HFM

artykulylista3

 

Yamaha R-N2000A

004 009 Hifi 06 2022 010

Na wystawie High End 2022 w Monachium Yamaha zaprezentowała prototyp stereofonicznego amplitunera sieciowego. R-N2000A ma wbudowany tuner i streamer, a system YPAO automatycznie kalibruje parametry pracy.

Yamaha R-N2000A to bogato wyposażony sprzęt stereo. Podłączony do internetu kablowo albo przez Wi-Fi, daje dostęp do popularnych serwisów streamingowych, jak Amazon Music, Deezer, Qobuz, Spotify i Tidal, oraz sieciowych rozgłośni radiowych. Korzystanie z nich oraz funkcji multiroom umożliwia firmowa aplikacja MusicCast. Ponadto można słuchać muzyki z telefonu lub tabletu przez Bluetooth i AirPlay2, a także ze źródeł cyfrowych i analogowych. Wyposażenie w gniazda obejmuje cztery przewodowe wejścia cyfrowe: dwa optyczne, koaksjalne i USB-B dla komputera. To ostatnie przyjmie sygnały DSD 11,2 MHz oraz PCM do 24 bitów/ 384 kHz. Telewizor można podłączyć do HDMI ARC. W ten sposób dźwięk z jego głośniczków zostanie zastąpiony nieporównanie lepszym brzmieniem pełnoprawnego systemu stereo. Dla źródeł analogowych przewidziano trzy wejścia liniowe i jedno phono MM. Listę opcji uzupełnia wbudowany tuner DAB/FM. Sekcja wzmacniacza dysponuje mocą 90 W na kanał, a sygnał do głośników wyprowadzają złocone terminale. Można też podłączyć aktywny subwoofer (sub out mono) oraz dodatkową końcówkę mocy (pre out). Dla słuchawek przewidziano gniazdo 6,35 mm (na duży jack). Konwersję c/a wykonuje DAC ESS Sabre ES9026Pro.

Zasilacz zbudowano w oparciu o transformator toroidalny. Wraz z kondensatorami i układami wejściowymi zajmuje całe centrum urządzenia. Po bokach, do dużych radiatorów, przykręcono płytki końcówek mocy. Taki układ zapewnia równomierny rozkład mas i izolację, co sprzyja wygaszaniu niepożądanych interferencji pomiędzy kanałami i poprawia ich separację. Obudowa wspiera się na srebrzonych nóżkach z brązu, które izolują urządzenie od wibracji podłoża. Z nowoczesną funkcjonalnością gustownie kontrastuje tradycyjny panel przedni z klasycznymi wskaźnikami wychyłowymi, pokrętłami i przełącznikami. Element nowoczesności przywołuje ponownie czytelny wyświetlacz LED, umieszczony wzdłuż dolnej krawędzi. W zestawie znajduje się mikrofon pomiarowy, współpracujący z firmowym systemem YPAO. Służy on do kalibracji parametrów pracy urządzenia – wyrównania charakterystyki częstotliwościowej i dostosowania opóźnień – na podstawie zmierzonej akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Do sterowania można wykorzystać pilot albo wspomnianą aplikację MusicCast. Ta ostatnia umożliwia także włączenie amplitunera w rozbudowaną instalację wielostrefową, zbudowaną z kompatybilnych elementów. Prace nad Yamahą R-N2000A są już na ukończeniu. Producent zapowiada rozpoczęcie sprzedaży w czwartym kwartale 2022.

Cena powinna się zawierać w widełkach 3500-4000 euro, ale ostateczną kwotę poznamy w dniu oficjalnej premiery.