HFM

artykulylista3

 

Sto na sto

1 100

W poprzednim miesiącu przepraszałem Czytelników, teraz wyjaśnię, dlaczego.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwróciło się do mnie z prośbą o ocenę jakości technicznej masterów, czyli gotowych matryc do tłoczenia płyt, przygotowanych pod kątem specjalnego projektu, upamiętniającego 100-lecie niepodległości Polski.

40. urodziny Clearaudio

020102018 001
W drugiej połowie lipca, dokładnie od 26 do 28, w niemieckim miasteczku Erlangen niedaleko Norymbergi firma Clearaudio zorganizowała swoje 40. urodziny. Na kolejnych stronach publikujemy relację z tej imprezy, jednak na samym wstępie trzeba jasno powiedzieć, że… zupełnie nie oddaje ona klimatu wydarzenia.


Wejście do głównego zakładu produkcyjnego w Erlangen, niedaleko Norymbergi.


Tekst i zdjęcia: Jacek Kłos

Bez kabli albo w ścianie - DALI Callisto i Phantom S

010 019 Hifi 06 2018 001
Danish Audiophile Loudspeaker Industries to znany producent zespołów głośnikowych. Na zorganizowanym ostatnio w Warszawie śniadaniu prasowym przedstawiciel firmy – Lars Moeller – opowiadał o nowościach w ofercie. Duńska wytwórnia wprowadziła niedawno do sprzedaży dwie serie produktów: aktywną Callisto oraz instalacyjną Phantom.

Spotkanie z nowościami DALI odbyło się w nowo przygotowanym pomieszczeniu odsłuchowym polskiego przedstawiciela firmy. Nowocześnie zaaranżowana i poddana adaptacji akustycznej sala powstała specjalnie pod kątem produktów duńskiej wytwórni. W ścianach ukryto instalacyjne głośniki ze szczytowej linii Phantom S. Callisto nie wymagały żadnych szczególnych zabiegów, a ich proste wzornictwo dobrze się wpisało w minimalistyczny, nawet lekko surowy styl, łączący skandynawską prostotę z akcentami loftowymi.

High End 2018 Monachium

monachium2018 001Jak co roku w Monachium odbyła się wystawa High End. Przestronne hale centrum wystawienniczego M.O.C. gościły zwiedzających pomiędzy 10 a 13 maja 2018.


Tekst i zdjęcia: Jacek Kłos

Marten – 20 lat po Mingusie

010 019 HIFI 04 2018 001
Północ Europy, chłodne marcowe dni – to niekoniecznie zachęcająca perspektywa podróży. Tymczasem właściciele szwedzkiej firmy Marten dołożyli wszelkich starań, aby czas spędzony w ich wytwórni upłynął gościom w przyjemnej, a momentami uroczystej atmosferze.

W 2018 roku Marten obchodzi 20. rocznicę działalności. Z tej okazji w Göteborgu odbyły się uroczystości urodzinowe. Ale nie tylko. Goście z mediów specjalistycznych mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny w towarzystwie głównego konstruktora i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o funkcjonowaniu firmy. Punktem kulminacyjnym były dwa kameralne koncerty, w których na żywo i na wyciągnięcie ręki wystąpili muzycy nagrywający dla należącej do Martena wytwórni płytowej. Wydarzenia trwały dwa dni i był to czas spędzony intensywnie, ale też wyjątkowo miło.

Podróż sentymentalna

5255012018 001W tym roku mija 55 lat od powstania kasety magnetofonowej. Od jakiegoś czasu pozornie zapomniany nośnik coraz częściej do nas wraca. Jedni mówią o końcu niszowej mody, inni o początku prawdziwego renesansu. Jeśli więc nie wyrzuciliście jeszcze starego decka, może warto go odkurzyć i przypomnieć sobie, jak brzmi muzyka z kaset?