HFM

artykulylista3

 

Tuner McIntosh MR89

004 007 Hifi 7 8 2022 004

McIntosh systematycznie uzupełnia swój obszerny katalog sprzętu grającego. Ostatnio wytwórnia z Binghamton postanowiła odkurzyć prawie zapomnianą kategorię, proponując tuner.

McIntosh MR89 nie służy bynajmniej do odbioru radia internetowego. To klasyczne radio do odbioru rozgłośni nadających na falach krótkich i UKF, czyli AM/FM. Obsługuje europejskie zakresy 87,5-108 MHz i 531-1701 kHz. Wyświetla informacje RDS, które można dostosować do własnych upodobań albo wyłączyć. Dwa 60-decybelowe wskaźniki wychyłowe pokazują poziom na analogowym wyjściu XLR albo RCA. Ciekawostkę stanowi fakt, że MR89 został dodatkowo wyposażony w dwa wyjścia cyfrowe: koaksjalne i optyczne, z których można odebrać dane o maksymalnej częstotliwości próbkowania 48 kHz. Chodziło zapewne o to, żeby umożliwić korzystanie z tunera także użytkownikom przedwzmacniaczy bez wejść analogowych; innego wytłumaczenia dla nadmiarowego etapu konwersji analogowo- -cyfrowej nie ma. Na pewno nie służy on skróceniu ścieżki sygnałowej ani zachowaniu maksymalnej czystości sygnału. Wysoką jakość dźwięku mają gwarantować firmowe układy, odporne na przesterowania wywołane odbiorem mocnego sygnału z pobliskich stacji FM, jak i słabego, nadawanego z daleka.

Niezależnie od odległości od nadajnika wszystko ma brzmieć wyraźnie i z niskim bądź pomijalnym szumem. Zaawansowany miernik mocy sygnału MR89 może wyświetlać szczegółowe dane o poziomach danej stacji, odbiciach i zakłóceniach fal, co powinno pomóc w prawidłowym ustawieniu anteny. W przypadku odbioru zaszumionych stacji funkcja Softmute obniża natężenie sygnału, a Highcut filtruje wysokie tony, aby umilić odsłuch. Do wyszukiwania rozgłośni służy płynnie działające pokrętło strojenia. W pamięci urządzenia zapiszemy do 20 stacji AM i FM, które następnie można wywoływać przyciskami na przednim panelu lub dołączonym w standardzie pilotem. Wzornictwo jest typowe dla McIntosha, a zarazem niepowtarzalne w skali światowej. Czarną przednią ściankę z niebieskimi wskaźnikami i zielonym logo wykończono taflą szkła. Reszta obudowy to stal lakierowana na czarno oraz nierdzewna, polerowana na wysoki połysk. McIntosh MR89 jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 29500 zł.