fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

McIntosh MC3500

news 122021 002

McIntosh zaprezentował monofoniczny wzmacniacz mocy inspirowany modelem sprzed 50 lat. Remake MC3500 nosi to samo oznaczenie co poprzednik, ale wykorzystuje całą wiedzę o wzmacniaczach, którą konstruktorzy zgromadzili przez dekady.

Oryginalny MC3500 był produkowany w latach 1968-1971 i stanowił element systemu nagłaśniającego słynny festiwal Woodstock w 1969 roku oraz inne wydarzenia muzyczne. Po latach firma postanowiła powrócić do historycznego modelu i, wychodząc od nostalgii, zbudować coś całkiem współczesnego. Pomysł opracowania nowej odsłony legendarnego modelu przedstawił prezes McIntosha – Charlie Randall – w trakcie imprezy z okazji 50. rocznicy festiwalu w Woodstock. Po nieco ponad dwóch latach przygotowań MC3500 z nieformalnym dopiskiem MkII ujrzał światło dzienne. Nowy MC3500 to lampowy monoblok o mocy 350 W. W konstrukcji zastosowano nowoczesne rozwiązania i komponenty, aby połączyć jakość dźwięku godną oryginału z niezawodnością. Nie zabrakło firmowego transformatora wyjściowego Unity Coupled Circuit, dzięki któremu czysta moc jest dostępna praktycznie bez względu na impedancję obciążenia. MC3500 z taką samą łatwością wysteruje kolumny 8-, 4-, a nawet 2-omowe. Wysoką moc uzyskuje się z ośmiu pentod EL509S. Wybrano je ze względu na podobieństwo charakterystyk do lamp 6LQ6, stosowanych w oryginalnym MC3500. Te ostatnie powstały z myślą o montowaniu w telewizorach z lat 50. i 60. XX wieku. Fakt ich wykorzystania przez inżynierów McIntosha stanowił przykład innowacyjnego podejścia.

Podobnie jak 6LQ6, EL509S jest bardzo wytrzymała dzięki solidnej katodzie i związanemu z nią elementowi grzejnemu, co skutkuje wysoką wydajnością prądową anody, przekraczającą 1 A. Ponadto, podobnie jak oryginalny MC3500, MkII został objęty dodatkową pętlą sprzężenia zwrotnego w celu zwiększenia liniowości sygnału. Tak jak pierwowzór, MC3500 MkII ma w pełni zbalansowaną sekcję sterującą, w której pracują trzy podwójne triody 12AX7A i jedna 12AT7. Pierwsza 12AX7A to różnicowy wzmacniacz wejściowy; druga to bufor/sterownik dla wzmacniacza napięcia; trzecia to wzmacniacz napięcia. Lampa 12AT7 jest sterującą dla wyjściowych EL509S. Wszystkie szklane bańki umieszczono w tylnej części urządzenia. Przed uszkodzeniem mechanicznym chroni je solidna klatka bezpieczeństwa, wykonana ze stali nierdzewnej, malowanej proszkowo na czarno. Żywotność lamp wydłuża firmowe rozwiązanie Power Guard Screen Grid Sensor (SGS). Kontroluje ono prąd siatki ekranującej w lampach wyjściowych i jeżeli ten okaże się zbyt wysoki, sygnał wejściowy zostanie w czasie rzeczywistym ograniczony. Podobne zabezpieczenie, o nazwie Power Guard, McIntosh stosuje w swoich wzmacniaczach tranzystorowych. W MC3500 wykorzystano także inne firmowe rozwiązanie. Sentry Monitor na bieżąco sprawdza prąd wyjściowy i jeśli przekroczy on bezpieczny poziom, wyłącza wzmacniacz. W wyposażeniu znalazło się wejście i wyjście – każde w formacie XLR oraz RCA. Impedancja wejściowa wynosi 22 kΩ (dla RCA, jak i XLR).

Nie zabrakło też wyzwalacza oraz funkcji automatycznego wyłączania po upływie 30 minut bez sygnału na wejściu. Funkcję tę można dezaktywować przełącznikiem mechanicznym. Sygnał do głośników wyprowadzają pozłacane firmowe terminale Solid Cinch. Nową odsłonę MC3500, podobnie jak oryginał, zdobi wskaźnik wychyłowy. Z tą różnicą, że współczesny to wersja miernika DualView. Jest większy i umieszczony centralnie, a nie przesunięty w lewo. Górna na skala pokazuje moc wyjściową zarówno w watach, jak i decybelach, dolna zaś – czas nagrzewania. Po włączeniu miernik zaczyna powoli rosnąć; gdy osiągnie 100 %, spada z powrotem do zera i wzmacniacz jest gotowy do pracy. Wzorem poprzednika nowy MC3500 został wyposażony w uchwyty. Tym razem mają one jednak bardziej ergonomiczny kształt. Podstawę obudowy wykonano ze stali nierdzewnej z lustrzanym wykończeniem. Aluminiowy panel przedni, wykończony na złotawą satynę, nawiązuje do wyglądu oryginalnego MC3500. Tafla szkła zakrywa wskaźnik wychyłowy, a klasyczny czarny przód mieści pokrętła i podświetlane napisy. Inspirując się wyglądem pierwszego MC3500, współczesną wersję wyposażono w dwie szyny wzmacniające w kształcie litery U, które okalają boczne ścianki urządzenia. Historyczne egzemplarze MC3500 często przewożono z miejsca na miejsce, a wspomniane szyny zwiększały ich wytrzymałość. Dodatkowo na wzmocnieniach stosowano cztery gumowe nakładki, które w trakcie przygotowań do koncertów pozwalały ustawić urządzenie w pionie. Były na tyle duże, by zabezpieczyć tylne ścianki przed uszkodzeniem. Ten sam element pojawia się w obecnym MC3500. Nowe monobloki McIntosha przenoszą pasmo 10 Hz – 70 kHz (-3 dB). Współczynnik tłumienia wynosi 25, stosunek sygnał/ /szum: 120 dB, a poziom zniekształceń nie przekracza 0,3%. Jeden wzmacniacz ma wymiary 30/45,7/57,5 cm (w/s/g) i waży 55 kg.

Pierwsze egzemplarze MC3500 trafią do Polski w styczniu 2022 roku. Cena za parę to 148000 zł.