fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Polk Audio Monitor XT

news09 2021 002

Amerykańska marka Polk Audio opracowała rozbudowaną serię zestawów głośnikowych.

Z modeli Monitor XT bez problemu da się wybrać nagłośnienie do systemu stereo, jak i kina domowego. Wszystkie są niedrogie i dopasowane do siebie brzmieniem. W skład serii Monitor XT wchodzą dwie kolumny podłogowe, dwa monitory i tyle samo głośników centralnych. Do kompletu przewidziano aktywny subwoofer oraz głośnik efektowy. Do wyboru, do... Nie, tak dobrze nie będzie, ponieważ jedyną opcją kolorystyczną jest czarna folia winylowa, poetycko określana w materiałach producenta jako Midnight Black. Jako że fundusze były ograniczone, przeznaczono je na elementy bezpośrednio wpływające na brzmienie, oszczędzając na estetyce. Wszystkie modele, oczywiście poza subwooferem, wyposażono w poliestrowe kopułki wysokotonowe, sięgające pasmem przenoszenia do 40 kHz, co potwierdza certyfikacja Hi-Res Audio.

Efektywność reprodukcji niskich tonów w kolumnach wolnostojących poprawiają membrany bierne. Moduł MXT90 służy do odtwarzania dźwięku tzw. wyższej warstwy w systemach wielokanałowych Dolby Atmos, DTS:X i Auro 3D. Dla uzyskania prawidłowych efektów wystarczy go umieścić bezpośrednio na kolumnach. Można go też położyć na półce albo zamontować na ścianie. Aktywny subwoofer Monitor XT12 zamknięto w sztywnej obudowie ze zdejmowaną maskownicą. Konstrukcja bazuje na 12-calowym przetworniku, przystosowanym do pracy z dużym wychyleniem, a do zasilania służy 100-watowy wzmacniacz, pracujący w klasie AB. Dolna granica pasma przenoszenia sięga 24 Hz. Sygnał podłączymy do wejścia stereofonicznego RCA oraz monofonicznego LFE. Przewidziano możliwość regulacji częstotliwości filtrowania, polaryzacji oraz głośności. Wszystkie modele Monitor XT powinny być dostępne w sklepach od początku września 2021.

Ceny przedstawiają się następująco: kolumny podłogowe TX70 kosztują 2798 zł, a XT60 – 1898 zł; monitory XT20 – 1198 zł, XT15 – 858 zł, a głośniki efektowe XT90 – 958 zł (wszystko za parę). Za głośnik centralny XT35 trzeba zapłacić 1299 zł, za XT30 – 699 zł, a za subwoofer XT12 – 1599 zł (za sztukę).