HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Ustawianie gramofonu

news042018 003

Kanadyjska firma Analogmagik opracowała narzędzie umożliwiające kalibrację wielu ustawień gramofonu. Popularne metody „na oko” i „na ucho” można teraz uzupełnić metodą bardziej usystematyzowaną i naukową.

Analogmagik przygotował dwie specjalnie spreparowane płyty ze ścieżkami testowymi – jedną na 33 1/3 i drugą na 45 obrotów. Do kompletu dołączane jest oprogramowanie, które należy zainstalować na komputerze z wejściem liniowym. Jeżeli nie dysponujemy takim sprzętem, trzeba dokupić odpowiednią kartę dźwiękową. Narzędzie umożliwia optymalną kalibrację: antyskatingu, azymutu (HTA), wysokości ramienia (VTA), siły nacisku (VTF), a także dobór odpowiedniego wzmocnienia i obciążenia. Pozwala zmierzyć prędkość oraz nierównomierność obrotów w gramofonie. Użytkownik ma także do dyspozycji test, za pomocą którego określi rezonans układu ramię-wkładka oraz poziom wibracji. Kanadyjskie narzędzie, choć rozbudowane, jest proste w użyciu i gwarantuje poprawność wykonanej kalibracji. Aby można było rozpocząć ustawianie gramofonu za pomocą oprogramowania Analogmagik, należy ustawić wkładkę. Tutaj z pomocą przychodzi SMARTractor produkcji niemieckiej firmy Acoustical Systems (to ta od ekstremalnego gramofonu Apolyt) – uniwersalny szablon, dający możliwość ustawienia kąta styczności wkładki w ramionach 9-12 cali, z wykorzystaniem różnych geometrii, tj. Baerwalda, Lofgrena, UNI-DIN i norm IEC oraz DIN. Akcesorium doskonale nadaje się również do wyznaczania punktu montażowego ramienia w gramofonach z ruchomą podstawą, oferując bardzo dużą dokładność tego procesu.

Omawiane narzędzia do kalibracji są już dostępne w Polsce. Zestaw Analogmagik kosztuje 3200 zł, a szablon Acoustical Systems – 2150 zł.

Komentarze  

0 #1 Audio Autonomy 2018-05-16 14:36
Świetnie wygląda ten SMARTracktor. Ciekawe jak się ma do szablonu Dr. Feickerta NG?
Cytować | Zgłoś administratorowi