fbpx

HFM

artykulylista3

 

Chord HDMI

news Hifi 01 2020 002

Chord opracował nową generację przewodów HDMI. Zaawansowane konstrukcje mają sprostać wciąż rosnącym wymaganiom dotyczącym transmisji obrazu i dźwięku.

Nowa generacja przewodów HDMI Chord Company składa się z trzech modeli: Clearway, Shawline i Epic. Dołączają one do oferowanego od jakiegoś czasu podstawowego c-View HDMI. Między sobą różnią się budową i użytymi w nich materiałami. Łączy je ręczne wykonanie oraz fakt, że wszystkie obejmuje dożywotnia gwarancja producenta. Jako ciekawostkę warto dodać, że zaawansowana konstrukcja pozwala utrzymać deklarowane parametry nawet przy niestandardowych długościach. Chord zapewnia, że model Shawline HDMI jest w stanie wykonać w odcinku do 150 m! Podstawową nowością jest Clearway HDMI. Zastosowano w nim lepsze niż dotąd materiały i ekranowanie. Grubsze przewodniki z miedzi beztlenowej, izolacja ze spienionego polietylenu oraz niklowane wtyki zapewniły lepszą przepustowość. Pięć par przewodów zaekranowano indywidualnie, a następnie otoczono dodatkowym podwójnym ekranem zewnętrznym z folii aluminiowej. Clearway umożliwia transfer sygnałów 18 Gb/s (4K2K; HDR; HDCP2.2; Deep Colour; Ethernet/ARC) we wszystkich odcinkach, od 0,75 do 10 m. Shawline HDMI AOC to aktywny przewód optyczny.

W konstrukcji wykorzystano wysokiej jakości chipset True HDMI 2.0 na obu końcach oraz włókna szklane klasy OM3 (przepustowość ponad 10 Gb). Ze względu na te ostatnie Shawline HDMI ma być odporny na szumy wysokoczęstotliwościowe. Standardowe odcinki mają długość 1-20 m, ale na zamówienie Chord dostarczy nawet wspomniane 150 m. Flagowy Epic HDMI AOC to kompatybilna z 8K i transferem 48 Gb/s aktywna hybryda optyczno-miedziana, odporna na szumy HF. Składa się z siedmiu przewodów miedzianych i czterech światłowodów. W elementach miedzianych zadbano o mechaniczną izolację żył. Zaawansowany chipset HDMI 2.1 oferuje maksymalny obecnie dostępny transfer; może przesłać obraz do 10K przy 100 Hz. Dzięki temu niestraszne mu nawet bardzo wymagające gry. Zaletą światłowodu jest odporność na szumy wysokoczęstotliwościowe. Mniej odporną na nie miedź chroni schowany pod zewnętrzną warstwą PVC system podwójnego ekranowania folią aluminiową. Chord Company podkreśla, że opracowanie nowych modeli trwało nie miesiące, ale lata. Ze względu na użycie nowoczesnych technologii i duży „zapas” parametrów, sprawdzą się one zarówno w standardowych systemach A/V, jak i rozbudowanych instalacjach. Wszystkie omawiane przewody są już dostępne w Polsce. Podajemy ceny wybranych odcinków.

Clearway HDMI: 2 m – 489 zł, 10 m – 1089 zł; Shawline HDMI AOC: 2 m – 1389 zł, 10 m – 1089 zł, 20 m – 2339 zł; Epic HDMI AOC: 2 m – 2759 zł, 10 m – 3609 zł.