HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Dynaudio Focus XD po raz drugi

news09 2017 005

Dynaudio wprowadza drugą generację serii Focus XD. Kolumny pozostają aktywne, ale w ich oprogramowaniu zaszły duże zmiany.

W drugiej generacji Focusa XD inżynierowie Dynaudio dostrzegli piękno prostoty. Zamiast komplikować filtry cyfrowe, znacznie je uprościli, co ponoć wyszło brzmieniu na dobre. Nowe modele Focus XD 20, 30 i 60 zastępują w ofercie dotychczasowe 200, 400 i 600. Wszystkie bazują na firmowych przetwornikach Dynaudio – jedwabnej kopułce oraz stożkach z membranami MSP. Jest to polimer z domieszką krzemianu magnezowego, stosowany przez Duńczyków od lat. Focus 20 XD to dwudrożny monitor na podstawkę. Focus 30 XD – podłogowa kolumna 2,5-drożna, a Focus 60 XD – pełny układ trójdrożny z dwoma 18-cm basowcami. Najważniejsza zmiana w porównaniu z pierwszą generacją to nowe oprogramowanie. Topologia filtrów cyfrowych oraz układ kompensacji akustyki pomieszczenia są teraz podobne do stosowanych w monitorach studyjnych Dynaudio LYD. Przesunięcie punktów pracy limiterów spowodowało zwiększenie dynamiki i wierniejsze odtwarzanie szczegółów przy wysokich poziomach głośności. Poprawie miał ulec także odstęp sygnału od szumu, a w przypadku największego modelu – reprodukcja niskich tonów.

Uproszczenie filtracji spowodowało, że więcej mocy obliczeniowej procesora można było wykorzystać do realizacji algorytmów kompensacji akustyki pomieszczenia. Korekcji podlega nie tylko bas, zwykle najtrudniejszy do zdyscyplinowania, ale też reszta pasma oraz zjawiska fazowe. Z monitorów LYD przeniesiono także funkcję Brightness, dzięki której użytkownik może korygować profil brzmienia w całym paśmie, a nie tylko w zakresie wysokich tonów. Drobniejsze zmiany polegały na przeprojektowaniu koszy głośników, maskownic i metalowych nóżek, na których stoją obudowy. Nowe Focusy XD są dostępne w pięciu wersjach kolorystycznych, podobnych do wykończeń wprowadzonych w 2016 roku Contourów. Do wyboru przewidziano: satynową biel, czarny lakier fortepianowy, a także naturalne forniry w wysokim połysku – orzech, palisander i szary dąb. Trzy pierwsze wersje są standardowe; dwie ostatnie wymagają niewielkiej dopłaty.

W podstawowym wykończeniu Focusy 20 XD kosztują 22900 zł, Focusy 30 XD – 35900 zł, a Focusy 60 XD – 46900 zł, wszystko za parę. Na koniec dobra informacja dla posiadaczy poprzedniej wersji. Co prawda, nie da się zmienić koloru obudowy, ale upgrade do najnowszej specyfikacji technicznej jest możliwy poprzez aktualizację oprogramowania. Jest ona bezpłatna i nie wymaga nawet odesłania kolumn do serwisu. Wystarczy ściągnąć plik bezpośrednio ze strony producenta.