HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Gitarowy wrzesień we Wrocławiu

GitarowyWrzesienWe wrześniu da się odczuć, że Wrocław jest miastem gitary. Odbędą się wówczas aż trzy koncerty z cyklu „Podróże po Strunach im. Marka Długosza”. Jako pierwszy, 7 września, z recitalem muzyki klasycznej wystąpi Michał Daniel Bąk. Kolejne dwa wydarzenia, 8 i 15 września, poświęcone będą Markowi Długoszowi i twórczości Astora Piazzolli. W programie recitalu Michała Daniela Bąka znajdą się kompozycje Johna Dowlanda, Mauro Giulianiego, Leo Brouwera, Rolanda Dyensa i Marka Pasiecznego. Podobny repertuar usłyszymy podczas koncertu 8 września, poświęconego pamięci Marka Długosza. Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing zaprezentują wówczas program „Hommage à Marek Długosz”,

zawierający utwory, które niegdyś grali razem z Markiem Długoszem i które on sam często wykonywał podczas solowych recitali w kraju i za granicą. Postać Marka Długosza była bardzo dobrze znana szczególnie we wrocławskim środowisku gitarowym. Był on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Universitaet fuer Musik w Wiedniu. Jako gitarzysta klasyczny zdobywał nagrody i wyróżnienia krajowych i międzynarodowych konkursów gitarowych, jednak doceniany był również jako animator ruchu gitarowego w Polsce. To pod jego skrzydłami odbywał się Wrocławski Festiwal Gitarowy, Świdnicki Konkurs Gitarowy, letnie warsztaty w Szczawnie-Zdroju, kurs gitarowy w Krzyżowej oraz cykl koncertów „Gitara w Art Hotelu”, którego kontynuacją są „Podróże po Strunach”. Razem z Kamilem Bartnikiem, Bartłomiejem Helwingiem i Łukaszem Pietrzakiem współtworzył Wrocławski Kwartet Gitarowy, który w zmienionym składzie przetrwał do dziś.
Ostatni wrześniowy koncert „Podróży po Strunach” również będzie miał charakter wspomnieniowy. Z projektem „Tribute to Astor Piazzolla” wystąpi duet Anny Pietrzak (gitara) i Olka Miśkiewicza (akordeon). Ich koncert przeniesie publiczność aż do Argentyny, gdzie mieszkał i tworzył ten najbardziej zanany na świecie mistrz tanga. Muzycy mieli już okazję prezentować ten projekt, między innymi podczas Festiwalu Polska Akademia Gitary 2012 czy Koncertów Czwartkowych w Oleśnicy, wszędzie budząc zainteresowanie, tak muzyką Piazzolli jak i swoimi świetnymi wykonaniami. Składają się na nie doświadczenie sceniczne Anny Pietrzak i Olka Miśkiewicza oraz świeżość ich interpretacji.
Muzycy, którzy wystąpią podczas wszystkich trzech koncertów związani są z Dolnym Śląskiem i wrocławską Akademią Muzyczną. Zatem wrześniowe „Podróże po Strunach” będą również interesującą prezentacją lokalnej sceny muzycznej.
Michał Daniel Bąk
Wieczór z muzyką klasyczną
7.09.13, godz. 19:00
Galeria na Czystej, ul. Czysta 4, Wrocław

Źródło: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe