Pół wieku z klasą Classé
- Kategoria: Prezentacje
Początki niemal wszystkich firm produkujących sprzęt hi-fi są do siebie podobne. Oto sfrustrowany młody technik odkrywa w sobie duszę audiofila i, nie mogąc zdzierżyć brzmienia posiadanego sprzętu, postanawia skonstruować własny.
Wieści na temat nowych urządzeń lotem błyskawicy rozchodzą się wśród znajomych, którzy podobne cacka zamawiają dla siebie. Później dołączają do nich znajomi znajomych i, jeśli nasz bohater nie odziedziczy po drodze miliona dolarów, za kilka lat ma szansę utrzymać się z produkcji swoich wynalazków.
Bohater tej prezentacji, kanadyjska firma Classé, to jednak zupełnie inny przypadek.
Drugie okrążenie - 110 lat Denona
- Kategoria: Prezentacje
W powszechnej opinii za kolebkę współczesnego hi-fi uważa się Anglię. Niektórzy „znawcy tematu” część zasług łaskawie przypisują Amerykanom, ale żaden z nich nie skieruje wzroku na Daleki Wschód. I to jest wielki błąd.
Bohaterem dzisiejszej prezentacji jest Denon, który w 2020 roku obchodzi 110-lecie działalności. To najstarsza japońska firma w branży, powstała w czasach, kiedy twórców brytyjskich samograjów nie było jeszcze na świecie. By jednak snuć naszą opowieść od samego początku, musimy się cofnąć do końca XIX wieku. Panie i Panowie, poznajcie Fredericka Whitneya Horna, człowieka, od którego wszystko się zaczęło.
Mr. Horn, jak wielu przed nim i po nim, zajmował się handlem. Jako przedstawiciel jednego z producentów narzędzi zjeździł całe Stany wszerz i wzdłuż, aż nadeszła wiekopomna chwila, kiedy to jego szefowie zadecydowali się wypłynąć na nieznane wody. W 1896 roku Frederick W. Horn wylądował w dalekiej Japonii, gdzie w Jokohamie otworzył przedstawicielstwo swej macierzystej firmy. A były to czasy gwałtownego skoku cywilizacyjnego Kraju Kwitnącej Wiśni. Okres nosił nazwę restauracji Meiji i przypadał na lata panowania cesarza Mutsuhito (1867-1912).
Dynaudio- Przez emocje do prawdy
- Kategoria: Prezentacje
Współcześni producenci sprzętu hi-fi dzielą się z grubsza na dwie grupy. W jednej mamy ponadnarodowe koncerny z fabrykami rozsianymi po całym świecie; w drugiej – dobrze prosperujące butikowe manufaktury, które od podstaw budują swoje urządzenia pod jednym dachem. Do tych ostatnich można zaliczyć producentów high-endowych wzmacniaczy, gramofonów, słuchawek oraz licznych przedstawicieli branży kolumnowej. Jak myślicie, do której należy bohater dzisiejszego artykułu?
Arcam – pierwsza pięćdziesiątka
- Kategoria: Prezentacje
Cambridge – miasto uczonych i studentów. Rozsławił je jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najstarszych w świecie uniwersytetów, założony w 1209 roku przez byłych akademików Oxfordu.
Absolwenci i wykładowcy tej szanownej akademii zdobyli łącznie około stu Nagród Nobla. To więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej uczelni na świecie. Do najbardziej znanych osób związanych z Uniwersytetem Cambridge należą Erazm z Rotterdamu, George Byron, Isaac Newton, Karol Darwin, James Maxwell, Alan Turing czy Stephen Hawking. Przez mury uczelni przewinęło się kilkanaście koronowanych głów, kilkudziesięciu premierów i prezydentów różnych krajów oraz ekipa Latającego Cyrku Monty Pythona.
Clearaudio – czysty dźwięk
- Kategoria: Prezentacje
Markę Clearaudio zna chyba każdy meloman, który interesuje się wysokiej klasy sprzętem do odtwarzania płyt winylowych. Oprócz wytwarzania gramofonów, ramion, wkładek i akcesoriów, firma zajmuje się także produkcją muzyczną.
Wydaje zarówno własne tytuły, jak i audiofilskie reedycje legendarnych albumów z muzyką klasyczną, które oryginalnie ukazały się pod szyldem Deutsche Grammophon. Opowieść o jej historii i teraźniejszości najlepiej zacząć przedstawienia sylwetki założyciela Clearaudio – Petera Suchego.
Więcej artykułów…
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec
Strona 1 z 4