fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

75. urodziny JBL-a

004 009 Hifi 02 2021 Strona 1 Obraz 0002

W 2021 roku przypada 75. rocznica istnienia marki JBL. Piękny jubileusz Amerykanie postanowili uczcić limitowaną edycją systemu stereo. Wzmacniacz ze streamerem SA750 oraz monitory L100 Classic 75 zostaną wyróżnione specjalną wersją wykończenia naturalnym fornirem.

JBL L100 Classic 75 to urodzinowa wersja monitora, który recenzowaliśmy w wydaniu 11/2018, a następnie nagrodziliśmy tytułem „głośnika roku 2019”. Powstanie jedynie 750 par, po czym produkcja zostanie zakończona. Każda para będzie oznaczona z tyłu specjalną tabliczką z autografem głównego inżyniera systemu, Chrisa Hagena, oraz indywidualnym numerem. W komplecie znajdzie się też certyfikat autentyczności, upamiętniający 75. rocznicę istnienia marki. Najważniejszym wyróżnikiem jubileuszowej edycji będzie jednak piękny fornir z drewna tekowego, zdobiący wszystkie powierzchnie obudowy głośnika. To istotne o tyle, że standardowe L100 Classic były wykończone fornirem orzechowym, ale front i tył lakierowano na czarno. Podobnie jak w pierwowzorze, drewniane wykończenie uzupełnia czarna piankowa maskownica Quadrex, z tą różnicą, że naklejone na niej logo firmy jest teraz czarno-złote. Pod względem akustycznym L100 Classic 75 charakteryzują się ulepszoną konstrukcją zawieszenia woofera, możliwością podłączenia w bi-wiringu za pośrednictwem złoconych terminali oraz zmodyfikowaną zwrotnicą. Ta ostatnia może mieć związek z faktem, że choć średnice przetworników pozostały identyczne jak w L100 Classic, to zmianie uległy ich oznaczenia. Wysokotonowy to teraz JT025Ti2-4 zamiast JT025Ti1-4, średniotonowy – JM125PC-8, a nie 105H-1, natomiast wspomniany niskotonowy to JW300SW-8 zamiast JW300PW-8.

Podstawy konstrukcji i zastosowane materiały się nie zmieniły, ale nawet drobne modyfikacje mogły wymagać delikatnego przestrojenia filtrów. L100 Classic 75 są sprzedawane w dobieranych parach, w komplecie z podstawkami JS-120. System jest pakowany w drewnianą skrzynię zdobioną grafiką na bocznych ściankach. Do kompletu JBL proponuje wzmacniacz ze streamerem SA750. Inspirację wzorniczą stanowiły vintage’owe integry SA600 i SA660 z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Przednią ściankę w stylu retro wykonano z frezowanego aluminium. Znalazły się na niej trzy żłobione pokrętła (źródło, balans i głośność) oraz pięć solidnych przełączników. Na panelu czołowym umieszczono także uniwersalne wejście analogowe 3,5 mm oraz wyjście słuchawkowe minijack. Informacje o trybie pracy przekazuje dwulinijkowy pomarańczowy wyświetlacz. Efekt estetyczny urządzenia „z epoki” podkreślają boczki fornirowane drewnem tekowym, takim samym jak w monitorach L100 Classic 75. Urodzinowy komplet JBL-a na żywo musi wyglądać świetnie. Styl retro SA750 łączy z nowoczesną techniką. Wbudowany Google Chromecast daje dostęp do serwisów streamingowych.

 

Można też korzystać z transmisji Apple AirPlay 2. Urządzenie dekoduje pliki MQA, dostępne w serwisie Tidal, i jest kompatybilne z aplikacją Roon, która zapewnia łatwy dostęp do muzyki z różnych źródeł w sieci. SA750 oferuje także przedwzmacniacz korekcyjny MM/ /MC oraz układ automatycznej kalibracji Dirac Live Room, uwzględniający akustykę pomieszczenia odsłuchowego. Sekcja wzmacniacza dysponuje mocą 120 W/8 Ω i 220 W/4 Ω, oddawaną w efektywnej energetycznie klasie G. Przy niewielkiej głośności SA750 pracuje w klasie A, ale kiedy pojawia się zapotrzebowanie na więcej watów, przełącza się w tryb wysokiej wydajności i może grać głośno bez zniekształceń. Takie rozwiązanie w swoich wzmacniaczach z powodzeniem stosuje Arcam, również należący do grupy Harmana. Jeżeli chodzi o komunikację, to SA750 został wyposażony w przewodowy Ethernet oraz WiFi z UPnP, USB do odtwarzania plików z przenośnych pamięci, dwa optyczne i dwa koaksjalne wejścia cyfrowe oraz sześć analogowych wejść RCA. Do sterowania w rozbudowanej instalacji służą porty Ethernet i RS-232. Sygnał do zewnętrznej końcówki mocy albo aktywnego subwoofera wyprowadza wyjście RCA. Urodzinowe monitory L100 Classic 75 oraz wzmacniacz ze streamerem SA750 trafią do sprzedaży w maju 2021. Wtedy też poznamy ich polskie ceny.