HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

ProAc Response DT8

news09 2017 005

ProAc poinformował o rozszerzeniu serii Response. Najnowszy model DT8 to nietypowa konstrukcja dwudrożna, przeznaczona do pomieszczeń średniej wielkości.

Response DT8 jest kolumną wolnostojącą z symetrycznym układem przetworników. Zwykle w przypadku podłogówek z dwoma nisko-średniotonowcami projektanci wybierają układ 2,5-drożny, w którym jeden z głośników wspomaga przetwarzanie basu i jest przy pewnej częstotliwości wygaszany, drugi zaś pracuje w całym użytecznym paśmie, aż do częstotliwości podziału z tweeterem. Stewart Tyler z ProAca wybrał konsekwentny zestaw dwudrożny, ale zrealizował go nietypowo. Miękką kopułkę wysokotonową umieścił bowiem między dwoma wooferami, które, co prawda, pracują w tym samym paśmie, ale bynajmniej nie są takie same. Mają tę samą średnicę 16,5 cm, ale zupełnie inne membrany. Ta w górnym przetworniku jest polipropylenowa i ma niewielką miękką nakładkę z tego samego materiału. Ta w dolnym to powlekana pulpa mikowa z dużym plecionym dust capem w centrum.

Membrany z różnych materiałów zostały wybrane ze względu na własności brzmieniowe. Polipropylen jest powszechnie kojarzony z naturalnie ciepłą, przyjemną w odbiorze średnicą. Sztywniejsze warstwy pulpy mają zapewnić bardziej zróżnicowany, kontrolowany bas. Pasmo dzieli – choć w przypadku zakresu nisko-średniotonowego należałoby raczej powiedzieć, że łączy – zwrotnica zmontowana z wysokiej klasy podzespołów na płytce z włókna szklanego. Wylot bas-refleksu umieszczono w podstawie, dzięki czemu odległość od najbliższej powierzchni odbijającej pozostaje stała i nie wpływa na ilość niskich tonów. Kolumna powinna być też mniej czuła na bliskość tylnej ściany pomieszczenia, choć na pewno nie należy jej do niej dosuwać zbyt mocno.

Impedancja nominalna DT8 wynosi 4 omy, a efektywność – bardzo przyzwoite 90 dB/W. Do zasilania producent zaleca wzmacniacze o mocy 20-180 W. Deklarowane pasmo przenoszenia to 38 Hz – 30 kHz. Do wykończenia DT8 używa się naturalnych oklein. W palecie standardowej do wyboru są czarny jesion, mahoń, wiś-nia, klon i dąb. Dopłaty wymagają forniry hebanowy oraz różany.

ProAki Response DT8 powinny się wkrótce pojawić w Polsce. Cena wersji standardowej wynosi 12498 zł. Premium zwiększa koszt o 2000 zł.

 

Komentarze  

0 #1 Ryszard T 2017-09-19 20:26
Niestety informacja o dostępności tych kolumn jest wyssana z palca .Dzisiaj byłem w Katowicach i nawet nie wiedzą kiedy się pojawią.......
W innych miastach też są niedostępne więc po co takie niesprawdzone informacje pisać.
Cytować | Zgłoś administratorowi