fbpx

HFM

artykulylista3

 

Dynaudio- Przez emocje do prawdy

010 021 Hifi 6 2020 002
Współcześni producenci sprzętu hi-fi dzielą się z grubsza na dwie grupy. W jednej mamy ponadnarodowe koncerny z fabrykami rozsianymi po całym świecie; w drugiej – dobrze prosperujące butikowe manufaktury, które od podstaw budują swoje urządzenia pod jednym dachem. Do tych ostatnich można zaliczyć producentów high-endowych wzmacniaczy, gramofonów, słuchawek oraz licznych przedstawicieli branży kolumnowej. Jak myślicie, do której należy bohater dzisiejszego artykułu?

Arcam – pierwsza pięćdziesiątka

010 018 Hifi 4 5 2020 0012
Cambridge – miasto uczonych i studentów. Rozsławił je jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najstarszych w świecie uniwersytetów, założony w 1209 roku przez byłych akademików Oxfordu.


Absolwenci i wykładowcy tej szanownej akademii zdobyli łącznie około stu Nagród Nobla. To więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej uczelni na świecie. Do najbardziej znanych osób związanych z Uniwersytetem Cambridge należą Erazm z Rotterdamu, George Byron, Isaac Newton, Karol Darwin, James Maxwell, Alan Turing czy Stephen Hawking. Przez mury uczelni przewinęło się kilkanaście koronowanych głów, kilkudziesięciu premierów i prezydentów różnych krajów oraz ekipa Latającego Cyrku Monty Pythona.

Audio Video Show 2019

2019 11 03 18 58 32 012 013 Hifi 11 2019.pdf Adobe Reader
23. edycja Audio Video Show zbliża się wielkimi krokami. Fani dobrego dźwięku i obrazu nie mogą jej przegapić.

Clearaudio – czysty dźwięk

040 045 Hifi 12 2017 001

Markę Clearaudio zna chyba każdy meloman, który interesuje się wysokiej klasy sprzętem do odtwarzania płyt winylowych. Oprócz wytwarzania gramofonów, ramion, wkładek i akcesoriów, firma zajmuje się także produkcją muzyczną.

Wydaje zarówno własne tytuły, jak i audiofilskie reedycje legendarnych albumów z muzyką klasyczną, które oryginalnie ukazały się pod szyldem Deutsche Grammophon. Opowieść o jej historii i teraźniejszości najlepiej zacząć przedstawienia sylwetki założyciela Clearaudio – Petera Suchego.

Tonsil wraca do gry

 1418042016 002
Tonsil to nadal najlepiej rozpoznawalna marka kolumn głośnikowych w Polsce. Nie jest to, bynajmniej, oczywiste, bo burzliwa historia firmy i nieoczekiwane zmiany właścicieli przypominają bardziej jazdę kolejką górską niż spokojną działalność przedsiębiorstwa z dorobkiem i tradycjami.


O ile w czasach PRL-u firma święciła prawdziwe tryumfy, to później bywało już bardzo różnie.

 

Władca elektronów Trilogy Audio Systems & ISOL-8

hfm11 2001Często zastanawialiście się zapewne, gdzie sięgają korzenie współczesnego audiofilizmu. Otóż jego praźródła biją w British Broadcasting Corporation.


Na początku lat 70. ubiegłego wieku BBC udzieliło kilku producentom zespołów głośnikowych (Spendor, KEF, Harbeth, Rogers) licencji na produkcję monitora, opartego na studyjnym modelu bliskiego pola – LS 3/5A Dudleya Harwooda. Na jego bazie powstało kilkanaście konstrukcji, m.in. wzbogaconych o sekcję niskotonową. Ich wspólnymi założeniami były klasyczne proporcje, liniowa charakterystyka przenoszenia oraz dźwięk wolny od podbarwień, maksymalnie zbliżony do oryginału.