fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Naim Muso

image013naimmuso

Naim opracował zintegrowany system do odtwarzania muzyki z plików. Muso zawiera wszystko, co potrzebne do współpracy ze smartfonami, komputerami i serwisami streamingowymi.
Najnowszy system Naima może się łączyć ze źródłami cyfrowymi zarówno kablowo, jak i bezprzewodowo, a ponadto ma wbudowane radio internetowe. Dostarczona muzyka jest konwertowana przez DAC, wzmacniana i odtwarzana przez wbudowane głośniki. Nie trzeba podłączać żadnych dodatkowych urządzeń.

Pliki do Muso można przesłać, korzystając z technologii Wi-Fi, AirPlay (iPhone, iPod, iPad lub iTunes), Bluetooth z protokołem AptX, UPnP (z komputera PC, Mac lub innego źródła z twardym dyskiem), a także kablowo: przez Ethernet, cyfrowe wejście optyczne albo USB, które przy okazji będzie ładowało podłączone urządzenie. Muso współpracuje z serwisami streamingowymi i rozgłośniami internetowymi. Jest też wyposażony w jedno analogowe wejście stereo, zrealizowane na minijacku (3,5 mm). Tak na wszelki wypadek…

Dźwięk odtwarza sześć przetworników produkcji Naima – dwie jedwabne kopułki wysokotonowe, dwa głośniki średniotonowe i dwa basowe, każdy sterowany niezależnym wzmacniaczem o mocy 75 W. Łączna moc 450 W jest oddawana w klasie D. Efektywność przetwarzania niskich tonów poprawia bas-refleks. Ścianki tunelu są wzmacniane żebrami, co pozwala zmniejszyć rezonanse.
Pracę całości kontroluje 32-bitowy mikroprocesor, który tak dobiera częstotliwość i przesunięcia fazowe między głośnikami, aby odpowiednie informacje trafiały do nich w odpowiednim czasie. W pamięci urządzenia zapisano dwie charakterystyki częstotliwościowe, pozwalające wybrać wariant bardziej pasujący do ustawienia: blisko tylnej ściany lub z dala od niej. Adaptacyjny loudness poprawia wypełnienie dźwięku przy cichym słuchaniu.


Siłę głosu reguluje się za pomocą dotykowego panelu Touch Panel Volume Control. To ciekawe rozwiązanie jest oparte na opatentowanym systemie iluminacji promieni odbijających się od powierzchni panelu oraz 11 segmentach kontroli głośności. Centralny panel dotykowy jest izolowany od wewnętrznego pierścienia, co pozwala uniknąć wpływu ładunków elektrostatycznych na dokładność regulacji. Pomiędzy kontrolą głośności a układami sygnałowymi nie ma fizycznego kontaktu. Zamiast tego informacje są przekazywane przez dwa układy fotodiod. System zapewnia niepowtarzalne wrażenia z obsługi. Poza regulacją głośności panel dotykowy umożliwia przełączenie w tryb standby, wybór wejścia oraz zaprogramowanie stacji tunera.
Do zdalnego sterowania opracowano aplikację Control App, dostępną zarówno na urządzenia Apple’a (iPhone, iPad, iPod), jak i pracujące pod kontrolą systemu Android. Można także wykorzystać dołączany w wyposażeniu pilot.
Kilka Muso może pracować w konfiguracji wielostrefowej. W trybie Party Mode będą w tym samym czasie odtwarzały sygnał przesyłany przez Airplay.


Można też włączyć Muso do tej samej sieci co inne produkty streamingowe Naima (UnitiQute 2, NDX – ale tylko wersje 24 bity/192 kHz) i nagłośnić w ten sposób dodatkowe pomieszczenie.
Projektując system transmisji bezprzewodowej, Naim ściśle współpracował z Londyńskim Uniwersytetem Queen Mary. W efekcie powstał nowatorski zespół anten Wi-Fi, na który składają się dwa drukowane obwody, niewidoczne z zewnątrz urządzenia. Jeden umieszczono pomiędzy przetwornikami basowymi, a drugi – blisko tylnych radiatorów. Anteny połączono z dwukanałowym odbiornikiem. Ich działanie ma gwarantować stabilny przesył bez zaników sygnału.


Kompletny system dźwiękowy zamknięto w obudowie wykończonej anodowanym aluminium. Aluminiowe są również radiatory i elementy kontroli głośności. Całość ma wymiary 12/63/ 25,6 cm (w/s/g) i waży 13 kg.
Naim Muso będzie dostępny w Polsce od października. Dystrybutor ustalił cenę na 4890 zł.