HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Spendor serii A

news022018 007

Spendor odświeżył podstawową serię zestawów głośnikowych. Teraz do znanego już modelu A6R dołączą trzy nowe: monitor A1 oraz podłogówki A2 i A4

Wszystkie nowe Spendory serii A to konstrukcje dwudrożne, wyposażone w jeden głośnik nisko-średniotonowy. Różnią się wielkością i typem obudowy oraz średnicą woofera. W monitorze A1 i mniejszej podłogówce A2 ma on 15 cm; w większej A4 – 18 cm. Górę pasma powierzono kopułkowo- -pierścieniowemu tweeterowi o średnicy 22 mm. Prawdopodobnie jest to konstrukcja Seasa, wyposażona w membranę z Sonomeksu i spory magnes ferrytowy. Cewka jest chłodzona płynem o niskiej lepkości, który obniża kompresję sygnału w czasie pracy z dużym obciążeniem. Szeroki fałd zawieszenia poprawia dyspersję dźwięku. Temu samemu celowi służy profilowanie kołnierza, wykonanego z polimeru wzmacnianego włóknem szklanym. Bas i średnica są domeną nowego wcielenia przetwornika oznaczanego jako EP77 (EP to skrót od Engeneering Polymer). Niewykluczone, że i on powstał w zakładach Seasa. Ale nawet jeśli tak jest, to został wykonany według indywidualnej specyfikacji Spendora. A4 i A2 to konstrukcje z bas-refleksem, natomiast A1 ma obudowę zamkniętą. Wszystkie przeznaczono do pracy w niezbyt dużych pomieszczeniach. Również przysunięcie głośników do tylnej ściany nie powinno zbytnio zaburzać równowagi tonalnej. Mimo że efektywność to zaledwie 84-85 dB, dzięki 8-omowej impedancji nominalnej nowe Spendory serii A nie powinny być trudne do wysterowania. Wzornictwo jest typowe dla brytyjskiej wytwórni, a więc klasyczne i eleganckie. Prostopadłościenne skrzynki pozostały wolne od jakichkolwiek udziwnień. Mają ostre krawędzie i równoległe ścianki. Za to wykonanie stoi na tradycyjnie wysokim poziomie, a do wykończenia używa się naturalnych fornirów: ciemnego orzecha, jasnego dębu i czarnego jesionu. Warto także dodać, że wszystkie kolumny są produkowane w Wielkiej Brytanii. Z chwilą wprowadzenia do sprzedaży nowej serii A, produkcja dotychczasowych modeli została zakończona. Jedynie wspomniany na wstępie A6R będzie jeszcze dostępny w ograniczonej ilości. Prawdopodobnie zniknie z oferty w 2018 roku. Nowa seria A powinna już trafić do sprzedaży w Polsce.

Ceny za parę kształtują się następująco: A1 kosztują 4900 zł, A2 – 7490 zł, zaś A4 – 9900 zł. Za A6R trzeba zapłacić 13900 zł.