fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Włodek Pawlik nominowany do Grammy!

PawlikOkladkaSmallPłyta "Night in Calisia" polskiego pianisty jazzowego Włodka Pawlika i trębacza Randy'ego Breckera otrzymała nominację do Nagrody Grammy. Nominacje ogłoszono w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, ceremonia odbyła się w Nokia Theatre w Los Angeles. Płyta została nominowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego". Rozdanie nagród Grammy odbędzie się 26 stycznia 2014 r. 

Płyta ukazała się w listopadzie 2012 roku. "Night in Calisia" nagrano w związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami 1850-lecia Kalisza, a materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka. 

Włodek Pawlik to jeden z najwybitniejszych pianistów, a także lider grup jazzowych, kompozytor muzyki filmowej. Na tym ostatnim polu ostatnio odniósł wiele znaczących sukcesów. Wspomnieć wystarczy muzykę do filmów „Pora umierać”, czy „Rewers”. Z naszym wydawnictwem nagrał dwupłytowy, solowy album „Grand Piano”, a ostatnia jego płyta, to wspaniałe, niezwykle piękne opracowania kolęd – premiera odbyła się dosłownie kilka dni temu.

Trzymamy kciuki za Włodka, bo (o ile nam wiadomo) byłby to pierwszy polski muzyk jazzowy uhonorowany „muzycznym Oskarem”.


Włodek Pawlik

Włodek Pawlik - ur. 1958; Pianista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Barbary Hesse- Bukowskiej (1984). Ukończył też Wydział Jazzowy Hochschule für Musik w Hamburgu (1990). W dotychczasowej karierze pianisty- improwizatora nagrał 18 autorskich płyt. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych (m.in. North Sea Jazz Festival, Haga 1998, European Jazz Festival w Atenach 2006 ) oraz poświęconych muzyce poważnej (m.in. Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003). Jego działalność koncertowa oraz dorobek fonograficzny zyskały uznanie wielu międzynarodowych mediów masowych (gazeta „The Age” uznała trasę koncertową artysty w Australii za największe wydarzenie muzyczne roku 2002) i czasopism specjalistycznych (amerykański opiniotwórczy magazyn jazzowy „Down Beat” określił album Turtles z Randy Breckerem mianem „wybitny”). Włodek Pawlik jest też czynnym kompozytorem - twórcą muzyki symfonicznej, wokalnej, baletowej, teatralnej i filmowej. W swoim dorobku ma m. in. albumy Turtles (1995), Standards live (1997 - płyta roku Jazzi Magazine), Sonety Szekspira (2004), Misterium Stabat Mater (2005 - nagroda Fryderyk w kategorii „Muzyka Poważna” ), Anhelli (2006 - nagroda TVP Kultura w kategorii Jazz-rock). Magazyn „Who is Who at North Sea Jazz Festival 1998” określił go mianem - „Vladimir Horovitz of jazz”. Jest kompozytorem muzyki do tak znanych filmów jak m.in. „Wrony”, „Pora Umierać” Doroty Kędzierzawskiej czy „Nightwatching” Petera Greenawaya. Obecnie tworzy muzykę do filmu „Within the Whirlwind” w reżyserii Marleen Gorris (zdobywczyni Oskara za film „Antonia’s Line” w 1996).
Wielkim sukcesem okazał się jego autorski koncert na Festiwalu Filmowym „Dwa Brzegi”(08.08.08) Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą . Na jego program złożyły się utwory symfoniczne, jazzowe jak również muzyka filmowa. Włodek Pawlik występował tam w podwójnej roli jako pianista – solista i kompozytor.
Włodek Pawlik w ubiegłym roku uzyskał doktorat na macierzystej uczelni – Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie gdzie wykłada improwizację muzyczną.

Komentarze  

0 #1 SebaMusic 2021-02-03 09:16
To ogromny zaszczyt dla Polski, co innego dostać "Fryderyka" a co innego "Grammy". Możemy być dumni!
Cytować | Zgłoś administratorowi