HFM

artykulylista3

 

W cieniu Gór Skalistych - Boulder Amplifiers

056 061 Hifi 10 2023 003„W erze nietrwałej i szybko wymienianej elektroniki jesteśmy bardzo dumni z faktu, że praktycznie wszystkie wyprodukowane przez nas urządzenia nadal działają. Co więcej, większość z nich znajduje się w rękach pierwszych właścicieli”.

Czytaj więcej...

Pół wieku z klasą Classé

020 032 Hifi 1 2022 021
Początki niemal wszystkich firm produkujących sprzęt hi-fi są do siebie podobne. Oto sfrustrowany młody technik odkrywa w sobie duszę audiofila i, nie mogąc zdzierżyć brzmienia posiadanego sprzętu, postanawia skonstruować własny.

Wieści na temat nowych urządzeń lotem błyskawicy rozchodzą się wśród znajomych, którzy podobne cacka zamawiają dla siebie. Później dołączają do nich znajomi znajomych i, jeśli nasz bohater nie odziedziczy po drodze miliona dolarów, za kilka lat ma szansę utrzymać się z produkcji swoich wynalazków.
Bohater tej prezentacji, kanadyjska firma Classé, to jednak zupełnie inny przypadek.


Czytaj więcej...

Drugie okrążenie - 110 lat Denona

12 023 Hifi 11 2020 027
W powszechnej opinii za kolebkę współczesnego hi-fi uważa się Anglię. Niektórzy „znawcy tematu” część zasług łaskawie przypisują Amerykanom, ale żaden z nich nie skieruje wzroku na Daleki Wschód. I to jest wielki błąd.

Bohaterem dzisiejszej prezentacji jest Denon, który w 2020 roku obchodzi 110-lecie działalności. To najstarsza japońska firma w branży, powstała w czasach, kiedy twórców brytyjskich samograjów nie było jeszcze na świecie. By jednak snuć naszą opowieść od samego początku, musimy się cofnąć do końca XIX wieku. Panie i Panowie, poznajcie Fredericka Whitneya Horna, człowieka, od którego wszystko się zaczęło.
Mr. Horn, jak wielu przed nim i po nim, zajmował się handlem. Jako przedstawiciel jednego z producentów narzędzi zjeździł całe Stany wszerz i wzdłuż, aż nadeszła wiekopomna chwila, kiedy to jego szefowie zadecydowali się wypłynąć na nieznane wody. W 1896 roku Frederick W. Horn wylądował w dalekiej Japonii, gdzie w Jokohamie otworzył przedstawicielstwo swej macierzystej firmy. A były to czasy gwałtownego skoku cywilizacyjnego Kraju Kwitnącej Wiśni. Okres nosił nazwę restauracji Meiji i przypadał na lata panowania cesarza Mutsuhito (1867-1912).


Czytaj więcej...

Dynaudio- Przez emocje do prawdy

010 021 Hifi 6 2020 002
Współcześni producenci sprzętu hi-fi dzielą się z grubsza na dwie grupy. W jednej mamy ponadnarodowe koncerny z fabrykami rozsianymi po całym świecie; w drugiej – dobrze prosperujące butikowe manufaktury, które od podstaw budują swoje urządzenia pod jednym dachem. Do tych ostatnich można zaliczyć producentów high-endowych wzmacniaczy, gramofonów, słuchawek oraz licznych przedstawicieli branży kolumnowej. Jak myślicie, do której należy bohater dzisiejszego artykułu?

Czytaj więcej...

Arcam – pierwsza pięćdziesiątka

010 018 Hifi 4 5 2020 0012
Cambridge – miasto uczonych i studentów. Rozsławił je jeden z najlepiej rozpoznawalnych i najstarszych w świecie uniwersytetów, założony w 1209 roku przez byłych akademików Oxfordu.


Absolwenci i wykładowcy tej szanownej akademii zdobyli łącznie około stu Nagród Nobla. To więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej uczelni na świecie. Do najbardziej znanych osób związanych z Uniwersytetem Cambridge należą Erazm z Rotterdamu, George Byron, Isaac Newton, Karol Darwin, James Maxwell, Alan Turing czy Stephen Hawking. Przez mury uczelni przewinęło się kilkanaście koronowanych głów, kilkudziesięciu premierów i prezydentów różnych krajów oraz ekipa Latającego Cyrku Monty Pythona.

Czytaj więcej...

Clearaudio – czysty dźwięk

040 045 Hifi 12 2017 001

Markę Clearaudio zna chyba każdy meloman, który interesuje się wysokiej klasy sprzętem do odtwarzania płyt winylowych. Oprócz wytwarzania gramofonów, ramion, wkładek i akcesoriów, firma zajmuje się także produkcją muzyczną.

Wydaje zarówno własne tytuły, jak i audiofilskie reedycje legendarnych albumów z muzyką klasyczną, które oryginalnie ukazały się pod szyldem Deutsche Grammophon. Opowieść o jej historii i teraźniejszości najlepiej zacząć przedstawienia sylwetki założyciela Clearaudio – Petera Suchego.

Czytaj więcej...