fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Denon Sound Bar 550

004 009 Hifi 02 2021 Strona 1 Obraz 0001

Denon rozbudowuje ofertę głośników Home Wireless. Do zaprezentowanych w styczniu 2020 modeli 150, 250 i 350 równo rok później dołącza Sound Bar 550.

Podobnie jak pozostałe głośniki serii Denon Home, Sound Bar 550 pracuje pod kontrolą firmowej aplikacji HEOS. Wiąże się ona z dwiema istotnymi funkcjami. Po pierwsze, daje dostęp do serwisów streamingowych (Tidal, Spotify, Deezer, Amazon Music HD), usługi Soundcloud, radia internetowego poprzez TuneIn oraz kolekcji użytkownika. Po drugie – pozwala zbudować bezprzewodową instalację nagłośnienia wielostrefowego w oparciu o kompatybilne z nią głośniki. Nie trzeba niczego planować na etapie remontu wnętrz, kuć ścian ani przeciągać kabli. Można postawić głośniki niemal gdziekolwiek, byle tylko dało się je podłączyć do prądu, a cała transmisja sygnału, nawet w wysokiej rozdzielczości (FLAC, WAV, ALAC 24 bity/192 kHz oraz DSD128), odbywa się bezprzewodowo. Ponadto 550 jest pierwszym soundbarem Denona, który zawiera wbudowane sterowniki oprogramowania Control4, Crestron, URC i Elan. Pojawienie się Sound Baru 550 dodało jeszcze trzecią możliwość: zbudowania bezprzewodowego systemu 5.1. Wystarczy dokupić dwa głośniki z serii Home w roli efektowych oraz aktywny subwoofer DSW-1H. W czasie internetowej prezentacji przedstawiciele Denona poinformowali, że intencją zespołu konstruktorów było uzyskanie możliwie pełnego dźwięku z kompaktowej obudowy. W związku z powyższym do realizacji trybów Atmos/DTS:X nie przewidziano osobnych przetworników, promieniujących w górę. Ich obecność wymusiłaby bowiem zwiększenie objętości komory akustycznej, a co za tym idzie – zewnętrznych wymiarów urządzenia.

Ale i bez nich z odtwarzaniem efektów przestrzennych Sound Bar 550 ma sobie radzić bardzo dobrze i nadal mieścić się w obudowie o wymiarach 7,5/65/12 cm (w/s/g). Od strony akustycznej mamy do czynienia z konwencjonalnym urządzeniem promieniującym dźwięk do przodu – na ściance frontowej znajdują się prawie wszystkie głośniki. Prawie, ponieważ z tyłu wygospodarowano miejsce dla dodatkowej membrany biernej. Podobnie jak dwie pozostałe, poprawia ona reprodukcję niskich częstotliwości. Reszta głośników jest aktywna i zamontowana z przodu. Są to dwie 19-mm kopułki wysokotonowe oraz cztery 5,5-cm stożki średniotonowe, zasilane własnymi wzmacniaczami kontrolowanymi przez DSP. Do sterowania można wykorzystać wspomnianą aplikację HEOS, dołączony w wyposażeniu pilot, przyciski na górnej ściance, a także pilot od telewizora. Panel sterowania urządzenia podświetla się automatycznie, gdy wykryje zbliżającą się dłoń. Umożliwia regulowanie głośności, odtwarzanie, wyciszanie mikrofonów oraz pomijanie lub powtarzanie utworów. Sound Bar 550 można położyć na szafce albo powiesić na ścianie pod telewizorem, wykorzystując zaczepy z tyłu. Funkcja Auto EQ szybko dostosowuje charakterystykę pasma do wybranej lokalizacji (ściana/półka). Pozwala także skonfigurować soundbar do współpracy z głośnikami efektowymi lub subwooferem. Funkcja Quick Select to znane z konwencjonalnej radiofonii programowalne przyciski, dające bezpośredni dostęp do ulubionych rozgłośni. Na pilocie zarezerwowano dla niej trzy przyciski, w aplikacji – sześć. Mogą one również służyć do wyboru źródła z przypisanym mu trybem dźwięku. Sygnał prześlemy przez Wi-Fi, Bluetooth i AirPlay 2. Poza łącznością bezprzewodową Sound Bar 550 został wyposażony w dwa gniazda HDMI (w tym jedno z obsługą ARC), Ethernet, optyczne i USB do odtwarzania muzyki z zewnętrznej pamięci. Zestaw zamyka uniwersalne analogowe wejście 3,5 mm. Na wiosnę 2021 Denon zapowiedział dużą aktualizację oprogramowania całej serii Home, wprowadzającą asystenta głosowego Amazon Alexa. Wszystkie produkty Denon Home mają wbudowane mikrofony, które można włączyć poprzez aktualizację oprogramowania systemowego i które umożliwiają obsługę Alexy. Aktualizacja pozwoli sterować głosem takimi funkcjami, jak wybór wejścia, głośność czy natężenie basu i wysokich tonów. Producent zapewnia, że mikrofony nie zostaną aktywowane bez wyraźnej zgody użytkownika. Na początku update obejmie Francję, Hiszpanię, Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy.

Sound Bar 550 Denona wchodzi do sprzedaży w połowie lutego 2021. Cenę ustalono na 2999 zł.