fbpx

HFM

artykulylista3

 

Marantz serii 30

004 011 Hifi 11 2020 003

Marantz wprowadził do oferty dwa urządzenia stereo z wyższej półki. System tworzą odtwarzacz SACD 30n i wzmacniacz Model 30.

Nowa wieża Marantza już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wzornictwem. Oba urządzenia zdobi kompozytowy panel z geometrycznym wzorem. Producent, świadomy ewentualnych pretensji o to, że zamiast aluminium wybrał sztuczne tworzywo, wyjaśnia, że nie chodziło, bynajmniej, o koszty, ale o uzyskanie idealnej powtarzalności. Próby przeprowadzone z panelami metalowymi wykazały, że są one prawie takie same. Jednak „prawie” to za mało, zwłaszcza jeżeli źródło i wzmacniacz mają stać blisko siebie i tworzyć system spójny nie tylko brzmieniowo, ale też wizualnie. Z tego względu zdecydowano się na kompozyt. Nie będzie, co prawda, przyjemnie chłodny w dotyku, jednak zawsze będzie wyglądał tak samo.

Odtwarzacz SACD 30n

Jak można wywnioskować z symbolu, Marantz SACD 30n czyta płyty CD/ SACD i ma wbudowany odtwarzacz sieciowy („n” od ang. network). „Wyjście na miasto” zapewnia platforma HEOS, stosowana w produktach Denona i Marantza. Daje ona użytkownikowi SACD 30n dostęp do popularnych serwisów streamingowych, jak Tidal, Spotify, Dezeer czy Amazon Music HD, jak również do radia internetowego TuneIn. Przez streaming urządzenie jest w stanie przyjąć pliki hi-res do FLAC HD192 i DSD128. Drugą istotną cechą jest fakt, że platforma umożliwia łatwe zbudowanie nawet bardzo rozbudowanego, a zarazem stabilnego systemu multiroom. Wystarczy zainstalować aplikację HEOS w telefonie lub tablecie, a ona wykryje wszystkie kompatybilne z nią urządzenia oraz głośniki i będzie działać jako pilot do wszystkich stref. Cała instalacja jest bezprzewodowa, dzięki czemu kolejne pomieszczenia można dodawać w miarę pojawienia się zapotrzebowania lub wolnych funduszy.

Marantz SACD 30n jest kompatybilny z bezprzewodową transmisją Wi-Fi, Bluetooth i AirPlay 2. Kolejną ważną funkcją jest możliwość wykorzystania odtwarzacza w roli przetwornika c/a. Cyfrowe źródła zewnętrzne można podłączyć do dwóch wejść optycznych, koaksjalnego oraz USB-B. To ostatnie pracuje w trybie asynchronicznym i przyjmuje dane o granicznych parametrach PCM 32 bity/384 kHz i DSD256. Wyjścia cyfrowe są dwa: optyczne i koaksjalne. Płyty odczytuje firmowy transport SACDM-3L. W odtwarzaczu zastosowano metodę Marantz Musical Mastering, na którą składają się dwa etapy obróbki. Najpierw wszystkie sygnały PCM – niezależnie od tego, czy z wejść cyfrowych, czy z płyty – są przekształcane do formatu DSD256. Za ten proces odpowiada układ MMM-Stream. Następnie w sekcji MMM-Conversion odbywa się właściwa konwersja c/a. W celu zapewnienia najwyższej dokładności przetwarzania, do taktowania wielokrotności fs 44,1 i 48 kHz zastosowano oddzielne zegary. Po konwersji sygnał trafia do stopnia analogowego i na wyjście, zbudowane w oparciu o firmowe moduły HDAM. Sygnał analogowy wyprowadzają dwa wyjścia: stałe i regulowane. Dzięki temu ostatniemu SACD 30n można podłączyć bezpośrednio do końcówki mocy.

Zastosowano szeroko rozstawione, złocone gniazda RCA. Nie przewidziano XLR-ów. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w wyjście słuchawkowe 6,35 mm. Współpracuje ono z odrębnym niskoszumnym układem, bazującym na module HDAM-SA2. Dzięki możliwości dostosowania wzmocnienia w trzech poziomach – niskim, średnim i wysokim – do SACD 30n można bez obaw podłączać nawet nauszniki o wysokiej impedancji.

Wzmacniacz Model 30

Przewidziany do kompletu wzmacniacz Model 30 dysponuje mocą 100 W/Ω. Zasilacz dla sekcji przedwzmacniacza jest liniowy i oparty na ekranowanym transformatorze toroidalnym. Końcówka mocy na modułach Hypex NC500 korzysta z układu impulsowego SMPS600 i pracuje w klasie D. Za regulację głośności, balansu oraz barwy tonu odpowiadają układy elektroniczne. W trybie source direct sygnał przebywa najkrótszą drogę, przechodząc jedynie przez potencjometr siły głosu. W wyposażeniu znalazło się pięć wejść liniowych oraz phono MM/MC. To ostatnie współpracuje z przedwzmacniaczem korekcyjnym Musical Premium Phono EQ, zbudowanym w oparciu o moduły HDAM i tranzystory JFET (Junction Field Effect Transistors) na wyjściu. Obwód charakteryzuje się brakiem kondensatorów w ścieżce sygnałowej. Dzięki trzem ustawieniom impedancji wejściowej MC – Low (33 omy), Mid (100 omów) i High (390 omów) – można dobrać parametry wzmacniacza do aktualnie używanej wkładki. W części liniowej również wykorzystano firmowe moduły HDAM. Zestaw gniazd uzupełniają wyjścia: do nagrywania oraz pre out do aktywnego subwoofera. Porządne pojedyncze terminale głośnikowe przyjmują każdy rodzaj końcówek. Oba urządzenia Marantza powstają w japońskim zakładzie Shirakawa – tym samym, w którym Denon produkuje swoje urodzinowe modele A110. Do wyboru są dwa warianty wykończenia: czarny oraz srebrno-złoty. Marantze serii 30 są już dostępne w Polsce.

Ceny odtwarzacza SACD 30n i wzmacniacza Model 30 są identyczne i wynoszą 13499 zł za komponent.