fbpx

HFM

artykulylista3

 

Lubię szum starej płyty

088 091 Hifi 12 2021 004
Nastrój towarzyszący wywiadowi był serdeczny. Dominował sympatyczny ton, pojawiały się delikatnie żartobliwe dygresje. Miałem ogromną ochotę wydobyć od pana Leszka Długosza znacznie więcej informacji, szczególnie historycznych. Wiedziałem jednak, że rozmowa będzie uzupełnieniem większego artykułu i postanowiłem się skoncentrować na ciekawostkach dookoła muzyki, sprzętu, twórczości i poezji.


fot. Andrzej Szełęga

Ultrasone – Dla przyjemności – wywiad

2018 06 04 22 22 11 06 09 HIFI 03 2018.pdf
Segment słuchawek przeżywa swoje pięć minut sławy. Jak grzyby po deszczu powstają firmy, które albo wytwarzają je same, albo po prostu zlecają produkcję podwykonawcom. Każdy chce uszczknąć dla siebie kawałek tortu, nawet jeśli jeszcze kilka lat temu zajmował się zupełnie czymś innym.


Niemiecka firma Ultrasone to biegunowe przeciwieństwo takich efemeryd. Działa od 27 lat, chwali się 60 patentami, a melomanom na całym świecie kojarzy się na pewno z dwiema rzeczami. Pierwszą z nich jest technologia S-Logic, polegająca na niecentrycznym umieszczaniu przetwornika w obudowie; drugą – stworzenie zupełnie nowego segmentu bardzo drogich i luksusowych słuchawek dynamicznych.

T.Love rockowo

8891122016 001
4 listopada ukazała się nowa płyta grupy T.Love. Z jej członkami – Muńkiem Staszczykiem (wokalistą) i Maciejem Majchrzakiem (gitarzystą i producentem), a także z realizatorem i współproducentem Jackiem Gawłowskim (laureatem Grammy za miks i mastering albumu „Night in Calisia”) – rozmawiał Grzegorz Walenda.

 

„Konsekwentnie realizuję moją misję”

6971102016 003
„Otrzymywałem rady od innych profesorów: «Fajny jesteś chłopak i fajnie piszesz... tylko po co ciągle tę muzykę religijną?»” – wspomina czasy studiów Paweł Łukaszewski. Dziś, po niemal trzydziestu latach działalności twórczej, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów w Polsce i za granicą. Ma na koncie 120 nagrań płytowych i szereg prestiżowych nagród,  spośród których najnowsza to Fryderyk 2016 za album roku w kategorii „muzyka współczesna”, a jego utwory są regularnie wykonywane na całym świecie.

Paweł Kaczmarczyk Dekonstrukcje Warsa i Kapera

8489072016 001
Paweł Kaczmarczyk potrafi zaskakiwać. Album „Vars & Kaper Deconstruction” – nagrany wraz z Audiofeeling Trio oraz DJ-em Mr. Krime’em – to swobodnie potraktowane utwory Henryka Warsa i Bronisława Kapera. Znane tematy przedstawione w nowym kontekście.

 

 

 


 

Polska i rosyjska dusza

8691122015 004
Jest organistą bardzo lubianym przez kompozytorów – wiedzą, że trafnie odczyta ich utwory. Pół Polak, pół Rosjanin – czuje się związany z kulturą obu narodów. Nagrał wiele płyt autorskich; pisał o rosyjskiej muzyce organowej. Organizuje festiwale. Jego drugą miłością jest jazz.