HFM

artykulylista3

 

Marten Coltrane Quintet

004 015 Hifi 10 2023 008

  Po sześciu latach od premiery Coltrane’a 3 Marten uzupełnia szczytową serię zestawów głośnikowych.

 

Coltrane Quintet to układ bardziej rozbudowany od poprzednika, w większości oparty na nowych przetwornikach, choć podstawowe założenia pozostały bez zmian.Leif Oloffson, konstruktor szwedzkiej wytwórni, jest wierny sformułowanym przed laty pryncypiom. Stosuje przetworniki z twardymi membranami, obudowy ze sztywnych materiałów, odpornych na wibracje, a podział pasma realizuje filtrami pierwszego rzędu. Do tego dochodzą „drobiazgi” w rodzaju idealnego wyrównania centrów akustycznych głośników na przedniej ściance, efektywna izolacja od drgań podłoża, wewnętrzne okablowanie poprowadzone przewodami Jormy oraz butikowe komponenty w zwrotnicy.W Martenie nie ma miejsca na kompromisy, zwłaszcza gdy chodzi o model z flagowej serii.Coltrane Quintet jest czterodrożnym układem bas-refleks, zbudowanym w oparciu o pięć przetworników. Wszystkie, poza dwoma wooferami, powstają według specyfikacji Martena, a zdarza się, że w proces ich przygotowania zaanga- żowany jest więcej niż jeden dostawca. Z tego względu nawet jeżeli domyś- limy się, kto jest producentem, to i tak nie znajdziemy danego głośnika w ogólnie dostępnym katalogu.Podobnie jak w przypadku Coltrane’a 3 za górę pasma odpowiada 25-mm diamentowa kopułka.

W Quintecie pokrywa ona tylko najwyższe tony: 6-60 kHz. Zakres 1-6 kHz powierzono 75-mm kopułce z czystej folii berylowej, najprawdopodobniej wytwarzanej na zamówienie Martena przez nie miecką firmę Bliesma, natomiast cały zakres 170-1000 Hz pokrywa jeszcze jedna, tym razem 17,5-cm kopułka z plecionki włókien węglowych. Przypuszczalnie w proces jej powstawania mniejszy bądź większy wkład ma SB Acoustics, jednak wykończenie w szarym kolorze sprawia, że ostateczny produkt wygląda zupełnie inaczej od modeli dostępnych z półki.Za częstotliwości poniżej 170 Hz odpowiadają dwa pracujące równolegle 25-cm Accutony Cell z aluminiowego sandwicha. Producent deklaruje, że Quintet schodzi aż do 18 Hz, a dzięki połączeniu sztywności membran z ich dobrym tłumieniem wewnętrznym dźwięk pozostaje wyraźny i niezniekształcony nawet przy pracy z dużym obciążeniem.Podwójne gniazda WBT Nextgen umożliwiają podłączenie w bi-ampingu.Filtry o łagodnym spadku 6 dB na oktawę powstają z komponentów bardzo wysokiej jakości, a do połączeń wewnętrznych wykorzystywane są przewody marki Jorma, należącej obecnie do Martena. Dla najbardziej wymagających przewidziano fabryczny upgrade. Specyfikacja Statement obejmuje topowe okablowanie Jormy o tej samej nazwie oraz butikowe komponenty w zwrotnicy.W konstrukcji obudów połączono zaawansowaną technologię z wysmakowaną stolarką. Większość stanowi jednolita skorupa klejona z laminatu włókien węglowych. Jej dostawcą jest szwedzka firma, specjalizująca się w produkcji kadłubów do sportowych łodzi motorowych.

Grubość ścianki waha się od 20 do 30 mm, co gwarantuje znakomitą sztywność, wytrzyma- łość i minimalną podatność na rezonanse. Technologia wymaga doświadczenia, jest czasochłonna i bardzo droga, zwłaszcza kiedy trzeba w niej wykonać monokok o wysokości 120 cm i głębokości dochodzącej do 74 cm. Ozdobny front ma postać sandwicha, złożonego z aluminium, MDF-u i litego drewna. Węglowa skorupa jest wykończona eleganckim czarnym lakierem fortepianowym, z widoczną strukturą włókien. Przednia ścianka występuje w siedmiu wariantach kolorystycznych: matowym orzechulub dębinie, a także pokrywanych lakierem fortepianowym: złotym, szarym, czerwonym, czarnym albo śliwkowym.Kolumny wspierają się na solidnych szynach z polerowanej stali, wystają- cych poza ich obrys. Od drgań podłoża izolują stopy, zamawiane u kanadyjskiego specjalisty IsoAcoustics.Coltrane Quintet wygląda na układ średnio wymagający wobec wzmacniaczy, przynajmniej jeżeli chodzi o parametry elektryczne. Deklarowana czu- łość wynosi 89 dB/2,83 V, a impedancja nominalna – 4 omy, z minimum przy 3 Ω. Nie jest to więc żadna egzotyka, choć należy pamiętać, że kolumny są wyjątkowo przeźroczyste i bez wahania pokazują brzmieniowe niedostatki albo zwyczajne niedopasowanie elektroniki.Premierowa prezentacja Coltrane’ów Quintet odbyła się na wystawie High End 2024 w Monachium. Rozpoczęcie sprzedaży zaplanowano na przełom sierpnia i września.

Wersję podstawową wyceniono na 170000 euro. Statement wymaga dopłaty 17000 euro.