fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

JBL L100 Classic

news102018 005

Po amerykańskiej premierze w Las Vegas i europejskiej w Monachium JBL wprowadza do sprzedaży monitor L100 Classic. Jest to remake klasycznej konstrukcji z roku 1970, którą JBL rozbił bank w segmencie amatorskich głośników hi-fi.

Protoplasta L100 Classic powstał jako oswojona wersja studyjnego monitora 4310 Pro Studio, cenionego przez zawodowców do tego stopnia, że nie chcieli się z nim rozstawać nawet po pracy. Jako że surowa studyjna aparycja nie zyskałaby akceptacji małżonek, JBL postanowił zaproponować łagodniejszą wersję cywilną. Tak w roku 1970 do sprzedaży trafił L100, który okazał się bestsellerem nie tylko w statystykach JBL-a, ale całej branży. Przez dekadę nabywców znalazło około stu tysięcy egzemplarzy tego monitora. Nikt nie sprzedał wtedy więcej, a w JBL-u do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tamten spektakularny sukces. Na bazie nostalgii, ale także realnego zainteresowania monitorami o klasycznych proporcjach, Amerykanie postanowili wskrzesić legendę i opowiedzieć ją jeszcze raz, tyle że z użyciem nowoczesnych rozwiązań. Pamiętajmy, że od premiery oryginalnego L100 upłynęło 48 lat. To i owo w technice głośnikowej się przez ten czas zmieniło. Modyfikacje wprowadzano jednak osz-czędnie, ażeby zachować zarówno estetykę, jak i charakter oryginalnej konstrukcji. L100 Classic pozostał dużym monitorem z szeroką przednią ścianką i zamontowanym na niej 30-cm głośnikiem basowym. Pozostawiono także charakterystyczną maskownicę z pianki Quadrex, która jest teraz dostępna w kolorach czarnym, pomarańczowym i niebieskim. JBL L100 Classic to pełnopasmowe, trójdrożne monitory, wentylowane tunelem bas-refleksu, którego wylot znajduje się na przedniej ściance. Wysokie tony reprodukuje nowo opracowana kopułka tytanowa JT025Ti1, obciążona falowodem w celu uzyskania lepszych charakterystyk kierunkowych w pobliżu częstotliwości podziału i lepszej integracji z głośnikiem średniotonowym. Stożek 105H-1 ma średnicę 12,5 cm i membranę z celulozy powlekanej polimerem. Bas to domena woofera JW300PW-8 o średnicy 12 cali (30 cm). Jego plisowaną na modłę profesjonalną białą membranę wykonano z papieru. Według deklaracji producenta, L100 Classic przenoszą częstotliwości od 40 Hz do 40 kHz (- 6 dB). Pasmo jest dzielone przy 450 Hz i 3,5 kHz. Oprócz przetworników i wykończonego plastikowym profilem wylotu bas-refleksu, na desce głośnikowej znajdują się potencjometry regulacji wysokich i średnich tonów. To również czytelne nawiązanie do pierwowzoru. Obudowę wzmocniono wewnętrzną przegrodą o grubości 25 mm. Ścianki przed- nią i tylną polakierowano na czarno. Do wykończenia pozostałych powierzchni użyto orzechowego forniru. Skrzynia o wymiarach 63,7/39/37 cm (w/s/g) waży 26,7 kg. Monitor wygląda na obciążenie przyjazne wzmacniaczom. Efektywność wynosi 90 dB, a impedancja – 4 omy. Do zasilania polecane są konstrukcje o mocy 25-200 W. Pierwsze egzemplarze L100 Classic właśnie trafiły do sprzedaży w Polsce. Importer ustalił cenę na 18800 zł za parę. Docelowo JBL-om mają towarzyszyć metalowe podstawki o konstrukcji otwartej, odchylające monitory nieco do tyłu.

Ich cena nie została jeszcze ustalona.

Komentarze  

0 #1 Marian Koniuszko 2019-01-12 13:27
Witam czy testowaliście może ten model ? jeśli tak , a macie w pamięci zapewne 4312. Można by było się dowiedzieć jaka jest różnica w brzemieniu ? Z tego co czytałem to l100 są bardziej koncertowe i mniej spójne, ale człowiek który testował , nie miał 4312, więc to tylko moje wnioski z opisu.
Cytować | Zgłoś administratorowi