fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Cabasse The Pearl Pelegrina

news112021 012


 
Firma Cabasse postanowiła uczcić 70. rocznicę istnienia ekskluzywnym modelem The Pearl Pelegrina. Charakterystycznie kuliste kolumny mają stanowić kwintesencję wiedzy i doświadczeń francuskich inżynierów. Powstanie zaledwie 70 par.The Pearl Pelegrina – jak pisze Cabasse na stronie internetowej – swą nazwę zawdzięcza wyjątkowej perle o masie około 55 karatów. Tyle ważyła jednak La Peregrina – absolutnie unikalny klejnot, należący do władców Hiszpanii, a w czasach nam współczesnych do Elizabeth Taylor. La Pelegrina była nieco lżejsza, choć nadal wspaniała; nadano jej nawet przydomek Niezrównanej. To są jednak niuanse dla historyków i jubilerów. My znamy się lepiej na sprzęcie grającym, więc na nim się skupimy.


The Pearl Pelegrina wieńczy topową serię The Pearl Collection. Wyżej w firmowej hierarchii stoi już tylko La Sphere, zaprezentowana w 2006 roku.
The Pearl Pelegrina jest układem czterodrożnym, złożonym z koaksjalnego głośnika trójdrożnego TCA (tri coaxial aramid driver) oraz woofera HELD, tym razem o średnicy 30 cm. Wszystkie przetworniki zamknięto w 42-cm kuli. Układ przenosi pasmo 10 Hz – 27 kHz i jest w stanie wytworzyć ciśnienie akustyczne 134 dB.


Do zasilania wykorzystano wzmacniacze o łącznej mocy 3700 W. Pasma rozdziela aktywna zwrotnica, współpracująca z zaawansowanym DSP. Kolumny są w pełni aktywne i nie wymagają dodatkowego wzmacniacza; nie byłoby go zresztą do czego podłączyć, ponieważ „zabrakło” terminali głośnikowych. Co ciekawe, The Pearl Pelegrina mogą też nie wymagać źródła, o ile użytkownik korzysta tylko ze streamingu. Mają bowiem wbudowany odtwarzacz strumieniowy, współpracujący z Tidalem, Qobuzem, Deezerem i Spotify. Można na nich słuchać radia internetowego i korzystać z Napstera. Do połączenia z siecią służy przewodowy port Ethernet oraz bezprzewodowe Wi-Fi. Przewidziano nawet możliwość przesyłania dźwięku przez Bluetooth, ale to już by była profanacja (chociaż… co głowa, to pomysł). Tak czy inaczej, uwzględniono wszystkie możliwości. Da się też podłączyć sygnał cyfrowy do wejścia optycznego, a dla źródeł analogowych przewidziano wejście XLR i RCA. Ostatnim sposobem dostarczenia dźwięku jest wpięcie stałej pamięci do gniazda USB-A.
Francuskie kolumny wyposażono w firmowy układ automatycznej kalibracji. Za pomocą wbudowanego mikrofonu, który przekazuje dane do procesora cyfrowego, system CRCS optymalizuje parametry dźwięku, uwzględniając akustykę pomieszczenia odsłuchowego.


Wzornictwo jest nietuzinkowe i dopracowane. Mocarne wzmacniacze oraz całą zaawansowaną elektronikę ukryto w podstawie, którą od drgań podłoża izoluje sześć regulowanych nóżek. Użytkownik widzi tylko kulę, podtrzymywaną przez cztery łukowato wygięte filary, stanowiące integralną część projektu. Całość jest raczej zwarta – ma wymiary 128/48/48 cm (w/s/g) i waży 45 kg/szt.
Do wyboru przewidziano kolorystykę czarną albo białą. Podobnie jak pozostałe modele z The Pearl Collection, The Pearl Pelegrina wyróżnia się specjalnie wyciętą, polerowaną na wysoki połysk metalową obręczą, która otacza kulę z głośnikami. Podkreśla to rangę serii oraz dbałość o detale wykończenia. Każda z 70 wyprodukowanych par zostanie opatrzona tabliczką z indywidualnym numerem.
Aktywne kolumny Cabasse The Pearl Pelegrina można już zamówić w Polsce.

Za parę zapłacimy równowartość 25000 euro.