fbpx

HFM

artykulylista3

 

Focal Aria K2 936

004 009 Hifi 12 2020 003

Zarządzających Focalem najwyraźniej dopadła nostalgia za starymi dobrymi czasami, bo kontynuują serię domowych kolumn z żółtymi membranami K2. Po jubileuszowych Spectralach, opracowanych z okazji 40-lecia firmy, w 2020 światło dzienne ujrzały Arie K2 936.

Linia Aria debiutowała w roku 2013 jako pierwsza, w której Focal zastosował membrany z lnu. Aria K2 936 różni się znacznie od swoich poprzedniczek, ponieważ wszystkie przetworniki niskoi średniotonowe przyciągają oko charakterystyczną żółcią kewlaru. Nową edycję modelu Aria 936 wyróżnia także kolor obudowy, wykończonej szarym lakierem matowym i przednim panelem imitującym skórę. Mimo że Focal używa określenia „kompaktowa”, Aria K2 936 to kawał kolumny. Obudowa o wymiarach 115/29/37 cm (w/s/g) mieści pięć głośników, w tym trzy basowe. Wszystkie są bardzo charakterystyczne dla francuskiej marki i stosowane przez nią od lat. Nie ma tu żadnych wynalazków ani gorących nowości – to zdecydowanie spojrzenie w przeszłość, choć z zastosowaniem bardzo dokładnych współczesnych technik produkcji i restrykcyjnej kontroli jakości. Bas odtwarzają trzy połączone równolegle 16,5-cm stożki aramidowe (Focal nie używa zastrzeżonej przez DuPonta nazwy kewlar). Identyczny rozmiar i kolor ma głośnik średniotonowy, choć został zoptymalizowany pod kątem reprodukcji innego zakresu częstotliwości. Warto dodać, że po raz pierwszy Francuzi zaprezentowali charakterystyczną żółtą membranę w 1986 roku, a następnie systematycznie pracowali nad jej ulepszeniem.

K2 składa się z trzech warstw: rdzenia piankowego, pokrytego z zewnętrz warstwą włókien aramidowych, a od spodu – włóknem szklanym. Taka budowa pozwala połączyć lekkość i sztywność z dobrym tłumieniem wewnętrznym, co powinno się przekładać na dźwięk czysty i bogaty w szczegóły. Za wysokie tony odpowiada znana i lubiana 25-mm odwrócona kopułka TNF z lekkiego stopu aluminiowo-magnezowego. Zwrotnica dzieli pasmo przy 260 i 3100 Hz. Niskie tony poprawia układ bas-refleksu. Wyloty dwóch tuneli wyprowadzono z przodu, dzięki czemu kolumny nie powinny być kłopotliwe w ustawieniu. Całość wspiera się na cokole, który wystaje poza obrys obudowy i zapewnia jej stabilność. Według deklaracji producenta Arie K2 936 przenoszą pasmo 39 Hz – 28 kHz (-3 dB) i oferują efektywność 92 dB/2,83 V. Impedancja nominalna została określona na 8 Ω, ale jeżeli posiadaczom słabszych wzmacniaczy lampowych w tym momencie rozbłysły oczy, to musimy nieco ostudzić entuzjazm. Przypadające na 2,8 Ω minimum jednoznacznie sugeruje, że kolumny należy traktować jako 4-omowe, a sam Focal zamiast triody SE zaleca sięgnąć po coś mocniejszego. Optymalne mają być wzmacniacze 50-300 W. Focale Aria K2 936 są produkowane we Francji. Do sprzedaży weszły w listopadzie 2020 i są już dostępne w polskich sklepach.

Kosztują 17998 zł za parę.