HFM

artykulylista3

 

Osiecka w Romie

OsieckawRomie30 września w Teatrze ROMA odbędzie się Koncert Galowy 16. Konkursu i Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. W pierwszej części wieczoru wystąpią młodzi wykonawcy, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca Konkursu. Drugą część koncertu, zatytułowaną Archipelag Sław, stanowi muzyczna podróż w świat piosenek skomponowanych przez Pana Adama Sławińskiego w wykonaniu gości specjalnych: Iwony Loranc, Anny Sroki i Kuby Badacha.

Finalistami 16. Konkursu są wspaniali, młodzi wykonawcy: Karolina Czarnecka, Aleksandra Długosz, Agata Góral, Justyna Grzywaczyk, Justyna Kunysz, Aleksandra Kwiatkowska, Jakub Pawlak, Paweł Ruszkowski, Julia Rybakowska, Wiktoria Węgrzyn oraz zespół Nieczuli Gentelmani, czyli: Michał Bojarski, Grzegorz Duszak, Mateusz Menich i Łukasz Rosiński. Więcej o Finalistach na stronie Fundacji.

Nad ich przygotowaniem do trzech wrześniowych Koncertów czuwa Dyrektor Artystyczny Konkursu – Pan Jerzy Satanowski oraz Magdalena Smalara, aktorka od lat zaprzyjaźniona
i współpracująca z Fundacją Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

Finalistów oceniać będzie imponujące Jury w składzie: Wojciech Mann (dziennikarz muzyczny), Maja Kleszcz (wokalistka), Wojciech Kępczyński (reżyser teatralny, Dyrektor Naczelny Teatru ROMA), Ewa Kornecka (kompozytorka), Zbigniew Zamachowski (aktor).

Zapraszamy na Koncerty z udziałem Finalistów!

28 WRZEŚNIA 2013, godzina 20.00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa, ul. Grzybowska 79
Wstęp wolny!


29 WRZEŚNIA 2013, godzina 20.00
Studio Muzyczne Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Koncert Finałowy
Transmisja Koncertu na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

30 WRZEŚNIA 2013, godzina 19.00
Teatr Muzyczny ROMA
Koncert Galowy
Warszawa, ul. Nowogrodzka 49

CZĘŚĆ I – Koncert Finalistów, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Finalistom towarzyszy zespół Jacka Kity w składzie:
Jacek Kita – fortepian, instrumenty klawiszowe
Wiesław Wysocki – saksofony, flet, klarnet
Krzysztof Łochowicz – gitary
Sebastian Wypych – kontrabas
Jakub Szydło – perkusja

Koncerty Finalistów poprowadzi Magdalena Smalara.

CZĘŚĆ II – Koncert Archipelag Sław poświęcony twórczości Pana Adama Sławińskiego, kompozytora, autora muzyki do wielu niezapomnianych piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej.


ARCHIPELAG SŁAW

KONCERT PIOSENEK ADAMA SŁAWIŃSKIEGO
Z UDZIAŁEM IWONY LORANC, ANNY SROKI ORAZ KUBY BADACHA
W ARANŻACJACH JAKUBA LUBOWICZA

Navigare necesse est – żeglowanie jest koniecznością

Życie jest dobrodziejstwem, komponowanie jest żeglowaniem, żeglowanie jest życiem… Świat jest morzem, morze jest artystą. Artysta śpiewa jako ląd, pisze jako kontynent
i komponuje jako kapitan… Jacht, łódź, łódeczka miotana burzami, sztormami, płynąca
z wiatrem, pod wiatr… Życie każdego artysty jest podróżą w nieznane… Wyruszając, nie wie dokąd płynie… gdzie dopłynie… z kim dopłynie… i czy w ogóle ktoś ten jego połów zwany twórczością doceni i kupi…

Postać Adama Sławińskiego niewątpliwie należy do najbardziej znanych i cenionych na wyspach muzyki współczesnej, filmowej i oczywiście w przystani piosenki - zarówno tych rozrywkowych, jak i artystycznych. Archipelag Sław będzie podróżą po ekscytującym świecie, który przez kilkadziesiąt lat pracy otaczał Pana Adama, ale i był przez niego współtworzony. Czy piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wielu innych wybitnych Twórców stworzyły kompozytora Sławińskiego, czy kompozytor Sławiński stworzył genialne piosenki do genialnych słów tych Artystów. Czy kompozycje kapitana Sławińskiego byłyby kompozycjami znaczącymi bez znaczących wykonawców – Skaldów, Jędrusik, Rodowicz, Stana Borysa i wielu, wielu innych? Wielka skromność kompozytora raz po raz kieruje słuchaczy na dokonania wybitnych ludzi, których miał przyjemność i szczęście spotkać na swej drodze. Na swym żeglarskim szlaku.

Chcemy zatem zabrać Państwa w rejs na pokładzie s/y Sławiński, ku znanym i nieznanym wyspom Archipelagu Sław. Takie przeboje jak: Na całych jeziorach ty, Dookoła noc się stała, Gafy, Byle nie o miłości pozwolą nam nawigacyjnie pokonać trudne oceany, fascynujące prądy morskie, tajemnicze odpływy i przypływy, i bezpiecznie dotrzeć do gościnnego portu Teatru ROMA.

Pan Adam Sławiński – wybitny polski kompozytor, członek Związku Kompozytorów Polskich. W latach 60. był autorem muzyki telewizyjnych Listów Śpiewających Agnieszki Osieckiej, skąd pochodzi większość jego piosenek. Współpracował następnie także z Wojciechem Młynarskim i Jeremim Przyborą. Autor muzyki do ok. 40 filmów i seriali, w tym: Chłopi, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Komediantka. Od lat 70. pisze utwory z zakresu nowej muzyki wykonywane na festiwalach i koncertach w kraju i zagranicą (Ballada dla sześciu perkusistów, Canto na orkiestrę smyczkową, Upamiętnienie do słów Wisławy Szymborskiej na mezzosopran, fortepian przestrojony i , Pulsar na perkusję i elektronikę, Intermezzo na kwartet smyczkowy).
Pan Adam Sławiński jest Przewodniczącym Rady Fundacji Okularnicy.

Koncert reżyseruje Jerzy Jan Połoński.

Navigare necesse est – Każdy musi w swój rejs wyruszyć choć raz…

Zespół w składzie:
Jakub Lubowicz - instrumenty klawiszowe, kier. muzyczne oraz aranżacje
Artur Gierczak - gitary
Marcin Murawski - kontrabas, gitara basowa
Fryderyk Młynarski - perkusja
oraz Atom String Quartet

Bilety do nabycia w kasie Teatru ROMA oraz na www.eBilet.pl


Już po raz czwarty podczas Koncertu Galowego przyznane zostaną dwie statuetki – Złote pióro i autograf Agnieszki Osieckiej – ufundowane przez Firmę APART. Jedna trafi do Laureata 16. Konkursu, druga zostanie wręczona Gościowi Specjalnemu za zasługi dla popularyzacji polskiej piosenki.

Patronat Honorowy nad 16. Konkursem i Festiwalem Pamiętajmy o Osieckiej objęli:
Pan Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Źródło: okularnicy.pl