fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Harbeth Super HL5 Plus

Harbeth-Super-HL5-PlusPonoć Brytyjczycy słyną z konserwatyzmu, ale Harbeth należy do najbardziej zatwardziałych. Dość powiedzieć, że monitory Super HL5 doczekały się nowej wersji dopiero po 12 latach produkcji, a i tak ta nowa jest na pierwszy, drugi i każdy kolejny rzut oka nie do odróżnienia od poprzedniej. Nawet nazwy prawie się nie różnią. „Najnowsze” Superpiątki mają tylko dopisek „Plus”.


Postęp nie polega jednak na tym, by zmieniać ofertę często i bez uzasadnienia, ale żeby modyfikacje niosły ze sobą rzeczywisty postęp w dziedzinie jakości dźwięku. I tutaj jesteśmy bliżej zrozumienia filozofii Harbetha. Nowe Super HL5 wizualnie nie różnią się od poprzedniczek, ale wprowadzone w nich zmiany są istotne.

Dotyczą materiału na membranę nisko-średniotonową i strojenia zwrotnicy. Membrany wooferów wykonuje się teraz z materiału o nazwie Radial 2, wykorzystanego wcześniej w modelach Monitor 30.1 i Monitor 40.1. Podobnie jak w przypadku pierwszej wersji Radialu, Harbeth opatentował jego skład i ma wyłączność na jego produkcję. Ze względu na użycie nowego materiału na membranę przestrojono dotychczasową zwrotnicę. Koncepcja zestawu się jednak nie zmieniła. Super HL5 Plus pozostają nietypowym trójdrożnym monitorem, wyposażonym w 20-cm przetwornik nisko-średniotonowy i dwa wysokotonowe – 25-mm aluminiowy i 19-mm tytanowy.

Ten ostatni pokrywa tylko zakres najwyższych częstotliwości. Obudowa nadal ma relatywnie cienkie ścianki i na pewno dałoby się zbudować sztywniejszą. Alan Shaw wychodzi jednak z założenia, że jeśli cały układ działa perfekcyjnie, to nierozsądnie byłoby zmieniać któryś z jego elementów bez korelacji z pozostałymi. „Rozwój technologii nie ma charakteru liniowego” – mówi konstruktor i właściciel Harbetha, Alan Shaw. „

– Nie starałem się poprawiać tej kolumny. To raczej nowa technologia sprawiła, że upgrade stał się nieunikniony”. Model Super HL5 Plus premierowo zaprezentowano na wystawie High End 2014 w Monachium. W ciągu kilku miesięcy pierwsze pary powinny trafić do sprzedaży.

 

Znamy już polskie ceny. Wersja podstawowa kosztuje 15900 zł. Droższe wykończenia: 16400 zł i 16800 zł.