HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Gramofon

news112017 005

W katalogu hiszpańskiej firmy Fon pojawił się Gramofon. Dotąd Fon był kojarzony głównie z produkcją routerów bezprzewodowych oraz promocją koncepcji, zgodnie z którą użytkownicy dzielą się z innymi częścią swojego łącza, budując w ten sposób sieć dostępu do Internetu o bardzo dużym zasięgu.

W takim kontekście pojawienie się Gramofonu stanowi dużą niespodziankę. Nazwa jest jednak myląca i nie bez przyczyny napisaliśmy ją wielką literą. Ukryte pod nią urządzenie nie służy bowiem do odtwarzania płyt winylowych; nie jest nawet phono-stage’em i w ogóle nie ma prawie nic wspólnego z techniką analogową. Gramofon okazuje się miniaturowym odtwarzaczem strumieniowym, dzięki któremu użytkownik może korzystać z bogatej oferty serwisów streamingowych. Wyposażenie go w wejście Ethernetu, odbiornik/nadajnik wi-fi oraz wyjście stereo pozwala go połączyć z jednej strony z siecią internetową, a z drugiej – z dowolną miniwieżą albo całkiem poważnym zestawem dzielonym. Co konstruktorom Fona strzeliło do głowy, żeby streamer nazwać Gramofonem – nie podejmujemy się dociec. Trzeba jednak przyznać, że urządzenie wygląda na zmyślne i pozwala znacząco rozszerzyć możliwości systemu stereo. Gramofon jest kompatybilny z całym stadem serwisów streamingowych, takich jak: Spotify, Napster, Rhapsody, tunein, double- Twist, soma fm, dar.fm, Soundmachine czy Astroplayer. Żeby zacząć z nich korzystać, należy zainstalować w telefonie lub tablecie aplikację Gramofonu i to w zasadzie tyle. Co bardzo istotne, urządzenie samo łączy się z chmurą i pobiera muzykę bezpośrednio. Smartfon pełni jedynie rolę pilota. Nie przesyła sygnału, tylko przekazuje komendę, z którym dostawcą treści należy się połączyć. Gramofon nie zużywa transferu danych (jeśli akurat telefon korzysta z internetu operatora, a nie domowego wi-fi) ani nie zżera baterii. Nie przerywa też rozmów telefonicznych.

 

news112017 006

Co więcej, działa też jako router bezprzewodowy, zwiększając zasięg domowej sieci. Producent podkreśla, że działanie poprzez wi-fi, a nie Bluetooth pozwala uzyskać znacznie wyższe parametry przesyłu danych, a co za tym idzie – lepszą jakość dźwięku. Od niedawna dostępna jest także funkcja All Play, umożliwiająca połącze- nie wielu Gramofonów, rozmieszczonych w różnych strefach domu, i sterowanie nimi przy pomocy jednego smartfonu. Mogą odtwarzać tę samą muzykę równocześnie we wszystkich strefach albo każdy co innego. W ten sposób można zbudować prostą instalację multiroom bez konieczności przeciągania kabli. Gramofon jest wyposażony tylko w wyjście analogowe minijack 3,5 mm. Konwersję c/a wykonuje układ AK4430. Płynność pracy ma zapewnić procesor Qualcomm AR9341 (530 MHz i 64 MB pamięci operacyjnej). W komplecie producent dostarcza wtyczkowy zasilacz, kabel ethernetowy oraz stereofoniczny minijack/2RCA – nie trzeba więc niczego dokupować. Pomimo całej swej funkcjonalności, urządzenie jest maleńkie (4,5/8/8 cm) i waży tyle co wokółuszne słuchawki (230 g).

Cena również jest niewygórowana i wynosi 299 zł.