fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Jose James zagra na City Sounds

JoseJames2013Jego karierę śledziliśmy na naszej antenie od samego początku, od debiutanckiego albumu „The Dreamer”(2008) nagranego dla firmy Browswood Records prowadzonej przez słynnego prezentera radiowego Gillsa Petersona . Spokojne zaśpiewane niezwykle charakterystycznym, przypominającym ciepłą barwą brzmienie Nat King Cole’a ballady podane bardzo oszczędnych jazzujących aranżach. Kolejny krążek „Blackmagic” (Brownswood 2010), jak tytuł wskazuje, przyniósł zwrot ku czarnym dźwiękom. W tym samym roku ukazał się album „For All We Know” ( Impulse!/Verve 2010) ze standardami jazzowymi śpiewanymi jedynie przy akompaniamencie fortepianu, przy którym zasiadł Jef Neve. Na kolejne wydawnictwo przyszło czekać trzy lata. Ale warto było – tegoroczny „No Beginning No End” (Blue Note 2013) to najbardziej dopracowany i – co tu dużo mówić –

najlepszy album w dyskografii artysty. Na współproducenta albumu udało się Jamesowi namówić genialnego Pino Palladino, który oczywiście też zagrał na płycie partie basu. W studiu znaleźli się wybitni instrumentaliści związani z nowojorska sceną muzyczną, wśród nich m.in. niedawny gość „Jazzu nad Odrą”, kolega Jamesa ze szkoły muzycznej, Robert Glasper. Wśród zaproszonych wokalistek znana z występu na „Muzycznej Strefie Radia Ram” w 2011 roku francuska wokalistka o marokańskich korzeniach Hindi Zahra i Emily King, której piosenka otwiera „RAM CAFE 7”. Głos Jose Jamesa pojawia się na RAM-owych płytach jak dotąd 4-krotnie. Pierwszy raz na „RAM CAFE 3” z utworem „Visions Of Violet”, potem na „CHILL OUT IN BLACK 2” znakomicie zaśpiewał „Like Leaves In The Wind”. Na RAM CAFE 5” znajdziemy aż dwa zaśpiewane przez niego utwory - standard Dizzy Gillespiego „Nights In Tunisia” i temat „Promise In Love”, który pierwotnie znalazł się na płycie japońskiego muzyka, dj’a i producenta, Mitsu The Beats, potem James włączył go do programu swojego drugiego krążka.
Tak liczne związki z naszym radiem, jego nieustanna obecność na antenie powoduje, że za proszenie Jose Jamesa na koncert w ramach „Muzycznej Strefy Radia RAM” od pewnego czasu wydawała się sprawą oczywistą.
Warto wspomnieć, że Jose James często pojawia się gościnnie na płytach innych artystów. Jego głos znajdziemy m.in. na krążkach Nicola Conte, Flying Lotus, Basement Ja xx czy Jazzanova, żeby wymienić choćby kilku. Do tej pory zdążył wystąpić na najbardziej prestiżowych scenach całego świata - the North Sea Jazz Festival, the Victoria Jazz Festival, Billboard Live Tokyo, Centro Cultural São Paolo, the Hermitage in St. Petersburg, Central Park Summerstage in New York, and London's Royal Festival Hall

Już 22 i 23 października, we wrocławskim Klubie Eter w ramach Muzycznej Strefy Radia RAM oraz w warszawskiej Fabryce Trzciny p projektu muzycznego City Sounds, wystąpi znany nowojorski wokalista – José James.


José James to muzyk, który, choć jeszcze nie znalazł się chyba na okładce DownBeatu, jest jednym z najistotniejszych dziś amerykańskich wokalistów. Wspaniale łączy jazz, soul, r’n'b, funk – długa lista muzycznych wpływów w przekaz zjawiskowo – komunikatywny.

Nie dziwne, że przed kilkoma miesiącami w trasę zabrał go ze sobą McCoy Tyner, by wraz z Chrisem Potterem zinterpretowali legendarny album “John Coltrane and Johnny Hartman”. Ameryka, przynajmniej ta ujazzowiona, wariuje na jego punkcie – razem z jego koleżankami i kolegami takimi jak Gretchen Parlato czy Robert Glasper.


Jego najnowsza płyta „No Beginning,No End“ jest po brzegi wypełniona jazzem. Na płycie znajdziemy świetnie zaaranżowane ballady, bujający neo – soul a’la koniec lat 90 czy oszczędne, downtempowo – soulowe kompozycje. Wokalista skorzystał tu zresztą z pomocy najlepszych instrumentalistów poruszających się w obrębie gatunku.


Po raz kolejny mogliśmy się przekonać o fantastycznych efektach współpracy Roberta Glaspera i Chrisa Dave’a. Swój wkład wniósł także Pino Palladino — basista współtworzący Voodoo D’Angelo czy Mama’s Gun Eryki Badu, a także wokalistki: Hindi Zahra i Emily King.


José James został zaproszony w 2013 roku na największe i najbardziej cenione festiwale jazzowe. Znalazły się wśród nich między innymi tak cenione marki jak: Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, czy Lake Mission Viejo Jazzfest.

José James
22/10/13, g.20:00
Klub Eter
Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19


Bilety:

77 zł - przedsprzedaż
85 zł - miejsca stojące (tylko w biletin.pl)
90 zł - w dniu koncertu


José James
23/10/13, g.20:00
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
Warszawa, ul. Otwocka 14


Bilety:


95 zł - przedsprzedaż
110 zł - w dniu koncertu


Bilety dostępne w bileteriach Empik, sklepach sieci Media Markt i Saturn oraz online w sieciach: Biletin.pl oraz TicketPro.pl