fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Pro-Ject Debut Pro

news09 2021 004

Pro-Ject obchodzi 30. rocznicę działalności. Austriacki specjalista od gramofonów perłowy jubileusz świętuje dyskretnie i gustownie. Zamiast high-endowego mass-loadera, onieśmielającego mnóstwem błyskotek, wraca do korzeni, prezentując skromny Debut Pro.

Przygodę z gramofonami Pro-Ject rozpoczynał, gdy niemal wszyscy ją kończyli. Nikt nie chciał „przestarzałej” technologii ani trzeszczących czarnych płyt. Świat zachłysnął się czystością i domniemaną niezniszczalnością płyty CD, a gramofony lądowały na strychach i w śmietnikach. Inwestując w takim otoczeniu, Heinz Lichtenegger musiał się wykazać ogromnym hartem ducha i przekonaniem o słuszności swojej decyzji. Na jego korzyść działał jedynie fakt, że maszyny do produkcji, których nikt nie chciał, można było kupić za grosze. Czas pokazał, jak bardzo ryzyko się opłaciło. Niewielka firemka, produkująca w Czechach, w zakładzie należącym wcześniej do Tesli, odniosła spektakularny sukces i urosła do rozmiarów potentata, którego produkty są sprzedawane na całym świecie. Istotnym elementem strategii było trafne określenie asortymentu. Zamiast popełniać częsty błąd debiutantów i rozpoczynać działalność od „najlepszego gramofonu na świecie”, Pro-Ject postawił na przystępne cenowo konstrukcje, które może i nie przesuwały technologicznych barier, za to były dostępne „dla przeciętnego Kowalskiego”.

Dopiero po latach firma pozwoliła sobie na więcej fantazji, proponując modele droższe w wykonaniu i wyposażone w bardziej zaawansowane rozwiązania. Jej fundamenty wyrosły jednak na konstrukcjach budżetowych i to do nich sentymentalnie powraca w swym modelu jubileuszowym. Debut Pro to solidnie zbudowany, estetycznie wykończony gramofon w przystępnej cenie. Według zapewnień założyciela Pro-Ject Audio Systems ma też być najbardziej audiofilskim Debutem w historii. Przekładając to na język rozwiązań technicznych, pierwszą i najważniejszą zmianą w stosunku do standardowego Debuta jest w pełni regulowane ramię z możliwością ustawienia VTA. Wykonano je z aluminium i plecionki włókna węglowego. Niklowane wykończenie elementów aluminiowych zapewnia twardą i odporną na upływ czasu powierzchnię.

W wyposażeniu znajduje się fabrycznie zainstalowana i wstępnie skalibrowana nowa wkładka Pick IT PRO (MM). Odlewany z aluminium talerz wytłumiono wkładem z TPE (termoplastycznego elastomeru). Prawidłową pracę silnika i dokładność prędkości obrotowej zapewnia układ stabilizujący napięcie zasilania. Debut Pro został przystosowany do odczytu płyt 33,3; 45 i 78 RPM. Wykończona czarnym lakierem satynowym podstawa gramofonu wspiera się na regulowanych nóżkach. Przed kurzem chroni plastikowa pokrywa, zawieszona na zawiasach. W standardzie producent dodaje również przewód sygnałowy Connect It E. Jako że w urządzeniu znalazło się wyjście na gniazdach RCA, w przyszłości łączówkę można zamienić na coś bardziej wyrafinowanego. Debut Pro jest już dostępny w Polsce.

Kompletnie wyposażony i gotowy do pracy gramofon wyceniono na 3490 zł.