fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Amplitunery Yamahy z serii RX-V 75

YahamaRedcoon1W ubiegłym roku Yamaha świętowała 125-lecie swojej działalności na rynku systemów audio. Kolejne generacje produktów firmy współtworzyły historię rewolucji dźwiękowej, a nieustanne dążenie do perfekcji umożliwiło zdobywanie coraz wyższych szczytów zaawansowania technicznego. Dzięki tej postawie i wieloletniemu doświadczeniu, kondycja firmy wciąż stoi na wysokim poziomie, racząc melomanów ulepszonymi wersjami urządzeń audio. Nie inaczej jest w przypadku ubiegłorocznej linii amplitunerów RX-V 73, która zdążyła już wpisać się do kanonu najbardziej popularnych modeli tego segmentu. Ta uznana seria na nowo ożywiła zainteresowanie amplitunerami, które ostatnimi czasy muszą stawić czoła konstrukcjom typu soundbar.

Rosnąca popularność paneli dźwiękowych wywołana jest ich kompaktową budową i coraz lepszym brzmieniem kanałów frontowych i subwooferów, jednak pełnowymiarowe systemy zbudowane wokół jednostki centralnej audio-wideo wciąż mają przewagę w kwestii kanału przestrzennego. Bez optymalnie zasilanych kolumn surround scena dźwiękowa ulega znacznemu zawężeniu, a tylko właściwie przemyślany amplituner jest w stanie wycisnąć maksimum możliwości z zestawów głośnikowych w standardach 5.1 i wyższych. Linia RX-V 73 nie tylko przywróciła zainteresowanie przestrzenią dźwięku, ale także wprowadziła szereg innowacji w sekcji wideo i komunikacji z urządzeniami Apple.
Nie dziwi zatem fakt, że na rok 2013 Yamaha przygotowała ulepszoną odsłonę serii, nadając jej numerację RX-V 75. Linię otwiera amplituner RX-V375 przeznaczony dla mniej zamożnych entuzjastów audio, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoje brzmieniowe poszukiwania. Co ważne, w przypadku tego modelu niższa klasa cenowa nie oznacza gorszej jakości, a jedynie skromniejszy zakres funkcji w stosunku do wyższych modeli. Mimo to do dyspozycji użytkownika oddano intuicyjne menu ekranowe, które daje dostęp do konfiguracji 5-kanałowej dystrybucji sygnału audio oraz zewnętrznych urządzeń, podłączonych m.in. do jednego z czterech wejść HDMI lub portu USB. Począwszy od tego modelu wszystkie amplitunery serii wyposażono w obsługę przyszłościowego sygnału Ultra HD 4k 3D, który zwiastuje nadchodzącą rewolucję w dziedzinie generowania obrazu wysokiej rozdzielczości.
Pozostałe modele RX-V 75 to kolejno: RX-V475, RX-V575, RX-V675 oraz flagowy RX-V775. Tutaj inżynierowie poszli jeszcze dalej i oprócz legendarnego brzmienia zawarli w nich obszerne funkcje sieciowe, które stają się dostępne po podłączeniu zewnętrznego adaptera sieci bezprzewodowej WiFi YWA-10. Jeśli kiedykolwiek można było narzekać na niewielki wybór dostępnych multimediów to teraz ten problem przestanie juz się pojawiać- nowe amplitunery wytaczają mocne argumenty, takie jak wsparcie dla transmisji danych AirPlay i DLNA, dostęp do serwisów muzycznych i radia internetowego vTuner oraz opcja sterowania za pomocą dedykowanej aplikacji na platformy iOS i Android. Strumieniowe odtwarzanie muzyki i wideo ze zgodnych urządzeń sieci domowej pozwoli zgromadzić niemal wszystkie biblioteki multimediów w jednym miejscu. Nie zapomniano również o wsparciu dla technologii Bluetooth. W tym wypadku wystarczy tylko opcjonalny adapter YBA-11 i muzyka ze smartfonów, tabletów i laptopów wyposażonych w BT może popłynąć bezprzewodowo z domowego systemu głośnikowego.

YahamaRedcoon2     YahamaRedcoon3     YahamaRedcoon4

Nie tylko muzyka może zyskać większy format, nowinką jest bowiem zastosowanie portu MHL (Mobile High Definition Link), dzięki któremu filmy wideo ze zgodnych smartfonów i tabletów mogą być odtwarzane w rozdzielczości 1080p na ekranie telewizora podłączonego do amplitunera. Ponadto wszystkie modele serii obsługują urządzenia Apple iPod, iPad i iPhone poprzez cyfrowe złącze USB i pozwalają na jednoczesne odtwarzanie z nich multimediów i ładowanie ich baterii.
Mimo tak licznych funkcji, amplitunery RX-V 75 zostały zoptymalizowane pod kątem maksymalnego ułatwienia obsługi użytkownikowi. Częstym problemem podczas ustawiania systemu audio jest prawidłowa kalibracja zestawu głośnikowego. Z pomocą tutaj przychodzi autorska technologia YPAO, która automatycznie dobiera właściwe parametry nagłośnienia dla uzyskania optymalnej akustyki w danym pomieszczeniu odsłuchowym. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj model RX-V775, który bazuje na wielokrotnej, 8-punktowej kalibracji dźwiękowej. Dzięki temu wzniesione brzmienie w polu idealnej akustyki może trafić do szerszego grona słuchaczy. Flagowy model wyróżnia się także skalowaniem obrazu do rozdzielczości Ultra HD 4k zarówno ze źródeł HD, jak i tych analogowych. Dodatkowo, każdy 7-kanałowy amplituner serii (RX-V575, RX-V675 i RX-V775) umożliwia stworzenie dwukanałowej strefy B z pojedynczym źródłem sygnałowym w drugim pomieszczeniu odsłuchowym.
Linia amplitunerów RX-V 75 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej niż poprzedni model, gwarantując pełną klasę i funkcjonalność modeli V 73, poszerzoną o nowe, przyszłościowe technologie. Oprócz bogatych możliwości multimedialnych, urządzenia te kuszą niebagatelną jakością wykonania oraz elegancką sylwetką w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i tytanowej. Czas pokaże czy tegoroczne amplitunery Yamaha przebiją sukces poprzedniej serii i ponownie wyznaczą kierunek dalszemu rozwojowi urządzeń tego segmentu audio.

Artykuł sponsorowany nadesłany przez zamawiającego.

https://www.redcoon.pl/b14-Yamaha

Kontakt:

redcoon Polska Sp. z o.o.
ul. Fordońska 393

85-790 Bydgoszcz
Infolinia 0801 066 999
Tel. +48 52/ 564 23 23
Fax. +48 52/ 347 23 25
E-mail info@redcoon.pl
www.redcoon.pl