fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Clearaudio – czysty dźwięk

040 045 Hifi 12 2017 001

Markę Clearaudio zna chyba każdy meloman, który interesuje się wysokiej klasy sprzętem do odtwarzania płyt winylowych. Oprócz wytwarzania gramofonów, ramion, wkładek i akcesoriów, firma zajmuje się także produkcją muzyczną.

Wydaje zarówno własne tytuły, jak i audiofilskie reedycje legendarnych albumów z muzyką klasyczną, które oryginalnie ukazały się pod szyldem Deutsche Grammophon. Opowieść o jej historii i teraźniejszości najlepiej zacząć przedstawienia sylwetki założyciela Clearaudio – Petera Suchego.Urodził się w miasteczku Sobieslav na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Odebrał staranne wykształcenie i to w nie byle jakiej dziedzinie. Studiował w Pradze zagadnienia związane z techniką nuklearną. Po emigracji na Zachód, w 1969 roku podjął pracę w Interatomie w Bensbergu. Sześć lat później przeniósł się do koncernu Siemens/KWU, gdzie zajmował się ogniwami paliwowymi do reaktorów ciśnieniowo-wodnych.

040 045 Hifi 12 2017 002Maszyna CNC w działaniu


Jednak to nie specjalizacja w systemach chłodzenia w elektrowniach okazała się jego prawdziwym powołaniem, lecz tworzenie dopracowanych urządzeń audio. To właśnie umiłowanie muzyki, zwłaszcza tej klasycznej, przyczyniło się do zmiany życiowej drogi i planów Petera.
Suchy chciał, żeby muzyka odtwarzana w domu brzmiała jak na koncercie. Miał wizję dźwięku naturalnego, finezyjnego i zbliżonego do koncertu na żywo tak bardzo, jak to tylko możliwe. A dostępny wtedy w sklepach sprzęt grający mocno się z tą wizją rozmijał. Peter postanowił więc sam go stworzyć.

040 045 Hifi 12 2017 002Peter Suchy


Suchy kieruje się zasadą, że nic nie jest na tyle doskonałe, że nie dałoby się ulepszyć. Przygląda się każdemu rozwiązaniu i próbuje przeprojektować je tak, aby uzyskać jeszcze wyższą jakość odtwarzanego dźwięku. Wprowadza innowacje i garściami czerpie z potencjału tradycji. Na filozofii stałego podnoszenia jakości bazuje cały katalog zbudowanej przez niego firmy. To podejście najlepiej ilustruje motto: „Weź najlepsze i uczyń je lepszym – tylko wtedy będzie wystarczająco dobre”. W oparciu o nie powstają ramiona, wkładki, kompletne gramofony, jak również różnego rodzaju akcesoria. Do dziś firma dysponuje ponad 50 patentami w technice hi-fi i należy się domyślać, że to nie koniec.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Dzieci Petera – Robert, Veronica
i Patrick


Początki
Pierwsze urządzenia grające Peter Suchy opracował, jeszcze zanim oficjalnie założył firmę. W 1966 roku światło dzienne ujrzała trójdrożna kolumna głośnikowa. W jej konstrukcji nacisk położono na spójność fazową. W 1969 pojawiła się zaawansowana, jak na tamte czasy, zwrotnica do legendarnych zestawów tubowych Klipschhorn, a niecały rok później – projekt głośnika wysokotonowego o bardzo niskich zniekształceniach, przeznaczonego do układów dwudrożnych. Znalazł on zastosowanie w zestawach Delta 2 z 1975 roku.

040 045 Hifi 12 2017 002Proces precyzyjnego toczenia detalu z aluminium


Równolegle Suchy skierował swoje zainteresowania w stronę techniki gramofonowej. W 1974 roku, na podstawie prac dra Weintza, opracował igłę diamentową o szlifie Paroc (skrót od parabolic). Następnie pojawił się Trygon – kolejna igła z paraboliczną krzywizną. Jednak przełomowy okazał się dopiero, opatentowany w 1976 roku, projekt zupełnie nowego typu wkładek MC (nazwanych projektem MCIS), bazujący na całkowitej symetrii pola magnetycznego.

040 045 Hifi 12 2017 002W pełni zbalansowany
przedwzmacniacz z 1997 roku


Oficjalnie spółka Clearaudio Electronic GmbH została zarejestrowana w Niemczech w 1978 roku. Peter Suchy musiał wymyślić dla niej jakąś chwytliwą nazwę. Słowo „Reinklang” wydało mu się zbyt zabawne, dlatego sięgnął po anglojęzyczny wariant – Clearaudio.
Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto produkcję kopułek wysokotonowych, wykonanych z boru i przeznaczonych do głośników HCA25, a później także całych głośników wysokotonowych oraz dwudrożnych zestawów Sigma Monitor. Wkrótce okazało się jednak, że z samych kolumn firma nie wyżyje. Zapadła decyzja o rozszerzeniu profilu działalności i intensyfikacji prac nad wkładkami do gramofonów.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Szczytowy przetwornik MC
– Goldfinger Statement V2


W 1981 roku pojawia się wydrążony (pusty w środku) wspornik z boru. Rok 1983 przynosi projekt ostrza igły Trygon I o dość zaawansowanym szlifie parabolicznym. Po drodze, w 1982 roku, firma przeprowadza się do nowej siedziby w Erlangen. W 1984 zostaje opatentowany następny projekt i rusza produkcja najmniejszego na świecie high-endowego przedwzmacniacza korekcyjnego do wkładek typu MC. Masa układu wbudowanego w korpus Harmony, przypadającego na każdy kanał, to zaledwie trzy gramy! Kolejne lata obfitują w patenty, np. Optimal Connection System (OCOS), stosowany w przewodach sygnałowych, czy ramię tangencjalne (liniowe), do którego licencję Clearaudio nabyło w 1987 roku od amerykańskiej firmy Souther. Po pierwszej rozbudowie zakładów w 1986 roku całą produkcję przeniesiono z USA do Niemiec, a w 1988 rozpoczęto wytwarzanie ulepszonego projektu Clearaudio/Souther Design TQ-I (Tri Quartz-Improved Tangential Tonearm). W tym samym czasie powstał high-endowy, lampowy przedwzmacniacz gramofonowy Tube Harmony, przeznaczony do systemów Clearaudio/Souther. Opatentowano również pierwszy aktywny przetwornik moving-coil.

040 045 Hifi 12 2017 002Statement – flagowiec Clearaudio z roku 2004


Lata 90. XX wieku otwiera opracowanie ulepszonego szlifu Trygon II. W tej dekadzie następują zmiany kadrowe: pracę podejmują dwaj synowie Petera – Robert i Patrick. Powstaje też firma-córka – Clearaudio Records, Music and Publishing House. W 1992 roku ukazuje się pierwsza płyta pod szyldem nowo utworzonej wytwórni.
W połowie lat 90. rusza sprzedaż gramofonów z serii Reference oraz bardziej przystępnych cenowo Championów. Pojawia się też high-endowa elektronika – zbalansowany wzmacniacz dzielony, złożony z końcówki mocy w klasie A oraz przedwzmacniacza liniowego.
Lata 2000 to nowy rozdział w dziejach firmy – kolejna przeprowadzka, tym razem w obrębie samego Erlangen, zwiększenie produkcji oraz początek prac działu obrabiarek CNC. Wtedy też powstaje nowa generacja wkładek, których uzwojenia nawija się złotym drutem. Referencyjna elektronika zostaje uzupełniona o zbalansowany przedwzmacniacz korekcyjny. Chlubą firmy staje się zaś szczytowy gramofon Clearaudio Statement wraz z nowym ramieniem liniowym Statement TT1.

040 045 Hifi 12 2017 002Najlepsza wkładka MM
– Charisma V2


W następnych latach Clearaudio opracowuje myjki do czyszczenia płyt, mniej kosztowne ramiona tangencjalne TT2 i TT3 oraz łożyska ceramiczne CMB (Ceramic Magnetic Bearing). Powstaje też Optical Speed Control (OSC) – rozwiązanie, z którego firma będzie korzystać we wszystkich późniejszych gramofonach.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Gramofon z serii Champion


Przedsiębiorstwo
Aktualna siedziba Clearaudio mieści się w idyllicznej wręcz scenerii, na cichych obrzeżach Erlangen. W otoczonym lasami, oddalonym od szumu miasta zakładzie pracuje 50 osób. Jak na przedsięwzięcie rodzinne i generalnie standardy branży hi-fi to całkiem sporo. Peter nadal bierze aktywny udział w działalności firmy. Wraz z nim pracuje trójka jego dzieci. Robert zajmuje się sprzedażą i obsługą eksportu. Patrick odpowiada za badania i rozwój (R&D), zaś domeną Veroniki są kadry i księgowość. Pozostałą część załogi stanowi wykwalifikowany personel techniczny. Udział ręcznej pracy w procesie produkcji sięga 70 %.
Firma utrzymuje ożywione kontakty z pobliskimi ośrodkami akademickimi – znanym na całym świecie Uniwersytetem Friedricha-Alexandra (FAU), a także z instytutami Fraunhofera oraz Maxa Plancka. Dzięki temu ma dostęp do najnowszych osiągnięć i technologii. Co więcej, jej inżynierowie korzystają z wiedzy zewnętrznych ekspertów – specjalistów od mechaniki precyzyjnej, zegarmistrzów, elektroników, fizyków i wreszcie projektantów wzornictwa przemysłowego. Wszystko po to, aby kolejne modele były dopracowane w każdym aspekcie, a na dodatek efektownie wyglądały.

040 045 Hifi 12 2017 002Concept Active MC
– nowość w ofercie


Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że złocenia miniaturowych elementów wkładek gramofonowych wykonuje lokalny złotnik-jubiler.
Clearaudio koncentruje się na produkcji niezbędnych podzespołów od zera, jedynie w niewielkim zakresie używając gotowych elementów. Dzięki temu ma kontrolę nie tylko nad jakością finalnego produktu, ale także nad wszystkimi etapami jego powstawania. Elementy wytwarzane „in house” stanowią między 60 do 90 % gotowego produktu. Oznacza to, że w niektórych urządzeniach zaledwie 10 % stanowią części pochodzące od dostawców zewnętrznych. Zresztą i ci mają zwykle siedziby niemalże po sąsiedzku. Peter Suchy żartobliwie określa ten model jako politykę wieży kościelnej: „Nasi najbliżsi partnerzy znajdują się w najbliższym sąsiedztwie. Wszystkich ich widać z wieży kościoła”. Zapewnia to bardzo krótkie terminy i stabilność dostaw, a przy okazji wspiera lokalną przedsiębiorczość.

040 045 Hifi 12 2017 002Gramofon Performance
z ramieniem Clarify


Części dla Clearaudio są wykonywane na wyłączność i spełniają bardzo rygorystyczne wymogi techniczne. Dodatkowo wszystkie elementy poddaje się testom. Podobnie zresztą dzieje się w przypadku zmontowanych urządzeń, gotowych do opuszczania fabryki.
Nie wiemy, na ile to pocieszające, ale warto wspomnieć, że cykl życia produktu Clearaudio jest dłuższy od… życia potencjalnego nabywcy. Oznacza to wyjątkową długowieczność oraz bardzo niską awaryjność. Nie ma takiej części ani podzespołu, którego nie można by wymienić na nowy, odrestaurować czy naprawić. Deklaracja producenta w tym względzie jest jednoznaczna: „Trzymamy się jak najdalej od filozofii jednorazowego użytku”.

040 045 Hifi 12 2017 002Ramię Tri Quartz-Improved


Firma gwarantuje, że wszystkie części zapasowe będą dostępne do 25 lat od daty wprowadzenia danego modelu. Dlatego Clearaudio utrzymuje relatywnie dużo zapasów, mimo że generuje to realne koszty związane ze składowaniem i zamrożeniem kapitału. Czas dostawy niezbędnego podzespołu z centralnego magazynu do dowolnego miejsca na kuli ziemskiej wynosi 48 godzin. To unikalny serwis, który doceniają nie tylko klienci indywidualni, ale także inne firmy. Oprócz własnej produkcji Clearaudio realizuje zlecenia w systemie OEM.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Concept w nowej, czarnej wersji


Technologie i materiały
Podstawowymi elementami każdego gramofonu są łożysko i silnik. Tego pierwszego Clearaudio nie wykonuje bynajmniej ze stali nierdzewnej. Zamiast niej sięga po spiek ceramiczny. Materiał ten jest bardziej odporny na ścieranie. Niestety, jest też o wiele droższy od stali i trudno znaleźć elementy wykonane z wymaganą precyzją. Z tego względu wszelkie umowy z dostawcami są zawierane na wyłączność.
Drewno, zapewniające gramofonom szlachetny wygląd, musi się charakteryzować podwyższonymi parametrami jakościowymi. Clearaudio stosuje Panzerholz – sklejkę na bazie żywic o wyjątkowej wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne. Materiał powstaje w wyniku klejenia 30 warstw drewna pod ciśnieniem 60 ton.
Cewki we wkładkach nawija się złotym drucikiem o średnicy zaledwie 0,012 mm, czyli o grubości jednej trzeciej ludzkiego włosa (0,040 mm). Obecnie na całym świecie działa tylko dwóch dostawców tak cienkiego drutu. Firma deklaruje, że w topowym modelu wkładki samo uzwojenie ma wartość 1000 euro, a jego produkcja zajmuje 5 dni.

040 045 Hifi 12 2017 002Gramofon Performance


Oferta
Trzon oferty Clearaudio stanowią gramofony. Aktualnie to osiem modeli, przy czym w przypadku najwyższego można mówić o całej rodzinie, zawierającej kilka odmian  o różnym wyposażeniu i wykończeniu. W gruncie rzeczy, pojęcie „modelu” jest sprawą umowną, ponieważ większość z nich (poza seriami Concept i Performance) nabywca konfiguruje wedle własnego zapotrzebowania i zasobności portfela.

040 045 Hifi 12 2017 002Innovation z drewnianym
wykończeniem i ramieniem Universal


Dostępne są dwa warianty kolorystyczne wstawek drewnianych – naturalny albo lakierowany na czarno. Wybiera się także wersję elementów aluminiowych i talerza. Potem trzeba zdecydować, jakie ma być ramię: tradycyjne (radialne) czy tangencjalne. To samo dotyczy wkładki – MM albo MC. Co więcej, nawet w obrębie dwóch najbardziej przystępnych cenowo linii przewidziano możliwość odstępstwa od zestawów proponowanych przez producenta.
Na szczycie katalogu stoi Statement V2 – druga generacja ważącego 350 kg kolosa. Konfiguracja tego modelu w zasadzie sprowadza się do uzupełnienia go referencyjnym ramieniem tangencjalnym Statement TT1, wkładką MC Goldfinger Statement oraz przedwzmacniaczem Statement Phono. Koszt całości waha się w przedziale 182-195 tys. euro, zależnie od wybranej kolorystyki i ramienia.

040 045 Hifi 12 2017 002Jedna ze sztandarowych
konstrukcji Clearaudio
– wkładka Harmony


Niżej na podium stoją modele Innovation: Master Innovation z przeznaczoną dla niego wersją ramienia Statement TT1 MI, Innovation, Innovation Compact oraz wprowadzona w roku 2017 nowość – Innovation Basic.
Master Innovation to ciekawa konstrukcja piętrowa, z dodatkowym talerzem napędowym. Wolna przestrzeń pomiędzy elementami nośnymi wpływa na obniżenie rezonansów własnych gramofonu. Talerz składa się z dwóch warstw: 70-mm z polimeru o wysokiej gęstości oraz 15-mm ze stali nierdzewnej. Zastosowano opatentowane łożysko ceramiczne CMB i przewidziano możliwość instalacji trzech ramion.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Mimo niepozornych rozmiarów, przedwzmacniacze mają
wiele regulacji.


Standardowy Innovation jest jednopoziomową odmianą Mastera. Wyposażono go w system optycznej stabilizacji obrotów OSC oraz przystosowano do montażu dwóch ramion.
Innovation Compact ma tylko jedną warstwę elementów nośnych, tworzących podstawę. W nim również znajdziemy układ OSC oraz opcję montażu dwóch ramion.
Najprostszy w linii jest Innovation Basic, bazujący na tych samych koncepcjach co wyższe modele, ale w uproszczonej formie i atrakcyjnej cenie.

040 045 Hifi 12 2017 002Staranny montaż ramienia OEM


Poniżej serii Innovation stoi model Ovation. Charakteryzuje się typową plintą i pasują do niego ramiona radialne o długości efektywnej 9 cali. Na tym kończą się gramofony, których konfigurację trzeba określić przy składaniu zamówienia.
Reszta pozycji w cenniku to gotowe zestawy z fabrycznie zamontowanym ramieniem i wkładką.
Performance DC dostępny jest w trzech zestawach. Pierwszy zawiera ramię tangencjalne TT5 i przetwornik MC Essence (cztery warianty wykończenia). Drugi ma ramię radialne Satisfy i wkładkę MC Talismann V2 (w dwóch odmianach kolorystycznych). W trzecim znajdziemy ramię radialne Clarify i wkładkę MM Virtuoso V2 (do wyboru cztery wykończenia).

040 045 Hifi 12 2017 002Człowiek w centrum procesu pracy


Emotion SE (Second Edition) to gramofon z akrylową plintą o grubości 20 mm, 28-mm talerzem z akrylu GS i łożyskiem ceramicznym CMB. Zestaw zawiera ramię radialne Satisfy i wkładkę MM Artist V2.
Najbardziej przystępne cenowo są modele Concept, z ramieniem radialnym Satisfy, wkładką MM Concept albo MC Concept. Nowość to odmiana w intrygującym wariancie kolorystycznym: czerni z elementami z ciemnego drewna.

040 045 Hifi 12 2017 002Finalny test


Kolejną grupę produktów stanowią ramiona: pięć liniowych (tangencjalnych) oraz siedem radialnych, o efektywnej długości 9 cali. Ciekawostką jest liniowe TT2, mające swojego dalekiego przodka w licencyjnej konstrukcji Southera.
Oferta wkładek to osiem modeli MC oraz sześć MM.

 

040 045 Hifi 12 2017 002W grę wchodzi tylko
najdokładniejsze lutowanie.

040 045 Hifi 12 2017 002Montaż wkładki wymaga
zręczności.


Rozbudowany fragment katalogu stanowią przedwzmacniacze korekcyjne. Szczytowe to Statement Phono oraz Absolute Phono. Bardziej przystępne cenowo są: Balance+, Basic+, Smart Phono V2 oraz Nano Phono V2. Dwa ostatnie można opcjonalnie wyposażyć w wyjście słuchawkowe.
Nie zabrakło także urządzeń do czyszczenia płyt. Na uwagę zasługuje dość zaawansowany model Double Matrix Professional Sonic, przeznaczony dla odbiorców profesjonalnych, jak biblioteki, archiwa czy instytuty muzyczne.
Ofertę uzupełniają kable, wtyki, podstawy i liczne akcesoria, bez których korzystanie z gramofonu straciłoby część swego powabu.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Ręczna robota wszędzie tam,
gdzie wymagana jest elastyczność działania.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Widok
stołu montażowego


Sprzedaż i wystawy
Eksport stanowi aż 85 % sprzedaży. Dzięki niemu Clearaudio utrzymuje stabilną pozycję i jest odporne na wahania koniunktury. Świat podzielono na trzy obszary, uwzględniające specyfikę rynków. Pierwszy stanowią Europa (ta wewnątrz Unii i ta poza nią), Rosja i Afryka. Drugi to Azja i Australia, natomiast trzecim są oba kontynenty amerykańskie. Największym odbiorcą są Chiny. Klienci to nie tylko osoby prywatne, ale także profesjonaliści czy instytucje związane z kulturą.

040 045 Hifi 12 2017 002Własna
spedycja
– profesjonalna wysyłka do odbiorcy


Od samego początku Clearaudio było obecne na wszystkich edycjach wystawy High-End w Monachium. Targi te stanowią dla firmy formę platformy komunikacyjnej w kontaktach z klientami i kontrahentami. To właśnie tam dochodzi do spotkań z przedstawicielami z całego świata. Odbiorcy indywidualni mogą natomiast liczyć na ciekawe prezentacje produktów i seminaria.

 

040 045 Hifi 12 2017 002Kontrola wkładek


Zamiast zakończenia
Po 40 latach działalności Clearaudio jej produkty stanowią klasę same dla siebie, a nazwa i logo firmy są rozpoznawalne w przeszło 80 krajach na całym świecie. Melomani doceniają wysoki standard projektu i wykonania, funkcjonalność, a przede wszystkim – jakość dźwięku. Renesans winylu i techniki analogowej, który obecnie obserwujemy, to dla renomowanych producentów gramofonów czas żniw. Clearaudio niewątpliwie ma teraz swoje pięć minut, ale nie zamierza spocząć na laurach. Ulepsza sprawdzone rozwiązania i pracuje nad nowymi. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zbliżyć brzmienie swoich urządzeń do ideału koncertu na żywo.
Jak to szło? „Tylko najlepsze rozwiązania są wystarczająco dobre.” Ta koncepcja legła u podstaw pierwszego projektu Petera Suchego i nic nie wskazuje, by stworzona przez niego firma kiedykolwiek miała od niej odejść.

 

 
Źródło: HFM 12/2017

Pobierz ten artykuł jako PDF