fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Stoliki Artesania

AtresaniaW Polsce pojawiły się niedawno hiszpańskie stoliki Artesania Audio. Firmę założył w 1993 roku Jose Luis Lafarga. Jego celem było opracowanie skutecznie działających mebli pod sprzęt high-end. Stoliki Artesania mają izolować stojące na nich urządzenia od psujących dźwięk wibracji i rezonansów, zarówno tych generowanych przez sam sprzęt, jak i pochodzących z otoczenia. Trzon oferty Artesanii stanowią dwie linie produktów: droższa Exoteryc i tańsza, nieco uproszczona Prestige. Za wyjątkiem półki pod gramofon, stoliki nie mają konwencjonalnych platform. Konstrukcja ma formę szkieletu, w którym do grubych rur zewnętrznych wypełnionych elastomerami (60 mm dla serii Exoteryc,

45 mm dla Prestige) podwieszany jest szkielet wewnętrzny. Do niego z kolei mocuje się ramki podpierające sprzęt. Szkielet wewnętrzny jest zawieszony na kolcach, które opierają się na nylonowych cylindrach tłumiących drgania (40 mm grubości w Exoterycu i 30 mm w modelu Prestige). Ich maksymalna nośność wynosi 150 kg. Na ramkach pod sprzęt znajdują się poprzeczki o regulowanym rozstawie. Urządzenia stoją bezpośrednio na tłumiących wibracje stopkach, przymocowanych do wspomnianych poprzeczek. W wyposażeniu stolików Exoteryc są również krążki antywibracyjne o masie ponad 3 kg, które należy umieścić na górnych pokrywach urządzeń. Likwidują one drgania obudowy wywoływane wysokimi ciśnieniami akustycznymi generowanymi przez kolumny i zapobiegają ich wtórnemu przenikaniu do obwodów elektronicznych. Krążki można także kupić oddzielnie. Jako opcja jest też dostępna potrójnie klejona szklana platforma pod gramofon, przeznaczona do położenia na szczycie stolika.
Wielką zaletą stolików Artesania jest możliwość ich wszechstronnej regulacji i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Użytkownik może dowolnie regulować wysokość zawieszenia ramek oraz szerokość i głębokość rozstawienia stopek pod sprzęt. W serii Exoteryc można również wypróbować działanie antywibracyjne dwóch rodzajów stóp – wykończonych neoprenem bądź welurem. W zestawie znajdują się dwa rodzaje podstaw pod kolce, na których stoi całość, a także przewód do uziemienia stolika.
Standardowe meble z oferty Artesanii mają wysokość 60 albo 90 cm. Dostępne są również modele podwójne, potrójne oraz – opcjonalnie – o innych wysokościach. Wszystkie produkty Artesania Audio są wytwarzane ręcznie w Hiszpanii.
Ceny są adekwatne do high-endowych ambicji Artesanii. Dla przykładu, najtańszy trójpółkowy Prestige kosztuje 9780 zł. Pojedynczy Exoteryc z trzema półkami to wydatek 22210 zł, z czterema – 26970; trzypółkowy tandem – 36490 zł, a mebel na dziewięć urządzeń (3+3+3) – 61350 zł. Platforma pod gramofon i tłumiki są tańsze - odpowiednio, 10050 zł i 1060 zł/szt.