fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Sennheiser IE 900

004 009 Hifi 06 2021 005

Sennheiser zaprezentował flagowe słuchawki douszne. Tym samym IE 900 detronizują produkowany od 2017 roku model IE 800 S.

IE 900 to bardzo zaawansowana i dopracowana konstrukcja. Całe pasmo częstotliwości pokrywa jeden przetwornik dynamiczny, będący ulepszoną wersją 7-mm Extra Wide Band, montowanego we wspomnianych IE 800 S, a wcześniej – w IE 800 z roku 2014. Sennheiser podkreśla, że użycie jednego drivera zamiast kilku w układzie wielodrożnym to zabieg w pełni celowy i przemyślany. Nie chodziło o żadne ograniczenia technologiczne, ale o fakt, że zdaniem niemieckich projektantów konstrukcja pełnopasmowa pozwala uzyskać optymalne wyrównanie fazowe i uniknąć problemów wynikających z nakładania się częstotliwości. Nowo opracowana membrana foliowa cechuje się wysokim tłumieniem wewnętrznym przy zachowaniu wymaganej sztywności. Głośnik przenosi pasmo 5 Hz – 48 kHz, a poziom zniekształceń harmonicznych producent określa na 0,05 % przy 94 dB/1 kHz. Impedancja nominalna 16 omów umożliwia bezproblemową współpracę z telefonami i tabletami.

Zalety nowego głośnika eksponuje specjalna obudowa. Jest ona frezowana w pięcioosiowej obrabiarce CNC z jednego bloczka aluminium. Wewnątrz wytwarza się system trzech komór z rezonatorami Helmholtza, połączonych precyzyjnie drążonymi tunelami. Cały ten skomplikowany układ nosi firmowe oznaczenie X3R i ma zapobiegać pojawianiu się rezonansów, które mogłyby zniekształcać i podbarwiać brzmienie. Dodatkowo powierzchnię wokół otworu (dyszy), przez który emitowany jest dźwięk, wyżłobiono w formie spiralnej, co przyczynia się do dalszego wygładzenia charakterystyk i usunięcia lokalnych pików częstotliwościowych. Ostatnim elementem, służącym uzyskaniu liniowej charakterystyki przenoszenia, jest umieszczona za przetwornikiem komora, która kontroluje rozchodzenie się energii wytwarzanej przez powrotny ruch membrany. Ze względu na stopień złożoności projektu i wymaganą precyzję wykonania, zarówno produkcja komponentów, jak i montaż słuchawek odbywają się w niemieckim zakładzie Sennhiesera w Wedemark.

W kilkuetapowym procesie kontroli jakości skanery najpierw dokładnie badają elementy przetwornika w trakcie produkcji. Następnie gotowe już głośniczki są testowane przed i po dobraniu w pary. Końcowy etap to ręczne parowanie słuchawek przez wykwalifikowanych techników. Dzięki temu stereofoniczny komplet IE 900 powinien mieć niemal idealnie te same parametry w prawym i lewym kanale, zapewniając zrównoważony dźwięk, ze stereofonią zbudowaną dokładanie tak, jak zaplanowali to realizatorzy nagrań. Przewody sygnałowe nie są mocowane na stałe. W obudowach umieszczono wysokiej jakości złocone gniazda Fidelity Plus MMCX, umożliwiające podłączenie zarówno okablowania firmowego, jak i zakupionego w innych specjalistycznych manufakturach. W komplecie z IE 900 Sennheiser dołącza estetyczne etui podróżne z metalową tabliczką, na którą naniesiono ich indywidualny numer seryjny, oraz trzy przewody sygnałowe: niesymetryczny z wtykiem 3,5 mm oraz dwa symetryczne – ze złączami 2,5 mm i 4,4 mm. Warstwę izolacji każdego z nich wzmocniono para-aramidem, co poprawia wytrzymałość mechaniczną (powinny być odporne na tysiące cykli zginania). Na wygodę użytkowania korzystnie wpływają regulowane zaczepy na uszy oraz silikonowe i piankowe wkładki douszne w trzech rozmiarach. Flagowe douszne Sennheisery IE 900 trafią do polskich sklepów w lipcu 2021.

Importer ustalił cenę na 5999 zł.