fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

V Symphony

VSymphonyMaciej Zieliński, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki współczesnej, nominowany w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, w 2014 r. otrzymał nominację w kategorii "Album roku - muzyka symfoniczna i koncertująca" za płytę V Symphony. Zieliński jest znany szerszej publiczności z muzyki do wielu filmowych hitów ostatnich lat. Tym razem przypomniał o sobie jako znakomity twórca muzyki klasycznej. Utwory V Symphony oraz Elemen T znajdujące się na płycie powstały w 2012 roku w wyniku współpracy kompozytora z Polską Orkiestrą Radiową. Maciej Zieliński od lat pracuje z tym zespołem, jednak tym razem była to współpraca w ramach nowego programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca - „Kompozytor Rezydent”.


V Symphony powstała z inspiracji grafiką tytułowej litery. Jej kontur, obracany na różne sposoby, posłużył do kształtowania przebiegów muzycznych utworu, jego formy, doboru materiału dźwiękowego, a nawet ustawienia orkiestry podczas koncertu. Jest to wyraźnie widoczne w partyturze, ale także słyszalne w nagraniu. Należy jednak zaznaczyć, że koncepcja formalna utworu nie przesłania emocjonalnej strony muzyki. Podobnie jak w dopełniającym płytę trzyczęściowym utworze „Elemen T”. Każda z nich poświęcona jest innym zjawiskom muzycznym – „Melo D”, „Harmo N.Y.” i końcowe „Glissan D”.
Całości dobrego wrażenia dopełnia pełne zaangażowania wykonanie utworów przez POR pod batutą Łukasza Borowicza. To pozycja ciekawa i warta polecenia, nie zaskakuje zatem tegoroczna nominacja. Życzymy sukcesu w ostatecznym werdykcie!

Źródło: DUX