fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Yamaha w rozmiarze „S”

YamahaWRozmiarzeSW katalogu Yamahy pojawiły się dwa nowe amplitunery. RX-S600 i RX-S600D zamknięto w niskich obudowach typu „slim”, co ma ułatwiać ich ustawienie w niskich szafkach i optyczną integrację z wystrojem pomieszczenia.
„Naleśniki” Yamahy powstały w wyniku obserwacji praktycznych. Ludzie kupują coraz większe telewizory, co powoduje, że stojące pod nimi szafki na sprzęt zaczynają się kurczyć. Ustawienie w nich amplitunera normalnej wielkości staje się coraz trudniejsze. Sprzęt albo się nie mieści, albo nie ma właściwej wentylacji. Projektanci postanowili opracować modele pasujące do zmieniających się realiów, a jako że Japończycy mają bogate doświadczenia w miniaturyzacji, poszło im jak z płatka.


Dzięki wysokości zaledwie 11 cm i głębokości 32 cm nowe amplitunery mieszczą się nawet w bardzo niskich szafkach.
Firma zapewnia, że zmniejszone gabaryty nie pociągnęły za sobą ograniczeń funkcjonalnych ani spadku jakości brzmienia. W RX-S600 i RX-S600D zastosowano m.in. układ zmniejszający jitter, oparty na pętli PLL. Dzięki niemu urządzenia potrafią wydobyć czystszy dźwięk z plików FLAC i WAV 24/192. Wzmacniacze zbudowano z elementów dyskretnych (tranzystory, nie układy scalone). Producent deklaruje, że moc wyjściowa przy obciążeniu jednego kanału wynosi 95 W.
Za sprawą technologii AirPlay i aplikacji AV Controller RX-S600 i RX-S600D dają dostęp do funkcji sieciowych. Spełniają wymogi certyfikatu DLNA 1.5. Obsługują technologię MHL i umożliwiają korzystanie z serwisów muzycznych, np. Spotify (po aktualizacji oprogramowania). Różnią się sekcją tunera. RX-S600D umożliwia odbiór transmisji cyfrowych DAB/DAB+ i analogowych FM, zaś RX-S600 tylko analogowych – FM i AM.
Do obu modeli można podłączyć opcjonalne adaptery Wi-Fi (YWA-10) i Bluetooth (YBA-11), dzięki którym do przesyłania muzyki można wykorzystać domową sieć Wi-Fi albo wybrać połączenie w technologii Bluetooth aptX.
Nowe modele wyposażono w układ automatycznej kalibracji YPAO. System mierzy akustykę pomieszczenia dołączonym w komplecie mikrofonem, a następnie dobiera parametry dźwięku, aby uzyskać optymalne brzmienie w miejscu odsłuchu.
RX-S600 i RX-S600D mają pięć wejść HDMI i jedno wyjście, z obsługą sygnału 3D, 4K pass through i zwrotnego kanału audio (ARC). Kompatybilność z protokołem CEC umożliwia sterowanie rozbudowanym systemem za pomocą jednego pilota. Wystarczy, że urządzenia różnych producentów zostaną połączone przewodami HDMI i również będą działały w tym popularnym standardzie. Ponadto użytkownik ma do dyspozycji wejście USB, cztery wejścia cyfrowe – dwa koaksjalne i dwa optyczne – cztery wejścia i jedno wyjście analogowe, wyjście słuchawkowe i dwa wejścia/jedno wyjście komponent.
Amplitunery RX-S600 i RX-S600D trafią do sprzedaży jesienią 2013 roku i będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i tytanowej. Za RX-S600 trzeba będzie zapłacić 2499 zł. Cena wersji z tunerem DAB/DAB+ nie została jeszcze ustalona.