fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

The Jolly Boys

TheJollyBoysThe Jolly Boys jest tym dla muzyki jamajskiej, czym Buena Vista Social Club dla Kuby, a mento (styl muzyczny jaki wykonuje The Jolly Boys) jest dla Jamajki tym, czym son dla muzyki kubańskiej. W obu przypadkach mamy do czynienia z legendarnym zespołem i stylem mającym kluczowe znaczenie dla nowoczesnych gatunków muzycznych charakterystycznych dla obu wysp.

The Jolly Boys wywodzą się z Port Antonio, malowniczego miasteczka leżącego na północnym wschodzie Jamaiki. Przyjmuje się, że grupa powstała w 1955 roku (wtedy pojawiła się nazwa The Jolly Boys), ale założyciele zespołu występowali razem od połowy lat 40-tych. W czasie 60 lat istnienia grupa przechodziła bardzo różne koleje losu - szczyty popularności przeplatały się z kryzysami, były czasy zawieszenia działalności i... istnienia dwóch zespołów o tej samej nazwie. Jedno jest pewne - The Jolly Boys to najstarszy ciągle istniejący zespół mento i muzyczna wizytówka Jamaiki.

Po szczyty międzynarodowej sławy grupa sięgała dwukrotnie. Pierwszy raz - na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku kiedy ich płyty ukazywały się w wielu krajach świata i towarzyszyły im duże trasy koncertowe. Nagrania z tego okresu (Pop'n'Mento z 1989 i Sunshine'n'Water z 1991 roku) to absolutny kanon muzyki mento. Drugi renesans światowej popularności ma miejsce teraz, a rozpoczął się w 2010 roku kiedy światło dzienne ujrzała płyta Great Expectation zawierająca covery znanych rockowych utworów zaaranżowane w stylu mento. Okoliczności powstania płyty są bardzo ciekawe. Od wielu lat Jamaika była nie tylko źródłem muzycznych inspiracji dla artystów z całego świata, ale też muzyczne studia nagraniowe jakie się tam mieszczą mają status kultowy, pielgrzymują tam i nagrywają największe sławy z całego świata. W jednym z hoteli przy studiu GeeJam w Port Antonio muzycy The Jolly Boys występowali wieczorami w charakterze lokalnej atrakcji. Powstał pomysł nagrania dobrze znanych utworów goszczących tam artystów przez mistrzów stylu mento. Płyta odniosła wielki światowy sukces, a piosenki znane z wykonań Amy Winehouse (Rehab), Lou Reeda (Perfect Day) czy Iggy Popa (Passenger) w wykonaniu The Jolly Boys brzmią bardzo interesująco. Na koncertach zespół gra te utwory obok swoich własnych kompozycji.

 

The Jolly Boys będą w Europie na początku czerwca 2014 -

Polecamy video do utworu Rehab;

http://www.youtube.com/watch?v=VZoImzA5iO4

 

Źródło: koncerty.com