fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

40. urodziny Clearaudio

Spis treści

020102018 001
W drugiej połowie lipca, dokładnie od 26 do 28, w niemieckim miasteczku Erlangen niedaleko Norymbergi firma Clearaudio zorganizowała swoje 40. urodziny. Na kolejnych stronach publikujemy relację z tej imprezy, jednak na samym wstępie trzeba jasno powiedzieć, że… zupełnie nie oddaje ona klimatu wydarzenia.


Wejście do głównego zakładu produkcyjnego w Erlangen, niedaleko Norymbergi.


Tekst i zdjęcia: Jacek Kłos


Oczywiście, oglądaliśmy fabrykę i wszystkie zdjęcia są prawdziwe, tyle że zwiedzanie pomieszczeń produkcyjnych i pomiarowych trwało może półtorej godziny, a dwa dni z okładem przeznaczono na dobrą zabawę. Nie było prezentacji, „szkolenia produktowego” ani długich jak dzień bez jedzenia opisów rozwiązań technicznych. Zamiast nich zorganizowano koncerty, konkursy, drużynowe zawody w montażu gramofonów i wyścigi gokartów. Wszystko na luzie, w swobodnej, relaksującej formule. Kto miał ochotę, mógł się zapoznać zarówno z możliwościami flagowego gramofonu Statement V2, jak i mniejszego Master Innovation oraz najnowszego Concepta Active. Kto czegoś zapomniał albo nie zdążył sfotografować, mógł wrócić do pomieszczeń produkcyjnych i myszkować w nich do woli. To połączenie nieformalnego charakteru imprezy i pogody ducha gospodarzy szybko się wszystkim udzieliło. Tak huczne urodziny co roku byłyby może przesadą, ale podejrzewam, że już na okrągłą, 45. rocznicę działalności wszyscy zgromadzeni chętnie daliby się zaprosić.


Po tej wizycie Clearaudio jawi się jako duży, jak na branżę hi-fi, producent, który zachował szczere zainteresowanie zarówno analogową techniką, pozwalającą tworzyć coraz lepszy sprzęt do odtwarzania, jak i samą muzyką, od której winylowych wydań w Erlangen uginają się regały. Firma zajmuje spory budynek tuż pod lasem i zatrudnia stacjonarnie około 60 osób. Dwanaście kolejnych pracuje w Czechach, przy okablowaniu ramion. Projektowanie i produkcja gramofonów – od najtańszego Concepta do flagowego Statementa – odbywa się w siedzibie firmy. Tylko wykonanie elementów drewnianych zleca się podwykonawcom. Nie ma innego wyjścia – w aktualnej lokalizacji stolarnia by się nie zmieściła.


Clearaudio to temat ciekawy i godny zgłębienia. Oprócz dzisiejszej relacji warto się zapoznać z interesującą prezentacją, którą opublikowaliśmy w „Hi-Fi i Muzyce” z grudnia 2017.
 

020102018 002

Peter Suchy – założyciel i główny autor sukcesu Clearaudio. Konstruktor,
meloman, audiofil. Przed ośmioma laty przekazał zarządzanie firmą dzieciom,
dzięki czemu ma więcej czasu
na słuchanie i konsultowanie
nowych projektów.

 

020102018 002

Peter Suchy oficjalnie wita gości, ale już za chwilę mikrofon przejmie
jego syn – Robert. Jest energiczny, wszędzie go pełno, a jego dobry humor
szybko się wszystkim udziela.

 

020102018 002

Robert Suchy – dyrektor generalny
Clearaudio. Lubi żartować, gotować
i jeździć na rowerze. Jest pogodny,
otwarty i życzliwie nastawiony do świata.

 

020102018 002

Weronika, Robert i Patrick – dzieci Petera Suchego. Zarządzają Clearaudio
od 2010 roku i dobrze im to wychodzi.

 

020102018 002

Przygotowanie elementów ramienia.

 

020102018 002

Belki ramion.

 

020102018 002

Elementy nowego, najmniejszego tangencjalnego ramienia TT5 w dwóch kolorach.

 

020102018 002

W całej wytwórni stoją regały, na których przechowuje się tysiące podzespołów, niezbędnych do produkcji.
Niekiedy pracę umila muzyka płynąca z radia.

 

020102018 002

Przyrząd
do zaciskania fragmentu
okablowania ramienia.