fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

DS Audio DS 003

news09 2021 008

DS Audio specjalizuje się w budowaniu wkładek optycznych. Niedawno w ofercie japońskiej wytwórni pojawił się model DS 003.

Choć nazwa „wkładka optyczna” mogłaby sugerować bezkontaktowy odczyt płyty analogowej poprzez strumień światła bądź laser, w rzeczywistości jest inaczej. Sam układ igły i wspornika dla przetworników konwencjonalnych i optycznych pozostaje taki sam. Istotne różnice zaczynają się dalej i dotyczą sposobu zamiany drgań mechanicznych na sygnał elektryczny. W tradycyjnej wkładce MC do wspornika mocowana jest cewka umieszczona w silnym polu magnetycznym. Jej drgania – wywołane ruchem igły śledzącej rowek płyty – powodują modulacje pola magnetycznego, a co za tym idzie – zmiany napięcia wyjściowego. We wkładce optycznej do wspornika igły nie mocuje się cewki drgającej, ale specjalnie opracowaną przesłonkę. Przesłonka ta jest umieszczona pomiędzy źródłem światła a fotokomórką. Fotokomórka to element, który reaguje na zmiany jasności i wytwarza napięcie, kiedy pada na nią światło. Tym, ile światła padnie w danej chwili, steruje przesłonka, reagująca na ruch igły. Zmiany natężenia światła są przetwarzane na zmiany napięcia. Koncepcja wkładki optycznej nie jest nowa, jednak kiedy w latach 70. XX wieku próbowano wprowadzać ją w życie, problem stanowiło ciepło generowane przez źródło światła. Montowane w przetwornikach zwykłe żaróweczki nagrzewały gumowe zawieszenie wspornika, co z czasem prowadziło do jego odkształceń i zmiany parametrów. Obecnie tę przeszkodę wyeliminowała technologia LED. Diody potrafią emitować światło o wystarczającym natężeniu, nie nagrzewając się przy tym.

W modelu DS 003 zastosowano najnowszy układ trzeciej generacji, przeniesiony wprost z flagowego DS Grand Master. Można powiedzieć, że składa się on z dwóch zminiaturyzowanych układów drugiej generacji, które razem tworzą wkładkę „dual mono”. Fakt, że informacje z kanałów lewego i prawego są odczytywane niezależnie, poprawia ich separację i dokładność odwzorowania dźwięku. Jednocześnie masa drgająca została zredukowana o połowę. DS 003 wyposażono w igłę o szlifie line contact, obudowę z aluminium A5052 oraz aluminiowy wspornik. Parametry mechaniczne nie odbiegają od wartości prezentowanych przez typowe wkładki MC. Podatność wynosi około 14 cu, masa – 7,7 g, a zalecany nacisk – 2,1 g. Zupełnie inaczej wyglądają właściwości elektryczne. Pierwsza i zasadnicza różnica pomiędzy DS 003 a konstrukcjami innych producentów polega na tym, że ta pierwsza nie działa bez przeznaczonego dla niej equalizera. Urządzenie to zawiera zasilacz, układy realizujące korekcję RIAA oraz elementy przedwzmacniacza. Tu również wprowadzono modyfikacje w porównaniu z poprzednikiem – zmieniono na przykład grubość laminatu i miedzi w płytkach drukowanych. Equalizer jest dostarczany w komplecie i choć można go używać z innymi wkładkami DS Audio, to nie można kupić oddzielnie. Podobnie jak osobno nie są sprzedawane wkładki.

Istnieją jednak dwie firmy, oferujące same equalizery: Soul Note oraz – i tutaj niespodzianka – EMM Labs. Tę ostatnią kojarzymy głównie z techniką cyfrową, ale najwyraźniej koncepcja DS Audio okazała się na tyle kusząca, że także Ed Meitner postanowił zainwestować czas i fundusze w kompatybilne z nią rozwiązanie. Drugą różnicą w porównaniu ze zwykłymi wkładkami – i to zarówno MC, jak i MM – jest nieporównanie wyższy poziom napięcia wyjściowego. Dzięki zastosowaniu w elemencie odbiorczym bardzo czułych fotodiod, kalibrowanych do długości fali emitowanej przez LED-owe źródło światła, nominalne napięcie 40 mV to dla wkładki optycznej żaden wyczyn. W DS 003 jest ono jeszcze wyższe, osiągając 70 mV! Dla porównania: typowe wkładki MM emitują napięcia rzędu 2,5 mV, a MC – 0,2-0,5 mV. Oczywiście, zdarzają się egzemplarze głośniejsze, ale nadal nie będzie to skala porównywalna z przetwornikiem optycznym. Według DS Audio wysokie napięcie wyjściowe czyni sygnał mniej podatnym na szumy i interferencje. Poprawia się również odwzorowanie szczegółów i subiektywnie postrzegana dynamika. Wszystkie urządzenia DS Audio są produkowane w Japonii, a każdy egzemplarz przed opuszczeniem fabryki jest dokładnie testowany. Zestaw DS Audio DS 003/Equalizer 003 jest już dostępny w Polsce.

Importer ustalił cenę na 23900 zł.