fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

JBL L100 Classic 75

news112021 004


Trochę się z tym zeszło, ale są. JBL rozpoczął sprzedaż jubileuszowych monitorów L100 Classic 75.
Oficjalna zapowiedź wprowadzenia urodzinowej edycji klasycznego modelu pojawiła się jeszcze w lutym 2021. Sprzedaż miała ruszyć od maja, ale jako że po pandemii opóźnienia w wielu branżach stały się normą, termin przesunął się na końcówkę trzeciego kwartału.Teraz L100 Classic 75 są już dostępne w sprzedaży, ale jak długo to potrwa, nie wiadomo. Na cały świat zostanie rozesłanych 750 par i na tym produkcja się zakończy. Żeby dodatkowo podgrzać emocje, dystrybutor nie ujawnił przydziału na Polskę. Zamiast tego otrzymaliśmy tyleż lakoniczną, co wiele mówiącą odpowiedź: „Liczba par zamówionych do Polski będzie tożsama z liczbą par sprzedanych”. To się nazywa spokojna pewność komercyjnego sukcesu. Nawet nam się to spodobało.
Jeszcze bardziej podobają nam się same monitory. Jako pierwsza redakcja w Polsce mieliśmy okazję przetestować ich wersję podstawową L100 Classic („HFiM” 11/2018), od której jubileuszowa różni się kilkoma niuansami oraz wykończeniem. Od strony suchych technikaliów obie pozostają jednak bliźniaczo podobne, co oznacza, że L100 Classic 75 niemal na pewno są świetne.


Dla porządku dodajmy, że wprowadzono je z okazji 75. rocznicy działalności JBL-a. Bazują zaś na modelu z lat 70. XX wieku – dużym układzie trójdrożnym, przeznaczonym do ustawienia na niskiej, ażurowej podstawce.
Pod względem akustycznym L100 Classic 75 charakteryzują się ulepszoną konstrukcją zawieszenia woofera, możliwością podłączenia w bi-wiringu za pośrednictwem złoconych terminali oraz zmodyfikowaną zwrotnicą. Ta ostatnia może mieć związek z faktem, że choć średnice przetworników pozostały identyczne jak w L100 Classic, to zmianie uległy oznaczenia samych głośników, a co za tym idzie – zapewne również detale ich konstrukcji. Wysokotonowy to obecnie JT025Ti2-4 zamiast JT025Ti1-4, średniotonowy – JM125PC-8, a nie 105H-1. Niskotonowy o symbolu JW300PW-8 został zastąpiony przez JW300SW-8. Tak jak w wersji podstawowej, ten ostatni pracuje w obudowie bas-refleks. Rozszerzający się wylot tunelu umieszczono z przodu. Zastosowane materiały się nie zmieniły, ale nawet drobne modyfikacje mogły wymagać delikatnego przestrojenia filtrów.


L100 Classic 75 są sprzedawane w dobieranych parach, w komplecie z podstawkami JS-120. System jest pakowany w drewnianą skrzynię zdobioną grafiką na bocznych ściankach.
Najważniejszym wyróżnikiem jubileuszowej edycji pozostaje piękny fornir z drewna tekowego, pokrywający wszystkie powierzchnie obudowy głośnika. To istotne o tyle, że standardowe L100 Classic były wykończone naturalną okleiną orzechową, ale front i tył lakierowano na czarno. Podobnie jak w pierwowzorze, drewniane wykończenie uzupełnia czarna piankowa maskownica Quadrex, z tą różnicą, że naklejone na niej logo firmy jest teraz czarno-złote.
Każda para jest oznaczona z tyłu specjalną tabliczką z autografem głównego projektanta – Chrisa Hagena – oraz indywidualnym numerem. W komplecie znajdzie się też certyfikat autentyczności, upamiętniający 75. rocznicę istnienia marki.
Do kompletu JBL proponuje dopasowany stylistycznie wzmacniacz ze streamerem SA750, którego test publikujemy w tym numerze.
Jubileuszowe monitory JBL L100 Classic 75 są już dostępne w Polsce.

Kosztują 24980 zł za parę ze stendami.