fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Analog Relax EX500 i EX1000

004 009 Hifi 06 2021 003

Analog Relax to japońska manufaktura, specjalizująca się w wytwarzaniu oryginalnych i wyjątkowo kosztownych wkładek gramofonowych MC. Ich obudowy wykonuje się z drewna, a do wykończenia używa pszczelego wosku.

Analog Relax to takie maleństwo, że trudno nawet wytropić stronę firmy w internecie. Kiedy już się to uda, okazuje się, że na razie witryna ma tylko wersję lokalną. W związku z tym posiłkujemy się informacjami otrzymanymi od dystrybutora. Niedawno w katalogu japońskiej firmy pojawiły się dwie nowe wkładki: EX500 i EX1000. Oba premierowe modele to przetworniki typu MC. W tańszym EX500 obudowę wykonano z klonu cukrowego, wykorzystywanego także do wyrobu tylnej ścianki korpusu skrzypiec. Drewno charakteryzuje się nieregularną, porowatą strukturą, gwarantującą bardzo dobre rozpraszanie drgań. We wkładce zastosowano igłę z końcówką o kształcie eliptycznym i szlifem wzdłuż struktury krystalicznej, co ma zagwarantować długą żywotność i wysoką rozdzielczość dźwięku.

Wspornik jest aluminiowy, a magnesy – neodymowe. Sygnał wyprowadza okablowanie ze srebra. Obudowę flagowej EX1000 wykonano z wyjątkowej odmiany drewna cedrowego – Yakusugi. Gatunek ten występuje na wysokości od 500 metrów n.p.m., w jedynym miejscu na świecie – na wyspie Yakushima, zlokalizowanej na południu Japonii. Ze względu na dużą skalistość terenu, ubogą glebę i trudne warunki atmosferyczne drzewa rosną na powierzchni mchu zakorzenionego w granicie, w tempie zaledwie około 1 mm na rok. Ich drewno charakteryzuje się bardzo ciasną strukturą słojów, a nazwę Yakusugi zarezerwowano tylko dla egzemplarzy, których wiek przekracza 1000 lat. Obecnie jest to gatunek ściśle chroniony, więc Analog Relax korzysta z pozyskanych wcześniej zapasów. Do produkcji EX1000 wybiera się drewno, którego wiek przekracza 2000 lat. W topowym modelu zastosowano igłę o profilu mikrokrawędziowym (microline), z dodatkowym firmowym rozwiązaniem Super Curved Line Contact 2, zamocowaną na rubinowym wsporniku. Warto dodać, że od tego ostatniego twardszy jest tylko diament. Omawiane wkładki Analog Relax są już dostępne w Polsce.

EX500 kosztuje 23900 zł, a EX1000 – 54900 zł.