fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Naim Uniti Atom Headphone Edition

004 009 Hifi 06 2021 001

Naim odświeżył swój zintegrowany bestseller. Atom to urządzenie, które łączy dwukanałowy wzmacniacz, odtwarzacz strumieniowy i DAC. Aktualną wersję Headphone wzbogacono o wyjścia słuchawkowe.

Nie jest tak, że dotychczasowy Atom nie miał dziurki do nauszników. Miał jedną – 3,5-mm, czyli na wtyk minijack. Wersja Headphone jest pod tym względem lepsza, ponieważ wyjścia są trzy. W dodatku współpracują z nowo opracowanym wzmacniaczem, który powstał na bazie rozwiązań przeniesionych z flagowego Statementa i został w całości zbudowany z elementów dyskretnych. Dzięki dopieszczonej konstrukcji jakość dźwięku na słuchawkach ma dorównywać zaawansowanym wzmacniaczom słuchawkowym kupowanym w formie oddzielnych urządzeń. Atom Headphone wygląda bardzo podobnie do poprzednika. Z tą różnicą, że na froncie jedno wyjście 3,5 mm zastąpiły dwa gniazdka: 6,35 mm (na duży jack) i Pentaconn 4,4 mm. Trzecie – 4-pinowy XLR – ze względu na ograniczoną powierzchnię frontu oraz zapewne po trosze ze względów estetycznych, umieszczono z tyłu. Naim poleca słuchawki Focala, jako że obie marki znajdują się w jednej grupie kapitałowej (Ververnt Audio Group). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować Atoma HE z nausznikami innej specjalistycznej wytwórni. Nowy wzmacniacz powinien je wysterować bez problemu. Jeżeli chodzi o resztę funkcji, Naim pozostał uniwersalnym i bardzo porządnie wykonanym urządzeniem „all in one”, oferującym wysoką jakość dźwięku. Moc wynosi 40 W na kanał, co nie wygląda na rekord, jednak – tradycyjnie dla brytyjskiej manufaktury – jest ona uzyskiwana z dużego transformatora toroidalnego i wydajnych tranzystorów. Atom Headphone Edition zachowuje kompaktowe rozmiary poprzednika, ale – podobnie jak on – radzi sobie nawet z dużymi zestawami głośnikowymi. Komunikacja z internetem odbywa się poprzez autorską platformę streamingową.

Dzięki niej można słuchać muzyki z popularnych serwisów, jak Tidal, Spotify i Quobuz, oraz radia internetowego i podcastów. Można również korzystać z usług Apple Airplay 2 i Google Chromecast, przesyłać muzykę z telefonu lub tabletu przez Bluetooth aptX albo z podłączonej bezpośrednio pamięci stałej czy dysku. Maksymalne parametry przesyłanych plików wynoszą 32 bity/384 kHz. Do obsługi przeznaczono podświetlany pilot lub pokrętło na górnej ściance, ale do zaawansowanych funkcji bardziej poręczna wydaje się firmowa aplikacja Naim App. Na razie nie zbiera najwyższych ocen w Appstorze, ale oprogramowanie da się przecież systematycznie poprawiać i aktualizować. Atom HE może też pracować pod kontrolą Roona, a to obecnie najbardziej dopracowany i przyjemny w obsłudze software do komunikacji ze światem cyfrowej muzyki. Poza wspomnianymi wyjściami słuchawkowymi wyposażenie w gniazda obejmuje trzy wejścia cyfrowe: jedno koaksjalne i dwa optyczne, Ethernet RJ45, jedno wejście liniowe oraz dwa wyjścia pre-out (XLR i RCA), służące do sterowania np. głośnikami aktywnymi. Przewidziano także opcję pracy w roli serwera UPnP oraz w trybie multiroom, na przykład z głośnikami Mu-so (pierwszej bądź drugiej generacji), zlokalizowanymi w innych pomieszczeniach. Zabrakło natomiast wejścia USB-B dla komputera, HDMI ARC dla telewizora oraz phono MM, mimo że Naim wspomina o możliwości podłączenia gramofonu.

Uniti Atom HE kosztuje 12999 zł. Poza nim Naim oferuje cztery inne zintegrowane urządzenia do słuchania muzyki z internetu. Uniti Core z funkcją zgrywania płyt CD w trybie bit-perfect kosztuje 9999 zł, zwykły Uniti Atom – 12999 zł, Uniti Star z wbudowanym odtwarzaczem CD – 19999 zł, a Uniti Nova – 22999 zł.