fbpx

HFM

artykulylista3

 

Lyra Atlas Lambda

news Hifi 01 2020 003

W katalogu Lyry pojawił się flagowy model wkładki gramofonowej. Atlas Lambda to przetwornik typu MC o konstrukcji asymetrycznej.

Asymetria budowy przejawia się w kilku aspektach. Po pierwsze, zróżnicowana architektura po lewej i prawej stronie korpusu redukuje wewnętrzne fale stojące, co się przekłada na mniej podbarwień dźwięku. Po drugie, mocowanie magnesu zostaje odsunięte od linii wspornika, co otwiera bezpośrednie połączenie pomiędzy wspornikiem a headshellem. Dzięki temu wibracje ze wspornika zostają efektywnie pochłonięte przez ramię. Lyra jest jedynym producentem wkładek, który mocuje wspornik bezpośrednio do korpusu wkładki, aby w konsekwencji uzyskać sztywne połączenie z główką ramienia. W modelu Atlas Lambda kontrolę pasożytniczych rezonansów wspomaga zwężony obszar mocowania, co jeszcze ściślej łączy przetwornik z główką i ułatwia transfer energii drgań do ramienia. Atlas Lambda wykorzystuje podwójny układ magnetyczny pozbawiony jarzma, powlekany warstwą diamentu wspornik z boru, a także igłę o szlifie contact-line o zmiennym promieniu, przejętym z poprzedniej wersji Atlasa. Dwuwarstwowe cewki nawinięto drucikiem z miedzi o czystości 6N na karkasach z chemicznie oczyszczanego żelaza. Impedancja własna wynosi 4,2 oma. W konstrukcji wykorzystano firmowe rozwiązanie Lyra New Angle, które mechanicznie odchyla cewki drgające w taki sposób, aby zgrały się one z przednimi i tylnymi magnesami w trakcie odtwarzania płyty. Wyrównuje to rozbieżności w podatnościach pionowej i poziomej i pozwala cewkom poruszać się z jednakową swobodą we wszystkich kierunkach. We wprowadzonych przed dekadą modelach New Angle (Delos, Kleos, Etna, Atlas) wspornik w pozycji spoczynkowej był pochylony w dół, natomiast po przyłożeniu nacisku (VTF), kiedy wkładka znajdowała się już w pozycji gotowej do odtwarzania, cewki ustalały się we właściwym położeniu względem magnesów.

W nowej Lambdzie zwężające się tłumiki rozdzielono na płaskie dyski elastomerowe oraz dodatkową „poduszkę” podtrzymującą, która służy jako element wstępnie obciążający wspornik. Ten podział umożliwił stosowanie materiałów lepiej dopasowanych do ich przeznaczenia. Atlas Lambda zachowuje zalety rozwiązania New Angle (kąty cewek i magnesów zgrywają się, kiedy wkładka znajdzie się w pozycji do odtwarzania), ale stabilność i osiągi brzmieniowe wyraźnie się poprawiły. Korpus Lambdy wykonano ze sztabki litego tytanu w procesie obejmującym zarówno obróbkę kontaktową (dla części zewnętrznej), jak i bezkontaktową (dla struktur wewnętrznych). Dzięki temu, że wymiary korpusu nie stanowią swoich wielokrotności oraz dzięki systemowi wstępnych naprężeń, udało się dodatkowo zmniejszyć rezonanse. Projektantem Lambdy jest Jonathan Carr, a wykonawcą – Yoshinori Mishima. Napięcie wyjściowe wkładki wynosi 0,56 mV, separacja kanałów – 30 dB, a pasmo przenoszenia: 10 Hz – 50 kHz. Zalecany nacisk mieści się w przedziale 1,62-1,72 g, a impedancja obciążenia: 104-887 omów. Jeżeli podłączenie ma się odbyć przez transformator dopasowujący (step-up), to powinien on być zaprojektowany do wkładek o impedancji 3-6 omów. Wkładka jest zalecana do montażu w ramionach o masie średniej lub średnio-wysokiej. Lyra Atlas Lambda jest już dostępna w Polsce.

Importer ustalił cenę na 41800 zł.