fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Aurender A30

news012020 0012

Aurender opracował zaawansowane źródło plikowe. A30 to nie tylko odtwarzacz, ale także streamer, wzmacniacz słuchawkowy i przegrywarka do płyt CD.
Aurender A30 został wyposażony w dwa dyski: główny magazyn HDD o po- jemności 10 TB oraz podręczny SSD 480 GB. Po wybraniu przez użytkownika utworów, są one przenoszone z HDD do SSD, z którego zostaną odtworzone. Dysk twardy się w tym czasie wyłącza, co zwiększa jego żywotność. Przy okazji eliminowany jest szum, generowany przez obracające się części ruchome. Z myślą o osobach pragnących zarchiwizować fizyczną płytotekę w postaci plików w A30 zainstalowano szczelinowy napęd CD-ROM Teaca oraz zoptymalizowane pod jego kątem oprogramowanie, opracowane na zamówienie Aurendera. Materiał muzyczny zapiszemy w formatach WAV, FLAC lub AIFF. A30 przystosowano nawet do współpracy z automatem Acronova Nimbie, który umożliwia zgrywanie do 100 płyt CD bez nadzoru użytkownika. Podłącza się go do gniazda USB 3.0, które zapewnia odpowiednio szybki transfer. Oczywiście samo urządzenie należy dokupić osobno. Aurender zaznacza, że najwyższa jakość dźwięku jest osiągana przy korzystaniu z dysków wbudowanych w A30.

Dla większej funkcjonalności przewidziano jednak możliwość bezpośredniego wpięcia pendrive’u lub podłączenia pamięci masowych (Network-Attached Storage) do dwóch wejść USB 3.0. A30 działa też jako streamer. W wyposażeniu znalazł się dekoder MQA, który pozwala na odtwarzanie odpowiednio przygotowanego materiału z serwisu Tidal Masters. Plików tych można słuchać bez dekodera, ale z Aurenderem wykorzystamy maksimum ich technicznych możliwości, a w domyśle – usłyszymy więcej i lepiej. Do połączenia z siecią służy podwójnie izolowany gigabitowy port Ethernetu, który obsługuje zarówno PCM (do 32 bitów/786 kHz), jak i DSD512. Dla źródeł takich jak Blu-ray, TV czy DVD przewidziano cztery wejścia cyfrowe: RCA, BNC i dwa Toslinki. Przyjmują one sygnał do 24 bitów/192 kHz. Wyjście cyfrowe USB 2.0 służy do podłączenia zewnętrznego DAC-a, o ile A30 miałby pracować jedynie jako cyfrowy transport i przesyłać dane do zewnętrznego DAC-a. W takim przypadku maksymalne parametry wysyłanych plików to PCM do 32 bitów/786 kHz oraz DSD256. Do konwersji c/a wykorzystano układ AKM AK4497. Wbudowany upsampler może zwiększyć częstotliwość próbkowania do 705,6/768 kHz (nie dotyczy DSD). Opcja ta działa tylko w przypadku, kiedy sygnał trafia do konwersji. Dane przeznaczone do archiwizacji lub wysyłane na zewnątrz nie są poddawane obróbce. Można też słuchać bez upsamplera albo ustawić przetwornik w pozycji automatycznej. Nad precyzją konwersji c/a czuwa precyzyjny zegar taktujący, wykonany w opar- ciu o programowalne bramki FPGA. Dzięki termicznej obróbce OCXO generatora sygnału zegarowego poziom jittera ma być mniej niż pomijalny. Zasilanie jest liniowe i bazuje na dwóch niskoszumnych transformatorach. Zastosowano także „superkondensator”, czyli układ UPS, stabilizujący napięcie przy silnych wahaniach w sieci energetycznej. Model A30 może pracować jako przedwzmacniacz (choć tylko ze źródłami cyf- rowymi, bo wejść analogowych brak) oraz wzmacniacz słuchawkowy. Do regulacji głośności służy pokrętło na przedniej ściance, pilot oraz aplikacja na iPad.

Wyjścia słuchawkowe to: niezbalansowany duży jack 6,35 mm oraz dwa zbalansowane: 4,4-mm i 4-pinowy XLR. Daje to dużą swobodę podłączenia nauszników wyposażonych w rzadziej spotykane okablowanie. Sygnał do wzmacniacza wyprowadza wyjście analogowe w formacie RCA oraz XLR. W obu przypadkach można wybrać wartość napięcia nominalnego – 2/2,7 V dla RCA albo 4/5,4 V w przypadku XLR-ów. Opcja może okazać się przydatna w optymalizacji połączenia, zwłaszcza w przypadku końcówek mocy. Te o niskiej czułości można potraktować wyższym napięciem. W trybie krytycznego odsłuchu wszystkie operacje w tle, jak również 8,8-calowy kolorowy wyświetlacz IPS, zostają odłączone. Do A30 Aurender napisał nową wersję aplikacji kontrolnej Conductor 3.0. Jest dostępna na iOS i Android. Programiści skoncentrowali się na zwiększeniu jej funkcjonalności i komfortu obsługi. Użytkownik może zapisywać i odzyskiwać utworzone playlisty i oceny. Poprzez aplikację można sortować zawartość muzyczną, z uwzględnieniem albumów danego artysty (opcja „Album Artist”). Łatwiej też tworzyć autorskie playlisty czy resetować urządzenie do ustawień fabrycznych, bez utraty osobistych danych. Aplikacja wygląda lepiej i działa sprawniej od poprzedniej wersji Conductora. Będzie dostępna także na inne urządzenia Aurendera. A30 ma wymiary 14/43/35,5 cm (w/s/g) i waży 17 kg. Do wyboru przewidziano dwie wersje kolorystyczne: czarną i srebrną. Urządzenie Aurendera jest już dostępne w Polsce.

Kosztuje 88560 zł.