fbpx

HFM

artykulylista3

 

Polk Audio Reserve

news042021 005

 Na zorganizowanej 23 marca 2021 internetowej konferencji prasowej amerykańska firma Polk Audio zaprezentowała zupełnie nową serię zestawów głośnikowych.

Reserve ma nawiązywać brzmieniem do flagowej linii Legend z 2019 roku, a dzięki zdecydowanie niższym cenom trafić do odbiorców, którzy kompletują swój pierwszy system grający z prawdziwego zdarzenia. Podobnie jak w przypadku referencyjnej serii Legend, twórcy Reserve kierowali się koncepcją sformułowaną przed laty przez założyciela firmy – Matthew Polka. Zależało im na połączeniu szczegółowości i naturalności brytyjskiego monitora ze swobodą przestrzeni i basu. Taki dźwięk uważają za najprzyjemniejszy w odbiorze i na tyle muzykalny, żeby spodobał się odbiorcom z całego świata. Reserve miały także przyciągnąć nabywców znacznie niższymi niż w przypadku Legend cenami. To z kolei wymusiło obniżenie kosztów produkcji, na szczęście nie tam, gdzie mogłoby się wyraźnie odbić na brzmieniu. Oszczędności najbardziej widać w obudowach, oklejonych winylową folią i dostępnych jedynie w dwóch kolorach: czarnym lub białym macie; ten ostatni tylko w modelach R100, R200, R350, R500, R600 i R900. Zastosowano również skromniejsze komponenty w zwrotnicy. Nie ma też żadnego modelu z układem SDA, ponieważ wymaga on zdublowania ilości głośników średnio- i wysokotonowych. Poza tym Reserve dzielą z flagowcami wiele rozwiązań konstrukcyjnych, w tym chyba najważniejsze – przetworniki. Wysokotonowy Pinnacle i nisko-średniotonowy Turbine są identyczne jak w serii Legend. Tweeter to konstrukcja pierścieniowa, umieszczona w bardzo płytkim falowodzie poprawiającym charakterystyki kierunkowe. We wszystkich modelach – z jednym małym wyjątkiem – występuje w rozmiarze 25 mm. Membranę stożka wykonuje się z ciśnieniowo formowanego polipropylenu. Charakterystyczne „turbinowe” nacięcia na jej powierzchni znacząco poprawiają sztywność, nie wpływając na masę powierzchni drgającej.

Nisko-średniotonowy Turbine, w zależności od modelu, występuje w trzech rozmiarach: 10, 13 i 16,5 cm. Niemal wszystkie konstrukcje – poza dwoma głośnikami centralnymi i efektowym – to układy bas-refleks. Do strojenia wykorzystuje się dwa rodzaje portów, będących autorskimi opracowaniami Polk Audio: nowy X-Port albo Enchanced Power Port 2.0, będący połączeniem X-Portu i Power Portu. Seria Reserve jest bardzo rozbudowana. W jej skład wchodzi aż dziewięć modeli, przeznaczonych do systemów stereo, jak i kina domowego. Są to trzy kolumny wolnostojące (R700, R600 i R500), dwa monitory (R100 i R200), trzy głośniki centralne (R400, R300 i R 350; przy czym ten ostatni to układ RLC w obudowie zamkniętej, wyposażony w zintegrowane wieszaki ścienne) i wreszcie moduł efektowy R900, zwany przez Polka High Module. Wszystkie noszą ten sam rys brzmieniowy, a więc nawet rozbudowana instalacja powinna się charakteryzować jednorodnym, spójnym dźwiękiem. Największa w serii Reserve jest podłogówka R700 – pełny trójdrożny układ, złożony z 25-mm tweetera, 16,5-cm stożka Turbine i dwóch wooferów o średnicy 20 cm. Całość pracuje w obudowie wentylowanej od dołu systemem Enhanced Power Port 2.0 i jest dostępna tylko w kolorze czarnym. Efektywność wynosi 88 dB, a impedancja nie spada poniżej 3,6 oma, dzięki czemu kolumny nie powinny sprawiać kłopotów prawidłowo zbudowanym wzmacniaczom. Sam producent poleca konstrukcje o mocy 20-300 W, zaznaczając przy tym, że R700 nie mają ograniczeń i można je bez obaw łączyć z wydajnymi piecami nawet ze znacznie wyższej półki cenowej. Większy monitor R200 to z kolei klasyczny układ dwudrożny, oparty na 25-mm tweeterze Pinnacle – bardzo przypominającym Scan-Speaka – oraz 16,5-cm stożku Turbine, pracującym w obudowie wentylowanej X-Portem.

To nowe rozwiązanie, po raz pierwszy wprowadzone właśnie w serii Reserve, zawierające absorbery zmniejszające podbarwienia na przełomie średnicy i basu. Efektowy R900 może pracować zarówno położony bezpośrednio na kolumnie, jak i ulokowany na ścianie. Z tyłu ma przełącznik, który dopasowuje charakterystykę do wybranego ustawienia. Wymiary R900 najlepiej pasują do podłogówki R500, ale można go ustawić także na innych modelach w rozbudowanym systemie kina domowego Dolby Atmos i DTS:X. Dla wymagających kinomanów istotna będzie informacja, że cała seria Reserve przeszła proces certyfikacji IMAX Enhanced. Nowe zestawy głośnikowe Polk Audio Reserve będą dostępne w Polsce od kwietnia 2021. Najpierw przyjadą wykończenia czarne; białe zaś prawdopodobnie w czerwcu, ale to jeszcze nic pewnego.

Ceny kształtują się następująco: podłogówki R700 kosztują 9998 zł, R600 – 7398 zł, R500 – 5998 zł; monitory R100 – 2498 zł, R200 – 3398 zł, efektowe R900 – 2498 zł; wszystko za parę. Za głośnik centralny R400 zapłacimy 2999 zł, za R300 – 1999 zł, a za R350 – 2499 zł (cena za sztukę). Wszystkie modele są objęte pięcioletnią gwarancją.