fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Accuphase DP-450

news09 2021 003

Accuphase zaprezentował najprostsze źródło cyfrowe w swoim katalogu. DP-450 powstał z myślą o odtwarzaniu płyt CD, choć nie tylko.

Podstawową funkcją najnowszego odtwarzacza Accuphase’a jest odczyt płyt CD. Podstawową, ale nie jedyną, ponieważ japońskie źródło może również służyć za przetwornik cyfrowo- analogowy. Wyposażenie w wejścia cyfrowe jest, co prawda, skromne, ale wystarczające. Do dyspozycji są: optyczne (24 bity/96 kHz), koaksjalne RCA (24/192) i USB (PCM 32/384 lub DSD256). Da się więc podłączyć zarówno telewizor lub konsolę do gier, jak i komputer. Dla użytkowników, którzy chcieliby wykorzystać DP-450 w roli transportu, przewidziano wyjście optyczne i koaksjalne. Pomiędzy napęd i przetwornik DP-450 można również wpiąć cyfrowy korektor akustyki pomieszczenia DG-68. Sygnał analogowy wyprowadzają gniazda RCA oraz XLR; te drugie – z przełączanym obsadzeniem pinów, dzięki czemu można uniknąć odwracania polaryzacji sygnału w przypadku korzystania ze wzmacniacza innego producenta.

Historia zintegrowanych odtwarzaczy CD Accuphase'a rozpoczęła się w roku 1987 od modelu DP-70. Wprowadzany właśnie DP-450 zastępuje DP-430, który miał premierę w marcu 2017. Wcześniej od DP-70 powstało tylko dzielone źródło, składające się z napędu DP-80 i DAC-a DC-81. Można więc powiedzieć, że DP-450 pojawia się na 35-lecie cyfrowych źródeł Accuphase’a. Przez cały ten czas japońscy inżynierowie pracowali nad wyciśnięciem z formatu CD wszystkiego, co najlepsze. Od strony technicznej DP-450 zapożycza szereg rozwiązań ze stojącego wyżej w firmowej hierarchii odtwarzacza CD/SACD DP-570. Zastosowano tu m.in: solidny i sztywny napęd. Trójwarstwowa konstrukcja nośna, nazywana przez Accuphase’a mostem, składa się z głównego odlewu, przykrytego płatem materiału o dobrych właściwościach tłumiących i wykończonego szczotkowanym aluminium. Dzięki zwartej formie i wykorzystaniu elastycznych tłumików prowadnic głowicy lasera skutecznie tłumi wibracje mechaniczne, nie dopuszczając do przenoszenia drgań na układ optyczny, a co za tym idzie – zapewniając wysoką dokładność odczytu danych z płyty. W porównaniu z poprzednikiem DP-430 drgania docierające do układu optycznego udało się zredukować o połowę. Konwersję cyfrowo-analogową wykonuje 32-bitowy, 8-kanałowy układ ESS ES9026PRO Hyper Stream II. W każdym kanale pracują cztery jego monofoniczne części, połączone równolegle, a sygnał jest sumowany na wyjściu. W ramach układu DBF (Direct Balanced Filter) ścieżka zbalansowana korzysta z odrębnego filtra dolnoprzepustowego, niezależnego od toru niesymetrycznego. Tak jak w przypadku innych urządzeń Accuphase’a, każda generacja przynosi poprawę parametrów mierzalnych. W DP-450 szumy własne udało się obniżyć o 20 % (z 3,5 do 2,8 uV), natomiast zakres dynamiki w porównaniu do poprzednika wzrósł ze 113 do 116 dB.

Accuphase DP-450 jest już dostępny w Polsce. Kosztuje 25900 zł.