HFM

artykulylista3

 

Bowers & Wilkins 700 S3 Signature

004 015 Hifi 10 2023 008

Na konferencji online B&W przedstawiło najnowszą edycję głośników Signature. Tym razem tuningowi technicznemu i wizualnemu poddano dwa modele serii 700: monitor 705 S3 i podłogówkę 702 S3.

W historii brytyjskiej wytwórni edycja Signature zawsze stanowiła coś specjalnego, wyróżniającego się na tle standardowej oferty zarówno wyglądem, jak i modyfikacjami wpływającymi na brzmienie.

Historia Signature

Wszystko zaczęło się w roku 1991 od monitora Silver Signature, opracowanego z okazji 25. jubileuszu firmy. Bezkompromisowym zestawem B&W chciało także uczcić pamięć Johna Bowersa, zmarłego w 1987 roku. Teoretycznie supermonitor nie zawierał żadnych rozwiązań, których Brytyjczycy nie stosowaliby wcześniej w regularnej ofercie. W praktyce jednak Silver Signature powstał w oparciu o ówcześnie szczytowe osiągnięcia firmy i wyróżniał się spektakularnym wyglądem. Bazą dla urodzinowej edycji był dwudrożny monitor Matrix 805 z przetwornikiem wysokotonowym umieszczonym poza obrysem głównej obudowy (tzw. Tweeter on Top). Sama architektura nie była więc nowością. Różnica polegała jednak na tym, że komorę głośnika, podobnie jak czteroramienne maskownice, wylot tunelu bas-refleksu, cewki i folie kondensatorów w zwrotnicy oraz okablowanie wewnętrzne wykonano ze srebra. Srebrny był także ozdobny pierścień maskujący kosz stożka nisko-średniotonowego. Grawerunek na nim przypomina odręczne pismo Johna Bowersa. Tak właśnie konstruktor sygnował wydruki charakterystyk swoich zestawów; w latach 60.

 

004 013 HFM 05 2024 03

XX wieku B&W dołączało pomiar do każdej sprzedanej pary. Właśnie temu podpisowi zawdzięczają nazwę wszystkie generacje Signature. Nawiązuje do firmowej tradycji i potwierdza najwyższą jakość, zgodną z wymaganiami założyciela firmy. Monitor Silver Signature okazał się projektem bezkompromisowym, opracowanym i zbudowanym bez oglądania się na koszty. Ambicją B&W było bowiem stworzenie konstrukcji, która uwolni pełen potencjał dwudrożnego głośnika, wyznaczy jakościowe standardy na przyszłość i godnie upamiętni Johna Bowersa. Silver Signature kosztował ponad czterokrotnie więcej od standardowego odpowiednika, ale nikt się tym nie przejmował. W roku 1996 pojawiły się podłogowe Signature 30, natomiast w 2001 B&W ulepszyło dwa modele z serii 800: Signature 805 i Signature 800. W 2006, dla uczczenia 40. rocznicy działalności firmy, dodano Signature Diamond z obudową Tweetera on Top wykonaną z marmuru i diamentową kopułką wysokotonową. Lata 2020-2021 przyniosły pierwsze modele Signature z niższej serii 700: monitor Signature 705 i podłogówkę 702 Signature. Oba wyposażono w lepsze komponenty zwrotnicy i wyróżniono dwoma niestandardowymi wykończeniami: metalicznym granatowym lakierem Midnight Blue Metalic oraz modyfikowanym fornirem z hebanu datuk. W 2023 Bowers pokazał kolejną edycję Signature, tym razem opartą na topowej linii 800 D4. W monitorach 805 D4 Signature i podłogówkach 801 D4 Signature zastosowano lepsze komponenty zwrotnicy i dodano dwa wykończenia niedostępne w standardowej ofercie: metaliczny granat Midnight Blue Metalic oraz orzech California Burl.

 

004 013 HFM 05 2024 06

700 S3 Signature

I tak dochodzimy do roku 2024, który przynosi kolejną odsłonę Signature. Tym razem bazuje ona na najnowszej generacji serii 700, oznaczonej dopiskiem S3 i wprowadzonej w 2022 roku. Zgodnie z tradycją tuningowi poddano monitor 705 S3 oraz podłogówkę 702 S3. Ale to nie wszystko, ponieważ dodatkowo, pierwszy raz w historii Signature Series, ten dopisek znalazł się także na głośniku centralnym HTM71 S3. Wszystkie dostrojono od nowa za pomocą zwrotnicy zbudowanej z wyszukanych komponentów i – wzorem wcześniejszych edycji – wykończono w kolorystyce niedostępnej w standardowej ofercie. Nabywcy będą mieli do wyboru metalizowany lakier Midnight Blue albo modyfikowany fornir z hebanu datuk, produkowany z drewna pochodzącego z lasów odnawialnych. W wersji granatowej powłoka lakiernicza jest nakładana w siedmiu warstwach polerowanych maszynowo; w fornirowanej – w dziewięciu. Hebanową okleinę, taką samą jak w pierwszej edycji 700 Signature z 2020 roku, dostarcza specjalistyczna włoska wytwórnia ALPI. Ponadto oba modele Signature 700 S3 ozdobiono metalowymi elementami w kolorze czarnej satyny. Są nimi pierścienie maskujące kosze przetworników oraz obudowa Tweetera on Top. Efekt uzupełniają subtelne obręcze w kolorze złotym, inspirowane zabiegiem stylistycznym stosowanym wcześniej w słuchawkach B&W.

004 013 HFM 05 2024 05

Każdy egzemplarz zdobi też mosiężna tabliczka z podwójnymi terminalami i napisem „Signature”. W komplecie znajdują się mocowane magnetycznie maskownice, chociaż trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał nimi zakryć tak piękne fronty. Od strony technicznej przetworniki pozostały niemal takie same jak w modelach 700 S3. Zmodyfikowano jednak skład mieszanki na zawieszenia głośników nisko- i nisko-średniotonowych, w wyniku czego mają one reagować szybciej i umożliwiać uzyskanie lepszej szczegółowości i dynamiki. Siateczka maskująca tweeter ma teraz kształt opracowany pierwotnie na potrzeby serii 800 Signature. Głębsze zmiany zaszły w zwrotnicy. Nowe są kondensatory Mundorf EVO Silver Gold Oil w filtrze tweetera i głośnika średniotonowego oraz polipropylenowe Bevenbi w sekcji tonów średnich. Dla basu przewidziano cewki powietrzne, a do połączeń wykorzystano przewody Mundorfa z autorskiego stopu Angelique, w którym miedziany drut zawiera domieszki srebra i złota, mające poprawiać przewodnictwo sygnału. Terminale wykonano z mosiądzu z niewielką domieszką ołowiu – dla lepszej transmisji sygnału do zwrotnicy. Bowers podkreśla, że – podobnie jak we wcześniejszych generacjach – ani płytki zwrotnicy, ani żaden inny element wyróżniający Signature nie będą dostępne jako upgrade do wersji standardowej. Edycja specjalna stanowi zamkniętą, odrębnie dostrojoną całość, w związku z czym prosta wymiana części nie zagwarantuje tego samego efektu brzmieniowego.

004 013 HFM 05 2024 04

Modele

Podłogówka 702 S3 Signature to pełny układ trójdrożny z trzema wooferami z membraną o profilu Aerofoil i średniotonowym głośnikiem Continuum ze szczątkowym zawieszeniem górnym FST i dolnym Biomimetic. Za wysokie tony odpowiada kopułka Carbon Dome, wykonana z aluminium obustronnie napylonego węglem i umieszczona na szczycie głównej skrzynki w osobnej obudowie, frezowanej z jednolitego bloczka aluminium. Efektywność reprodukcji niskich tonów zwiększa tunel bas-refleksu, którego wylot promieniuje w podstawę, poprawiającą przy okazji stabilność smukłej kolumny. Monitor 705 S3 Signature to układ dwudrożny z 25-mm kopułką Carbon Dome w obudowie Tweeter on Top oraz 16,5-cm nisko-średniotonowym stożkiem Continuum. Tym razem nie z zawieszeniem FST, ale konwencjonalnym, choć wykonanym z tworzywa o ulepszonym składzie. Wylot tunelu bas-refleksu umieszczono z tyłu, co pozwoli użytkownikowi wpływać na zawartość niskich tonów poprzez zmianę odległości od ściany. Podobnie jak w przypadku podłogówki, do połączenia ze wzmacniaczem przewidziano podwójne gniazda. Do kompletu producent proponuje podstawki FS-700 S3 w wykończeniu czarnym albo srebrnym. Głośnik centralny HTM71 S3 Signature to znów konstrukcja trójdrożna z 25-mm Tweeterem on Top (wymóg w edycjach Signature) oraz trzema 13-cm stożkami: średniotonowym Continuum FST oraz dwoma wooferami Aerofoil. Bowers zachęca do brzmieniowych porównań nowych Signature ze standardowymi modelami 700 S3. O ile dla monitora różnicę określono jako odczuwalną, o tyle w przypadku podłogówki ma ona być znacząca. Można się o tym przekonać samemu, ponieważ wszystkie modele są już dostępne w sprzedaży. 702 S3 Signature kosztują 37998 zł, 705 S3 Signature – 17998 zł (oba za parę). Za HTM71S3 Signature zapłacimy 10999 zł/szt.

 Jacek Kłos