fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Benchmark

news09 2021 001

Firma Benchmark Media Systems powstała w 1983 roku, a jej założycielem jest Allen H. Burdick.

Wszystkie produkty są projektowane, montowane i testowane w siedzibie firmy w Syracuse, rodzinnym mieście Allena. Od 2011 amerykańska wytwórnia stosuje w swoich urządzeniach opatentowaną przez THX technologię AAA (THX Achromatic Audio Amplifier), która ma eliminować wszelkiego typu zniekształcenia sygnału. Oferta Benchmark Media Systems składa się z końcówki mocy stereo AHB2, przedwzmacniacza liniowego LA4, przedwzmacniacza liniowego z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym HPA4 oraz przetwornika DAC3. Ten ostatni występuje w trzech wersjach, różniących się wyposażeniem. Podstawowa to DAC3 B. Dalej jest DAC3 L z dwoma wejściami analogowymi i regulacją głośności, i wreszcie DAC3 HGC z przedwzmacniaczem, wzmacniaczem słuchawkowym i pilotem. Wszystkie produkty są dostępne w kolorze czarnym i srebrnym. Dobrą prasę Benchmark zawdzięcza przede wszystkim końcówce mocy AHB2 oraz przedwzmacniaczowi liniowemu LA4.

Nazwa końcówki nawiązuje do stopnia wyjściowego, łączącego topologię klasy AB oraz H i objętego sprzężeniem zwrotnym. Poza szerokim pasmem przenoszenia, sięgającym 200 kHz, oraz zakresem dynamiki 132 dB uwagę zwraca praktycznie niemierzalny poziom zniekształceń przy dowolnym obciążeniu znamionowym. Preamp LA4 wyposażono w analogowe obwody wzmacniające o minimalnych zniekształceniach oraz regulację głośności co 0,5 dB w 256 krokach, osobną dla każdego z kanałów. Urządzenie przenosi imponujące pasmo 0,1 Hz – 500 kHz, co zwiastuje wyjątkowo szybki i dokładny dźwięk, ze starannie odwzorowanymi szczegółami. Producent zapewnia także o bardzo liniowej fazie i poleca LA4 jako jedyny przedwzmacniacz do końcówki AHB2, który uwolni pełen jej potencjał. Przetwornik cyfrowo-analogowy DAC3 jest jednym z pierwszych urządzeń na świecie, w którym zastosowano kość ES9028PRO.

DAC3 wyposażono w pięć wejść cyfrowych: dwa koaksjalne, dwa optyczne i USB. Wszystkie przyjmują PCM do 192 kHz i DSD64. Od jittera izoluje firmowy system UltraLock3. Wejście USB współpracuje z odbiornikiem asynchronicznym, mającym uniezależnić transmisję sygnału od częstotliwości głównego procesora w komputerze. Producent deklaruje, że podobnie jak końcówka mocy i przedwzmacniacz, DAC3 sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i studyjnych. Brzmienie ma być precyzyjne i wolne od eufonicznych upiększeń, ale to już sprawdzimy w odsłuchu. Pierwsze urządzenia Benchmark Media Systems są już dostępne w Polsce.

Za stereofoniczną końcówkę mocy AHB2 zapłacimy 16000 zł, a za przedwzmacniacz LA4 – 13000 zł. DAC3 w bazowej wersji B kosztuje 8500 zł, DAC3 L – 9500 zł, DAC HGC – 11000 zł, a preamp ze wzmacniaczem słuchawkowym HPA4 – 15500 zł.