fbpx

HFM

artykulylista3

 

ZYX Ultimate Astro

news Hifi 01 2020 009

ZYX opracował wzorcową wkładkę MC. Ultimate Astro jest kosmicznie droga, ale japońska manufaktura obiecuje adekwatnie nieziemskie wrażenia odsłuchowe.

W czasie prac projektowych wzięto pod uwagę takie aspekty, jak prąd zwrotny, indukowany w cewce proporcjonalnie do siły sygnału muzycznego, prądy wirowe w zwojach cewki, towarzyszące wytwarzaniu sygnału elektrycznego oraz zmiany oporności i pola magnetycznego. Zdaniem konstruktorów ZYX-a wszystkie te zjawiska degradują oryginalny sygnał muzyczny i obniżają jakość dźwięku docierającego do słuchacza. Aby ich uniknąć, we wkładce Ultimate Astro zastosowano symetryczną strukturę tłumiącą przed i za ruchomą cewką. W standardowych przetwornikach MC wykorzystuje się pojedynczy tłumik amortyzujący ruchy igły, umieszczony za uzwojeniem cewki. Ze względu na cechy materiałowe, tłumik taki wykazuje problemy natury mechanicznej, takie jak nieliniowa szybkość kompresji i dekompresji oraz wahania odpowiedzi modulowane częstotliwością. Symetryzacja tłumienia drgań cewki niweluje nieliniowości, a drgania sygnału muzycznego odbierane przez ostrze igły bardziej bezpośrednio przekładają się na ruch cewki. Dzięki temu informacje, które wcześniej nie były odczytywane prawidłowo – od cichych impulsów, po bardzo dynamiczne transjenty – stają się czytelne. Zdaniem japońskich konstruktorów rozwiązanie zastosowane w Ultimate Astro pozwala uzyskać wyjątkowo realistyczny dźwięk z winylu. Nowość stanowi także sztywna płytka złącz sygnałowych, wykonana z kompozytu węglowego. Jej główne zadanie polega na zabezpieczeniu korpusu wkładki przed drganiami zewnętrznymi. Umożliwia również uziemienie poprzez podłączenie ujemnego złącza prawego kanału do przedwzmacniacza korekcyjnego, eliminując też pojemności pomiędzy pinami. Intensywnie niebieski element z przodu przetwornika przypomina miniaturową kulę ziemską i jest znany z wcześniejszych topowych modeli ZYX-a. Pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale też ściśle praktyczną.

To wykonana z lazurytu przeciwwaga, która ustala idealny środek ciężkości korpusu wkładki, a przy okazji pochłania wibracje. We wszystkich przetwornikach z serii Ultimate ZYX stosuje karbonowy wspornik igły. Pręcik o średnicy zaledwie 0,3 mm składa się z 1000 cząstek włókna, stąd jego nazwa: C-1000. Wykazuje sztywność wyższą od aluminium, żelaza, a nawet tytanu. Dodatkowo, jego masa własna wynosi zaledwie połowę masy boru, najczęściej spotykanego w tym miejscu. Niemetaliczny korpus Ultimate Astro składa się z dwóch materiałów o wysokiej twardości, dzięki czemu skutecznie chroni przed zakłóceniami zewnętrznymi. Igłę wykonano z diamentu o bardzo precyzyjnym szlifie Micro Ridge i profilu 3 μm×60 μm. Jej żywotność producent określa na 2000 godzin, przy pracy z zalecanym naciskiem 2 g. Ultimate Astro generuje napięcie 0,24 mV i przenosi pasmo 20 Hz – 20 kHz, ze spadkiem 1 dB. Zakres częstotliwości mierzony mniej restrykcyjnie rozciąga się od 10 Hz do 100 kHz. Separacja kanałów to 30 dB. Zalecana impedancja obciążenia powinna być wyższa od 100 omów. Wkładka występuje w trzech wersjach, różniących się uzwojeniem cewki. W wersji X używa się miedzi beztlenowej o czystości 6N, w S – amerykańskiego srebra 5N, natomiast w G – 24-karatowego złota, również produkowanego w USA. W każdym przypadku średnica przewodnika wynosi 0,035 mm. Referencyjna ZYX Ultimate Astro jest już dostępna w Polsce.

Niezależnie od wersji uzwojenia kosztuje 64900 zł.