fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Bowers & Wilkins 800 D4

news hfm 1021 006

Duża rzecz – firma Bowers & Wilkins opracowała nową serię 800. To szczytowa pozycja w katalogu brytyjskiego specjalisty, zawierająca najbardziej dopracowane rozwiązania techniczne i najlepsze materiały.

Zestawy głośnikowe B&W 800 po raz pierwszy zaprezentowano w roku 1979. Kolejne generacje pojawiały się w latach 1998, 2005 i 2015. 31 sierpnia oficjalną premierę miała piąta generacja, oznaczona jako 800 D4. Jak na referencyjną ofertę specjalistycznej wytwórni, seria 800 D4 może się wydawać rozbudowana. Dla fanów marki nie stanowi to jednak niespodzianki, ponieważ w przeszłości bywało podobnie. W jej skład wchodzą cztery kolumny wolnostojące: 801 D4, 802 D4, 803 D4 i 804 D4, monitor 805 D4 oraz dwa głośniki centralne: HTM81 D4 i HTM82 D4. Jak zwykle u Bowersa, klucz do odczytu symboli jest prosty: im wyższy model w hierarchii, tym niższe oznaczenie liczbowe. Jako uzupełnienie przewidziano podstawki do monitora i głośników centralnych oraz trzy subwoofery. Ze względu na ograniczoną objętość artykułu skupimy się jednak na trzonie oferty. Seria 800 D4 nie przynosi rewolucji. Z drugiej strony – sprawdzona przez dekady filozofia projektowa wciąż pozostawia wiele miejsca na ulepszenia i modyfikacje. Ich suma może się przełożyć na postęp zarówno w dziedzinie parametrów mierzalnych, jak i wrażeń odsłuchowych. We wszystkich modelach 800 D4 wysokie tony reprodukuje kopułka umieszczona w aluminiowej tubie, montowanej na samej górze obudowy. W porównaniu z poprzednią serią tubę wydłużono do blisko 30 cm, ale jej funkcja pozostała bez zmian – ma odprowadzać i stopniowo wygaszać energię generowaną przez tylną stronę membrany, wracającej do pozycji spoczynkowej po wychyleniu. Za tony średnie odpowiada znana z generacji 800 D3 pleciona membrana Continuum, która zastąpiła charakterystyczne żółte stożki z kewlaru. Z wyjątkiem monitora 805 D4, 15-cm stożek pracuje na zawieszeniu FST (szczątkowy pierścień z pianki), którym zastąpiono konwencjonalny resor z gumy.

Chodzi o to, żeby zminimalizować zniekształcenia wynikające z nieliniowości pracy różnych materiałów. Membrana średniotonowa nie potrzebuje się mocno wychylać, więc fałd górnego resora, który daje taką możliwość, nie jest jej niezbędny. Zastąpiono go sprawdzonym rozwiązaniem, nazywanym przez Bowersa Fixed Transducer Suspension. Dzięki niemu dźwięk jest promieniowany praktycznie przez samą membranę, bez niekontrolowanych „domieszek” zawieszenia. W 800 D4 istotnej zmianie uległ natomiast resor dolny głośnika średniotonowego. Impregnowaną tkaninę zastąpiono wytrzymałą i niepodatną na odkształcenia, a przy tym bardzo ażurową konstrukcją z kompozytu. Ze względu na fakt, że bardziej przypomina ona kosz z naprawdę cienkimi ramionami niż konwencjonalny spider, zdecydowanie ułatwia przepływ powietrza, zapobiegając niekontrolowanym odbiciom i rezonansom. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w dwóch najwyższych modelach: 801 D4 i 802 D4 głośnik średniotonowy pracuje w odrębnej obudowie Turbine Head, ustawionej na skrzyni basowej i oddzielonej od niej fizycznie. W pozostałych zestawach izolacja nie jest aż tak radykalna, ponieważ komora przetwornika FST znajduje się wewnątrz głównej obudowy. Za każdym razem jest jednak od niej oddzielona i wytłumiona układem specjalnie dobranych izolatorów.

Bas to domena stożków z substancji nazywanej przez Bowersa Aerofoil. Jest to materiał kompozytowy, powstały z warstwy lekkiej i sztywnej pianki oraz plecionki włókna węglowego. Dzięki możliwości jego formowania, grubość membrany zmienia się zależnie od jej strefy, dzięki czemu można optymalnie połączyć mechaniczną wytrzymałość z relatywnie niską masą drgającą. Nie mniej ważne od przetworników są obudowy. Bowers pozostaje przy swoich kratownicach Matriks, bo są świetne i nie ma co kombinować na siłę. Wewnątrz każdej skrzyni wstawia się szkielet z łączonych pod kątem prostym elementów ze sklejki, który usztywnia odbudowę we wszystkich płaszczyznach. Jakby tego było mało, we wszystkich modelach zastosowano rozwiązanie o nazwie Reverse Wrap. Polega ono na wykonaniu frontu, boków i znacznej części tyłu skrzyni z jednego elementu z łukowato wygiętej sklejki. Przetworniki znajdują się na czole tego łuku, co w przekroju sprawia wrażenie, że jest on do nas odwrócony tyłem (stąd w nazwie reverse). W faktycznym tyle kolumny, tam gdzie boczne krawędzie sklejkowego wygięcia się nie stykają, wstawiany jest solidny element aluminiowy, dodatkowo usztywniający całość, a przy okazji chłodzący elementy zwrotnicy i izolujący ją od drgań. Jakby tego było mało, głośniki nie są montowane bezpośrednio do sklejki, ale do aluminiowych odlewów umieszczanych pod spodem.

Taka konstrukcja pozwala połączyć znakomite akustyczne i antyrezonansowe właściwości sklejki ze sztywnością i stabilnością mechaniczną aluminium. Ostatnim elementem izolującym kolumnę od drgań jest cokół, drążony z jednolitego bloku aluminium i przykryty warstwą stalową. Kształt i grubość są o tyle istotne, że wszystkie wolnostojące modele 800 D4 są układami bas-refleks promieniującymi w dół. Taka geometria korzystnie wpływa na powtarzalność efektu brzmieniowego w różnych pomieszczeniach, ponieważ odległość od najbliższej powierzchni odbijającej, na którą trafia strumień wypychanego z kolumny powietrza, jest z góry znana konstruktorowi. Wymaga jednak zapanowania nad tą energią i odizolowania pracujących głośników od wtórnych drgań, przenoszonych z podłogi. W tym ostatnim pomagają znacznie grubsze niż w 800 D3 kolce M12, które przy okazji umożliwiają wypoziomowanie kolumny i pewne jej ustawienie nawet na wyjątkowo puszystym dywanie. Wszystkie modele 800 D4 są produkowane w czterech wariantach kolorystycznych: białym i czarnym lakierze na wysoki połysk oraz satynowym drewnie różanym i orzechu (ten ostatni to nowość w D4). Aluminiową ściankę górną (zamiast drewnianej w D3) zdobi skóra Connolly – czarna w przypadku wykończeń ciemnych i szara dla bieli lub orzecha.

Oficjalne rozpoczęcie sprzedaży serii 800 D4 na całym świecie nastąpiło 1 września 2021. Polski importer Bowersa skalkulował ceny następująco: 801 D4 kosztują 180000 zł, 802 D4 – 130000 zł, 803 D4 – 106000 zł, 804 D4 – 68000 zł, 805 D4 – 42000 zł (wszystko za parę); HTM81 – 80000 zł, HTM82 D4 – 60000 zł (za sztukę).