HFM

artykulylista3

 

Wilson Audio WATT/Puppy

004 015 Hifi 10 2023 008

    Założone w 1974 roku Wilson Audio obchodzi 50. urodziny. Zamiast realizować high-endowe fantazje, amerykańska wytwórnia postanowiła uczcić okrągły jubileusz uwspółcześnioną wersją zestawu WATT/Puppy.

 

Najnowszy Wilson Audio WATT/Puppy to konstrukcja, któ- rą Dave Wilson mógłby zbudować w przeszłości, gdyby miał do dyspozycji obecne rozwiązania i technologie. Oryginalny zestaw powstał w 1986 roku i był produkowany aż do 2011. W tym czasie poddano go ośmiu modernizacjom.WATT to skrót od Wilson Audio Tiny Tot – przenośnego monitora, który służył Davidowi do kontroli sesji nagraniowych. Nazwa pochodzi od przedszkola, do którego uczęszczały dzieci państwa Wilsonów. Opracowany w 1985 roku WATT w zamy- śle miał pozostać projektem niekomercyjnym. Spotkał się jednak z takim zainteresowaniem, że wkrótce dał początek całej serii bestsellerowych produktów.Puppy to przewidziany do kompletu subwoofer – najlepszy przyjaciel WATT-a, jak go określa Wilson. Koncepcję łączenia wyodrębnionego optycznie monitora, ustawionego na dużej sekcji basowej można dostrzec w licznych konstrukcjach amerykańskiej wytwórni. WATT/Puppy A.D. 2024 to powrót do historycznego bestsellera z wykorzystaniem współczesnych materiałów, technik pomiarowych i gromadzonych przez dekady doświadczeń.Kolumna znów składa się z wyodrębnionego monitora, ustawionego na subwooferze. Obie sekcje zostały fizycznie rozdzielone wstawką z kompozytu V, nierezonującego i świetnie odprowadzającego wibracje. Na ścianki i wewnętrzne wzmocnienia został użyty materiał X, zaś S wykorzystano do montażu przetwornika średniotonowego.

 

news06 2024 01

Oba moduły połączono widocznymi z tyłu przewodami. Dodatkowo monitor można doginać względem subwoofera, tak by uzyskać spójność czasową pełnego zakresu pasma w pomieszczeniach różniących się akustyką.Trójdrożny układ zbudowano z czterech przetworników produkowanych według specyfikacji Wilson Audio przez specjalistyczne firmy. Wszystkie są bliźniaczo podobne i mają identyczne rozmiary jak w Sashy V, stojącej w firmowej hierarchii oczko wyżej.Za wysokie tony odpowiada 25-mm miękka kopułka CSC (Convergent Synergy Carbon), po raz pierwszy użyta w modelu Alexx V. Średnica i wyższy bas to domena prawdziwego rarytasu: 18-cm stoż- ka z charakterystyczną nacinaną membraną celulozową. Na pierwszy rzut oka to znany i lubiany Scan Speak Revelator, jednak wersja przygotowywana dla Wilsona jest jedyna w swoim rodzaju. Wyposażono ją w magnes o charakterystycznym kształcie QuadraMag, w którym jeden duży rdzeń zastąpiono czterema mniejszymi, co ułatwia wentylowanie cewki. Ponadto same rdzenie nie są ferrytowe, ale wykonane z najbardziej cenionego przez purystów stopu Alnico (aluminium, nikiel, kobalt), opracowanego w 1931 roku przez Tokushichi Mishimę – japońskiego metalurga i profesora uniwersytetu w Tokio. Przetwornik jest droższy w produkcji od mniej zaawansowanych wersji, ale też Alnico najlepiej znosi wysokie temperatury, generując stabilny strumień pola magnetycznego nawet po długim czasie grania z wysoką głośnością. W połączeniu z efektywnym chłodzeniem cewki przekłada się to na znacznie mniejszą tendencję do kompresji dynamiki w czasie pracy z dużym obciążeniem. Muzyka dłużej zachowuje czytelność i selektywność, zwłaszcza w gęstych fakturach i rozbudowanych składach.Zakres niskich częstotliwości pokrywają dwa 20-cm woofery z celulozowymi membranami. Prawdopodobnie one również są dostarczane przez Scan Speaka.W zwrotnicy stosuje się m.in. nawijane miedzianą folią wielosekcyjne kondensatory AudioCapX-WA. Podobne wykorzystuje się w Sashy V. Ich produkcją zajmuje się firmowy dział Reliable Capacitors.Zestawienie dwubryłowej konstrukcji oraz przetworników z Sashy V, zwłaszcza średnotonowego, podkreśla prestiż systemu WATT/Puppy. Do niedawna w katalogu znajdowały się jeszcze dwa niższe modele: Yvette i Sabrina X. Obecnie Yvette nie ma już na stronie producenta. Pojawianie się tak wyposażonego WATT/ /Puppy w cenie wyższej o niecałe 23% przypieczętowało jej los.Parametry elektryczne sugerują, by spoglądać w stronę wydajnych wzmacniaczy. Skuteczność wynosi 89 dB/1 W i jest to wartość standardowa, natomiast impedancja nominalna 4 omy, z minimum 2,87 Ω przy 86 Hz, będzie już wymagać dostarczenia kalorycznych dawek prądu.Światowa premiera najnowszego zestawu Wilson Audio odby- ła się na wystawie High End 2024 w Monachium. Rozpoczęcie sprzedaży zaplanowano na 7 czerwca.

WATT/Puppy w standardowym wykończeniu ma kosztować 219000 zł.