HFM

artykulylista3

 

AudioQuest NightHawk

news hfm012015010Kojarzony do tej pory z produkcją audiofilskiego okablowania, AudioQuest postanowił ukroić dla siebie kawałek słuchawkowego tortu. Pierwsze nauszniki w historii amerykańskiej wytwórni nazwano NightHawk.

Projektant Skylar Gray, przybliżając początki prac nad NightHawkiem, stwierdził: „Zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, ponieważ nikt nie szuka kolejnych zwykłych słuchawek”. NightHawk to wokółuszna konstrukcja półotwarta. Maskownica powstaje w procesie druku 3D, a inspiracją dla niej była struktura skrzydeł motyla. Cechują się one wysoką skutecznością rozpraszania światła. Analogiczna konstrukcja w słuchawkach służy do rozpraszania dźwięku i ograniczania rezonansów. W przeciwieństwie do większości słuchawek, w których wykorzystuje się folię mylarową, AudioQuest wykonał membrany przetworników z biocelulozy.

Jest bardzo sztywna, ale oferuje dobre tłumienie wewnętrzne. Dźwięk jest dzięki temu czystszy, a reprodukcja wysokich tonów – dokładniejsza. Przetworniki mają średnicę 50 mm i są napędzane opatentowanym układem magnetycznym, który znacząco redukuje zniekształcenia intermodulacyjne. Muszle wykonano z ciekłego drewna. Jest to tworzywo, składające się wyłącznie z biomateriałów: włókien drzewnych, ligniny oraz wosku pochodzenia naturalnego. Całość podgrzewa się do stanu płynnego i formuje wtryskowo. W przeciwieństwie do typowego plastiku, ciekłe drewno ma doskonałe właściwości akustyczne i jest przyjazne środowisku. Elastyczny pasek równomiernie rozkłada ciężar słuchawek na głowie. Zmniejsza ich nacisk, dzięki czemu korzysta się z nich przyjemnie nawet w czasie długich sesji. Zawieszenie umożliwia dowolny ruch nauszników, co pozwala dopasować je do kształtu i wielkości głowy użytkownika.

Analogicznie do usztywnionych obudów kolumn głośnikowych, w muszlach zamontowano belki wzmacniające. Wnętrze komory akustycznej pokryto elastomerową powłoką, aby jeszcze skuteczniej zredukować wibracje. Do wytłumienia wykorzystano także mieszaninę wełny i poliestru. Jak przystało na specjalistę od okablowania, AudioQuest wiele uwagi poświęcił przewodom i wtykom. Zastosowano lite przewodniki z miedzi beztlenowej o gładkiej powierzchni (PSC+), dielektryk ze spienionego polietylenu, rozbudowany system ekranowania NDS i posrebrzane złącza. Słuchawki są pakowane w futerał ochronny ze sztucznej skóry. Zdobi go grafika, przedstawiająca niebieskiego jastrzębia.

AudioQuesty NightHawk będą kosztować w Polsce 2499 zł.