rezonansowego wyprowadzono w dół, żeby wykorzystać odbicie fali od podłogi. Płaska skrzynka powstała z połączenia kilku materiałów. Boczne ścianki tworzy kilkuwarstwowa rama z MDF-u i płyty stolarskiej, wzmocniona stalową kratownicą. Ta ostatnia łączy ścianki przednią i tylną. Dodatkowo, na wysokości głośnika basowego znajduje się wypalony laserowo stalowy wieniec. Stabilność poprawia dolna ścianka, również wykonana z metalu. Obudowa wspiera się na stalowym cokole, wyposażonym w cztery chromowane grafitowe kolce. Wysokie tony przetwarza jedwabna kopułka o średnicy 25 mm, napędzana układem magnetycznym z dwiema komorami. Wytłumiają one rezonans oraz pomagają dopasować efektywność kopułki do współpracującego z nią głośnika basowego. Tweeter jest montowany w obudowie za pomocą kilku podkładek z materiałów o różnych własnościach tłumiących.

Zmniejsza to ryzyko przenoszenia się na niego wibracji obudowy. Delikatną membranę przed przypadkowym uszkodzeniem zabezpiecza stalowy łuk. Za bas i średnicę odpowiada 13-cm głośnik z membraną będącą połączeniem nasączanej celulozy, która dobrze tłumi rezonanse, i warstwy włókna węglowego, które usztywnia powierzchnię i poprawia odpowiedź impulsową. Głośnik wyposażono w wentylowany magnes z miedzianym pierścieniem, stabilizującym pole magnetyczne. Kosz został uziemiony i wyposażony w system tłumienia drgań. Zwrotnica to układ 2. rzędu z korekcją impedancji. Zastosowano w niej dwa rozwiązania. SGP (Single Ground Point) zbiera masę wszystkich elementów w jednym punkcie, zaś RFpath (Resistors Free path) oznacza rezygnację z opornika szeregowego i równoległego w torze tweetera, dzięki czemu ścieżka sygnałowa jest krótsza. Do budowy filtrów wykorzystano kondensatory Jantzen Z-Superior, Z-Standard oraz Cross-Cap, precyzyjne oporniki metalizowane oraz cewki powietrzne i rdzeniową. Nowe w Electrze trzeciej generacji jest nawet okablowanie. Wszystkie wewnętrzne połączenia wykonano za pomocą kierunkowej taśmy z miedzi beztlenowej o ściśle określonych długościach. Divine Acoustics wiele uwagi poświęca walorom estetycznym swoich produktów.

Do wykończenia obudowy wykorzystuje naturalne forniry, a półokrągłe boki pokrywa skórą. Głośnik jest dopieszczony w detalach, a dzięki nietuzinkowym kształtom i starannemu wykonaniu będzie pasował do wielu wnętrz. Przewidziano aż siedem wariantów kolorystycznych, dwa kształty panelu przedniego – Avantgarde i Elegance – oraz trzy wybarwienia głośnika wysokotonowego. Electra Generation 3 jest przystosowana do europejskich realiów – zajmuje niewiele miejsca (wymiary: 107/26/12 cm, w/s/g) i ma się najlepiej sprawdzać w pomieszczeniach o powierzchni 12-20 m². Nominalna impedancja wynosi 8 omów, a efektywność: 87 dB. Zalecana moc wzmacniacza powinna się mieścić w przedziale 8-60 W. Najnowsze kolumny Divine Acoustics są w całości budowane ręcznie. Ceny zależą od rodzaju wykończenia.

Najtańsze są zebrano i afrykański heban – kosztują 4990 zł. Inne opcje są dostępne za dopłatą.